Hvězdy 13 Reasons Why jako součást Simonovy lovestory

Hvězdy 13 Reasons Why jako součást Simonovy lovestory

15.6.2018 15:05


Do českých kin tento týden vstupuje snímek Já, Simon, kde si mimo jiné zahráli také herci Katherine Langford a Miles Heizer ze seriálu 13 Reasons Why. Jedná se jen o další obyčejný film s „coming out“ tématikou, nebo je v něčem jiný?


Původní název: Love, Simon
Režie: Greg Berlanti
Hrají: Nick Robinson (Jurassic World), Jennifer Garner (Alias), Josh Duhamel (Las Vegas), Katherine Langford (13 Reasons Why), Alexandra Shipp (X-Men: Apocalypse), Jorge Lendeborg Jr. (The Land), Logan Miller (The Walking Dead), Keiynan Lonsdale (The Flash), Tony Hale (Veep), Miles Heizer (13 Reasons Why), …

Česká premiéra: 14. června 2018

@komcus

Film se zaměřuje na na první pohled obyčejného mladého středoškoláka Simona (Nick Robinson), který před svou milující rodinou a přáteli chová jedno velké tajemství – je gay. Když se od své nejlepší kamarádky Leahy (Katherine Langford) dozví, že se na školním bloku někdo ze studentů anonymně přiznal, že je gay, začne si s oním tajemným Blue dopisovat a snaží se ho najít.

I když by si z toho popisu mohl divák myslet, že se jedná o další velké gay drama, není tomu tak. První hodina filmu známého režiséra Grega Berlantiho se kupodivu nese v pohodovém duchu a snímek je spíš rodinná komedie s klasickými prvky romantického teen dramatu.

V zájmu udržení svého tajemství dělá Simon spoustu zbrklých rozhodnutí, ve kterých se může vidět opravdu každý. Ať už se člověk snaží skrývat svou sexuální orientaci, nebo vlastně cokoli jiného, můžete při tom ublížit svým blízkým. Na jednu stranu si říkáte, že jde o další obyčejné teen drama s gay tématikou, ale i přesto v sobě má film o hodně víc. Zejména mladší publikum se dokáže snadno vžít do kůže hlavních postav a problémů jejich středoškolského života.

Jak jsem zmiňoval, víc než polovina filmu se nese v pohodovém duchu, což je však znát na příběhové lince, která je občas až moc přímočará. K velkému posunu v ději dochází až skoro ke konci filmu. Vše je tak vyřešeno poměrně rychle a diváci jsou ušetřeni zbytečně natahovaného drama. Navíc vás film dokáže i mnohým překvapit.

Dějové nedostatky napravuje poměrně příjemné herecké obsazení, ať se jedná samotného Simona či jeho rodiče (Josh Duhamel a Jennifer Garner). Na své si přijdou i seriálový fanoušci, ve filmu se kromě výše zmíněné Katherine Langford objeví ze seriálu 13 Reasons Why ještě Miles Heizer, fanoušci superhrdinského univerza stanice CW pak jistě poznají Keiynana Lonsdala. Skvělí jsou ve filmu také herci Tony Hale a Natasha Rothwell.

Film vám na rozdíl od jiných filmů s podobnou tématikou Simonovu orientaci nevnucuje a nesnaží se z ní dělat bůhvíco, a právě v tom je snímek skvělý. Nedělá ze sebe žádné velké drama, nijak extra nezvýrazňuje problematiku gayů dnešní doby, ale nabízí vám až nečekaně obyčejnou lovestory jednoho mladého středoškoláka. A právě proto film stojí za povšimnutí.

@Ladick

Film Já, Simon vychází z knižní předlohy americké spisovatelky Becky Albertalli s názvem Probuzení Simona Spiera (v anglickém originále Simon vs. the Homo Sapiens Agenda). Jak už je zmíněno výše, ve filmu hrají herci ze seriálu 13 Reasons Why Katherine Langford a Miles Heizer. Dále zde hrají další výborní herci, jako je například Keiynan Lonsdale známý ze seriálu The Flash, Josh Duhamel, Jennifer Garner a v neposlední řadě Nick Robinson v roli Simona Spiera. V následujících řádkách bych se s vámi chtěl podělit o moje postřehy a o hlavní rozdíly mezi knihou a filmem.

V poslední době je velmi populární žánr young adult, a to jak mezi knihami, tak i na plátně a na televizních obrazovkách. Myslíte si, že je film Já, Simon jen dalším počinem v řadě tohoto žánru? To jsem si nejprve říkal také, ale opak je pravdou. Film se zaměřuje na Simona, mladého chlapce, který žije v malém městě poblíž Atlanty v USA. Simon se ničím neliší od běžných vrstevníků. Není to žádný outsider, má docela dost kamarádů, ve škole je celkem oblíbený a má milující a podporující rodinu. Na první pohled je to mladík jako každý jiný. Má rád hudbu, rád kouká na seriály a nosí své oblíbené mikiny. Liší se pouze v jedné věci, Simon je gay. Autorka knižní předlohy se už v počátku snaží dát najevo, že pouhá sexuální orientace nedělá z člověka někoho jiného nebo zvláštního. Chtěla dát důraz na to, že gay může být a je stejný člověk jako ostatní heterosexuální jedinci. To je z mého pohledu zásadní pilíř tohoto příběhu.

Většina příběhu se nese v pohodovém duchu. Zde se nabízí srovnání s dalšími projekty pro mladé publikum (např. Hvězdy nám nepřály, Papírová města, nebo seriál 13 Reasons Why). Na rozdíl od nich je Já, Simon více poklidnější a uvolněnější. Ve filmu se to jen hemží komediálními prvky a velkou část filmu se pobavíte. Ale neznamená to, že postrádá jakékoliv vážné momenty. Film je jedinečný v tom, že téma coming outu zpracovává jiným způsobem než běžné LGBT filmy. Nepopisuje coming out jako něco, kvůli čemu by se Simona například zřekla rodina, přestali se s ním bavit kamarádi, nebo by byl ve velké míře šikanován. Ve filmu jde spíš o to, že je coming out pro mladého člověka takovým bodem zlomu. Simon se spíše obává toho, že se k němu lidé budou chovat jinak a že už nic nebude takové jako dřív. Navíc vlastně nevidí důvod k tomu, proč by měl něco přiznávat. Protože, jak si Simon myslí, proč je heterosexualita brána jako ta výchozí orientace? Film je spíše takovým romantický příběhem pro mladé publikum, kde je v hlavní roli mladík, který sice nehledá dívku, ale i tak touží po lásce.

Foto: 20th Century Fox

Pro ty, co o filmu slyšeli poprvé, přikládáme na závěr ještě trailer s českými titulky: 

Thumbnail Play icon

Dáte filmu šanci? A nebo jste ho už viděli? Co na něj říkáte? Uhodli jste, kdo je Blue?

Poslední část obsahuje spoilery, pokud jste tedy film neviděli, nebo nečetli knihu, nepokračujte ve čtení článku! 

13 rozdílů mezi knihou a filmem

1. Kniha začíná až v momentu, kdy Martin začne Simona vydírat. To se stane podobně, Simon se zapomene odhlásit ze školního počítače, kde měl otevřené emaily. Ve filmu se tak stane až později.

2. Simon se v obou případech s Bluem seznámí díky příspěvku, který dá Blue na školní blok. Avšak v knize Simon zanechá komentář s tajnou emailovou adresou a čeká, jestli se mu ozve. Ve filmu Simon rovnou Blueovi napíše na uvedený anonymní email.

3. Simon má v knize dvě sestry. Jednu starší, Alici, která už studuje na univerzitě a jezdí domů jen v době volna, a druhou mladší, Noru, která se objevuje i ve filmu. V knize je daleko více společných rozhovorů sourozenců, kterých je ve filmu málo.

4. V knize je Simon o rok mladší. Ve filmu je v posledním ročníku střední školy. Simon oproti filmu v knize nosí brýle.

5. Simonův pes Bieber je v knize Zlatý retrívr.

6. V knize vůbec nebyla postava výstředního ředitele.

7. Velkým rozdílem je to, že Leah byla v knize zamilovaná do Simonova kamaráda Nicka, což bylo takové veřejné tajemství. Ve filmu ovšem byla Leah zamilovaná do Simona, nejspíš z důvodu toho, aby to více zkomplikovalo děj. To ale Simon nevěděl a myslel si, že se jí líbí Nick. Nick je ve filmu i knize zamilovaný do jejich společné kamarádky Abby, na kterou Leah podle všeho trochu žárlí.

8. Halloweenský večírek, na který šli ve filmu a pořádal ho Bram, v knize pořádal spolužák jménem Gary. Simon byl převlečený za Mozkomora a ne za Johna Lennona. Další zajímavostí je, že v knize byl dáván důraz na to, že Simonova matka ustele Leah v pokoji Simonovy sestry, i když Nick může normálně přespávat u Simona v pokoji. Po Simonově coming outu se naopak řeší to, kde bude příště spát Nick. Ve filmu se tyto pasáže vůbec nevyskytují.

9. Ve filmu byla úplně vynechána scéna, jak Nick a Abby vezmou Simona do gay baru. Což je trochu škoda, ukázalo by to, jak Simona kamarádi podporují.

10. V knize Simonovo odhalení neproběhlo tak dramaticky. Martin se cítil zahanbený tím, že ho Abby odmítla, tak na blok napsal, že je Simon gay, ale nepřipojil k tomu emailovou korespondenci s Bluem tak, jako to udělal ve filmu, kde se ztrapnil před celou školou, když Abby vyznal lásku na fotbalovém utkání.

11. V knize, když Blue zjistil, s kým si píše, nechal Simonovi u skříňky tričko s jeho oblíbeným zpěvákem Eliottem Smithem, spolu se svým telefonním číslem. To ale Simon našel až těsně před závěrem, kdy mu napsal zprávu, že půjde večer na pouť a rád by se s ním poprvé osobně setkal. Na pouť tedy šel sám a o jejich možném setkání nejprve nikdo nevěděl, až poté jeho nejbližší kamarádi. Ve filmu setkání proběhlo poněkud více dramaticky. Jelikož Martin uveřejnil i emaily, Blue se zalekl a zablokoval si emailovou adresu. Tím pádem se s ním Simon neměl jak spojit, a to zrovna v době, kdy ho nejvíce potřeboval. Proto na školním bloku zveřejnil velice emotivní vzkaz adresovaný všem lidem ve škole a hlavně Blueovi, ve kterém píše o svém životě a vyzývá ho, aby za ním přišel na zmíněnou pouť. Jelikož o tom ví celá škola, Simon má při svém čekání pořádné publikum.

12. Kniha zmíněným setkáním nekončí. Je v ní ještě pár kapitol, ve které spolu Blue a Simon chodí a užívají si jeden druhého.

13. Ve filmu chyběla talentová soutěž, kde vystupovala hudební skupina Emoji, jejímiž členkami jsou Leah a Simonova sestra Nora. O tom, že spolu hrají ve skupině Simon neměl ani ponětí.


Jít na 13 Reasons Why | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!