Filmovou trilogii Piráti z Karibiku, Nolanovu trilogii o Temném rytíři, pětinásobného držitele Oscarů, film Gladiátor, ale i spoustu dalších spojuje jeden společný prvek. Co mají tato díla společného s chystaným seriálem A.D. The Bible Continues se dozvíte v článku.
Znalci s přehledem o filmovém průmyslu jistě již tuší, co výše zmíněná díla spojuje. Je to tvůrce soundtracku Hans Zimmer, jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších hudební skladatelů filmové hudby, který společně s Lornem Balfem složil hudbu k novému výpravnému seriálu stanice NBC A.D. The Bible Continues, který se začne vysílat na velikonoční pondělí 6. dubna. Seriál vypráví o osudech Ježíšových následovníků po jeho ukřižování a jejich neustálých nejistotách a přežívání ve světě ovládaném Římany. Pokud vám už roky hrají v hlavě skladby z Pirátů z Karibiku a stále se jich nedokážete zbavit, můžete se těšit, že s hudebním doprovodem seriálu A.D. to bude jistě podobné. Pojďme si společně připomenout Zimmerovy nejznámější úspěchy a přiblížit výsledky jeho práce. Zaručujeme vám, že valnou většinu filmů, ke kterým složil hudbu, budete znát.
(Hans Zimmer; FOTO: imdb.com)
Než se pustíte do čtení, doporučujeme si pro navození atmosféry pustit následující video plné ukázek těch nejepičtějších skladeb, které kdy Hans Zimmer složil.
Hans Zimmer pochází z Německa, ale většinu života strávil v Anglii a poté ve Spojených Státech. Nyní žije v Los Angeles v Kalifornii. Na svém účtu má hudbu k již něco přes půl druhé stovky filmů a stále nepolevuje. Množstvím jeho tvorby za poslední roky by se spíš dal usuzovat opak.
V Londýně v začátcích své kariéry Zimmer spolupracoval se Stanleym Myersem, se kterým složil hudbu k několika filmům. Společně experimentovali a snažili se kombinovat tradiční orchestrální skladby s elektronickými nástroji, což mu zůstalo až doteď. Prvním filmem, na kterém pracoval samostatně, je téměř neznámý film Poslední expozice (1987). Zimmerova kariéra ovšem nabrala úplně nový směr, když ho režisér Barry Levinson požádal o složení hudby k jeho novému filmu Rain Man (1988) v hlavní roli s Dustinem Hoffmanem a Tomem Cruisem. Rain Man vyhrál čtyři Oscary a Zimmer byl na Oscara nominovaný.
Nominaci na Oscara dokázal proměnit ve výhru o několik let později. V roce 1994 totiž složil hudbu ke svému prvnímu animovanému filmu Lví král. Za něj obdržel Oscara, Zlatý Globus a dvě ocenění Grammy. Od této chvíle se nominace na Oscara jen hrnuly. V dalších letech byl nominovaný na Oscara za hudbu k filmům Kazatelova žena (1996), Lepší už to nebude (1997) s Jackem Nicholsonem nebo Tenká červená linie (1998). V roce 1998 se vrátil k animovanému snímku a společně se Stephenem Schwartzem složil hudbu k filmu Princ Egyptský, za který byl také nominovaný na Oscara.
(Lví král (1994); FOTO: ceskatelevize.cz)
Po roce 2000 by se dalo téměř říci, že většina jeho budoucích filmů by se dala roztřídit na tři kupičky. Jedna by nesla označení Ridley Scott, druhá Gore Verbinski a ta třetí by nesla název Christopher Nolan. Začíná totiž éra Zimmerových nejznámějších skladeb a nejpopulárnějších filmů, ke kterým je skládal. Za Gladiátora (2000) režiséra Ridleyho Scotta byl nominovaný na Oscara. Mezi další filmy, které režíroval Ridley Scott a Hans Zimmer k nim skládal hudbu, patří Hannibal (2001) a Černý jestřáb sestřelen (2001). Režisér Gore Verbinski se Zimmerem zase spolupracoval na hororu Kruh (2002) a komediálním dramatu Pan Rosnička (2005) s Nicolasem Cagem, ale největší slávy spolu dosáhli až trilogií Piráti z Karibiku. Hanz Zimmer složil hudbu k posledním dvoum dílům staré trilogie s názvem Truhla mrtvého muže (2006) a Na konci světa (2007). Složil hudbu i k dílů čtvrtému Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011), který už ale nerežíroval Gore Verbinski, nýbrž Rob Marshall. S Verbinskim se opět shledali u další dobrodružně akční komedie s Johnnym Deppem Osamělý jezdec (2013).
(Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže (2006); FOTO: disney.wikia.com)
Tímto se dostáváme k režiséru Christopheru Nolanovi. Ten za celé své ne příliš dlouhé režisérské působení spolupracoval pouze se dvěma skladateli. První z nich, David Julyan, složil hudbu k jeho populárním filmům Memento (2000) a Dokonalý trik (2006). Hans Zimmer ovšem vložil svou hudební duši do Nolanovi trilogie o Temném rytíři, a filmů Počátek (2010) a Interstellar (2014). Za poslední dva jmenované byl Zimmer dokonce opět nominovaný na Oscara.
(Interstellar (2014); FOTO: wearemoviegeeks.com)
Mezi další populární filmy, ke kterým Hans Zimmer složil hudbu patří Pearl Harbor (2001), Poslední samuraj (2003), Král Artuš (2004), Šifra mistra Leonarda (2006) nebo 12 let v řetězech (2012), stejně jako animované filmy Příběh žraloka (2004) nebo trilogie Madagaskar. Co se týče seriálů, určitě je třeba zmínit seriál The Bible, na jehož děj seriál A.D. The Bible Continues navazuje. Na něm spolupracoval Hans Zimmer se skladatelem Lornem Balfem, s kterým by se měl podílet i na novém seriálu A.D. Lorne Balfe skládá spíše hudbu k počítačovým hrám (např. Assassin's Creed: Revelations a Assassin's Creed III). Ze známějších filmů složil hudbu k animované parodii na komiksová klišé Megamysl (2010), na které opět spolupracoval s Hansem Zimmerem.
(Lorne Balfe; FOTO: en.wikipedia.org)
Jak vidíme, tvůrci seriálu A.D. The Bible Continues nesvěřili složení hudby žádnému „zelenáči“, takže se můžeme těšit na opravdu epické skladby, při kterých se tají dech. Co myslíte vy? Souhlasíte s výběrem skladatele nebo byste si představovali někoho jiného? Podělte se s námi o váš názor v komentářích.