Hudba v seriálu

Hudba v seriálu

4.7.2014 20:00


K seriálu 24 neodmyslitelně patří i její poutavý a dramatický hudební doprovod od amerického skladatele Seana Calleryho, jehož hudební motivy nás provázely nejen celých devět seriálových sezón, ale například i čtyřiadvacítkovým filmem nebo videohrou.


Sean Callery vložil do instrumentální hudby k seriálu 24 mnoho zajímavých a poutavých hudebních motivů, a to ať už s použitím klasických orchestrálních nástrojů či s modernějšími elektrickými doprovody, zejména pak s elektrickou kytarou nebo klávesami.

Vůbec prvním motivem, který Callery pro seriál složil, byla dnes již kultovní 24 Theme, která měla původně sloužit jako ústřední melodie Jacka Bauera, kterou Callery vytvořil čistě na základě přečtení scénáře pilotní epizody od Joela Surnowa a Roberta Cochrana. Tato melodie poprvé zazněla během úvodních titulků právě oné pilotní epizody a ve svižnějším podání pak doprovází závěrečné titulky každé epizody celého seriálu.


V rámci hudby k seriálu 24 však od Seana Calleryho do dnešního dne bohužel vyšly jen tři soundtracky. První s názvem 24: Original Television Soundtrack obsahoval devatenáct skladeb z prvních tří řad seriálu. Na to vzápětí vyšlo album 24: Season 4 & 5 obsahující jednadvacet písní ze série čtvrté a páté. Poslední album obsahující 17 skladeb pak představuje Calleryho hudební doprovod k filmu 24: Redemption. My tak musíme jen doufat, že se ještě dočkáme alespoň samostatného alba k nejnovější deváté řadě s podtitulem Live Another Day.

Za hudbu k seriálu 24 obdržel Sean Callery tři ceny Emmy (v letech 2003, 2006 a 2010) a cenu Film & TV Music Awards za nejlepší hudební doprovod dramatického seriálu a nejlepší ústřední melodii televizního pořadu.

Nejzajímavější skladby


Jít na 24 | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!