Dokáže seriál 12 Monkeys konkurovat filmu? A chce to vlastně?

Dokáže seriál 12 Monkeys konkurovat filmu? A chce to vlastně?

4.12.2014 21:07


Světlo světa spatřilo první hodnocení prvního dílu 12 Monkeys – Pilotu. My si sice budeme muset počkat až do 17. ledna příštího roku, ale již dnes si můžete přečíst základní rozdíly mezi filmem a seriálem, ale také to, co zůstalo zachováno v souladu s původním filmem.


Včera v noci jsme viděli předčasné vysílání pilotní dílu nového seriálu od SyFy 12 Monkeys. Jelikož je založen přímo na motivech stejnojmenného filmu z roku 1995 od Terryho Gillama, bylo zapotřebí velkého úsilí, aby se dokázal odlišit. Zde jsou naše první dojmy bez spoilerů.

Svým způsobem je skoro i škoda, že seriál musí nést i všechna břemena filmu. Originál 12 Monkeys je příběh o cestování časem s mnoha velkými dějovými zvraty, které ho pohánějí vpřed, skvělé herecké výkony a záběry, které by mohly být kultovní. To je hodně slušná konkurence. Z toho, co jsme viděli, seriál se s filmem dělí o základy spiknutí, ale jinak se snaží změnit, co to jde.

V podstatě se dá říct, že z pilotu 12 Monkeys mám pocit jako z Battlestar Galactica: z originálu si vybrali, co chtěli a zbytek postavili na v postavách, odvaze a hyper-realistické vizi budoucnosti.

Už při pohledu na herce z filmu je zcela jasné, že seriál nebude jako film. Jeffery Goinesová je nyní Jennifer Goinesová, Kathryn Raillyová je teď Cassandra Raillyová. Zatímco jméno Jamese Colea zůstává stejné, jeho představitel – Aaron Stanford, není v žádném případě typ jako Bruce Willis. A seriál byl upraven pro současnost.

Krom toho se tvůrci moudře rozhodli nepředělávat Gilliamův pohled na seriál. To je zjevné už v traileru. To by nejspíš bylo neudržitelné, a to jak z finančního hlediska, tak i v tom, aby tolik režisérů udrželo stejný styl natáčení v tolika epizodách.

Pilot nezačíná tam kde film. Vůbec. A končí něčím, co je pro fanoušky filmu hlavním, velkým odchodem. Možná budou mít dvě postavy z filmu své role při hledání spouštěče pandemie.

Hlavními tvářemi pilotu jsou Aaron Stanford coby James Cole, Amanda Schullová jako doktorka Raillyová a jako vždy excelentní Zeljko Ivanek v roli Lelanda Frosta. Schullová je velmi uvěřitelná coby doktorka a má skvělou chemii se Stanfordem, což je samozřejmě mnohem důležitější . Stanford, který se v některých scénách snaží vypadat drsně, je většinou skvělý, jako muž který má ve své misi za cíl zachránit lidstvo, nestarajíce se o své zvěčnění v historii. Jeho projev je intenzivní, a to právem.

12 Monkeys od SyFy se okamžitě distancuje od filmu z roku 1995.

To, co pilot skutečně ukázal, bylo to, že seriál se nebojí komplikací z cestování časem . Nezpomaluje, aby ukázal divákům zlomenou časovou osu, s výjimkou několika málo okamžiků na začátku. Ivanek přednese na konci epizody proslov, který zcela spoléhá na to, že diváci pochopí a vstřebají zákonitosti cestování časem rychleji, než samotné postavy.

Pilot dává také dost prostoru flashbackům postav, které se postupně objevují . A vy se o nich chcete všechno dozvědět. Chcete vědět, jak se Stanford dostal do pozice, kdy byl vybrán na záchrannou misi. Nebudete se přestávat divit, jak se Raillyová dostala z místa, kde jsme se s ní setkali, kde skončila. Je to víc než může zvládnout jedna epizoda a zabere to více epizod.

Pilot splnil svůj účel více než dobře: zanechá vás lačnící po další dávce tohoto seriálu. Vlastně jsem naštvaná, že musím čekat až na další díl po premiéře, která bude 16. ledna 2015, abych se dozvěděla víc.

Článek byl přeložen z rozhovoru na webu io9.com


Jít na 12 Monkeys | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!