Hrdinové naší doby aneb Edna je prostě naše Bedna

Hrdinové naší doby aneb Edna je prostě naše Bedna

23.3.2015 10:51


Kdo je náš hrdina? Ke komu vzhlížíme? O kom sníme? Kdo je naším příkladem? Tyto ne zrovna jednoduché otázky si v životě pokládáme každý. Je pro nás hrdina ten, kdo zachrání něčí život na úkor svého? Nebo je to člověk, který nám řekne v pravou chvíli slovo, které potřebujeme slyšet? Kdo z okruhu našich nejbližších je pro nás hrdinou?


Pojďme se podívat na hrdiny komiksových seriálů.


Začneme třeba s Oliverem Queenem aka Arrowem 

(FOTO: Andy Poon) Rozmazlený fracek z velmi bohaté a vlivné rodiny najednou ztrácí půdu pod noha a ocitá se na pokraji smrti, kde si sáhne až opravdu na dno, které se začíná vymykat lidskému chápání. Bojuje sám se sebou a snaží se tuto novou realitu nějak uchopit, ale spíše se jí brání. Kdo by se také nebránil, kdyby zažil to co on. Výcvik, lásku a smrt. Oliver hledá (z velké části hlavně z donucení) svou identitu. Projde obrovským utrpením, aby si mohl uvědomit, že lidský život je velmi krátký na to, aby se dal promarnit pár veřejnými dýchánky a projížďkami v luxusních limuzínách. Přichází zlom a on zjistí, že chce pomáhat, zachraňovat. Hozený šíp se pro něho změní v jeho šípy v poněkud z počátku drsné nekompromisní zabíjení až po hledání smyslu jeho počínání.
Klade si otázky typu: Liga zabijáků a jak bych jí měl velet? Kam to směřuje? Pomáhám vůbec lidem? Má to nějaký smysl?

Komiksový hrdina, tolik nereálný, ale přece tak nádherně tvarovaná věc fantazie a vybroušeného meče svého komiksového tvůrce až si někdy říkáme, jestli si tím tvůrce vlastně neprošel sám. Je to bezesporu mistrovské dílo svého oboru.Podívejme se na dalšího hrdinu Barryho Allena jako Mistra rychlého Flashe 

(FOTO: CW) Mírně nesmělý mladý muž je zasažen urychlovačem a jeho energií a získá schopnost běžet mnohem rychleji než „kůň“. Tajně zamilovaný do dcery svého adoptivního otce a truchlící po ztrátě svých blízkých. Sám je najednou ohromen, jakou silou je obdařen. Nereálné, naivní, fantazie, mimo realitu, přehnané a přeci nás to baví a hledáme v tom smysl. Sám jsem si řekl, že už se na to dívat nebudu, že je to opravdu moc supermanské a přitažené za vlasy, ale postavy se tam rozehrávají a vytváří akční drama, které člověka po čase uchvátí.


A co naši hrdinové z The Walking Dead?

To jsou hrdinové, kteří našli „společnou cestu“, která je dlážděna neustálým pronásledováním nemrtvých, takzvaných chodců. Jací tito hrdinové jsou, kam kráčí a co hledají ve světě plném zrůd a nebezpečí? Tiché a klidné místo nebo normální život? Jen když už najdou klidné místo, najednou si uvědomí, že se tam necítí v bezpečí a pokračují dál. Jaké jsou plány tvůrců a kam nás vedou? Vedou nás k uvědomění, že pomyslné bezpečí neznamená naši spokojenost. Jsme spokojeni tam, kde jsme milováni. Necítí se být milováni těmi, kteří je vřele přijali za hradbami, přes které se nemrtví nedostanou?
Hrdiny se ale stávají hlavně v rámci skupiny. Samostatně nic neznamenají, ale dohromady tvoří důležitý celek. Hrdinové z The Walking Dead kráčejí společně a v tom je jejich síla. 


(FOTO: Týdeník Entertainment)

Proč se tak rozepisuji o hrdinech, kteří existují jenom na papíře, v naší fantazii a v seriálu? Protože je máme rádi a fandíme jim. Chceme být jako oni, chceme se jim podobat a vytváříme si tak svým způsobem svůj iluzorní svět. Krásný, ale iluzorní. Ale na tom není nic špatného.


A co takhle malinko jiný, ale daleko reálnější hrdina? 

Pojďme se ale zamyslet nad tím, že existoval hrdina, který chodil reálně po tomto světě, uzdravoval nemocné a křísil mrtvé. Pojďme se zamyslet nad tímto hrdinou. Kdo to byl? Narodil se neposkvrněným početím z panny, už od dětství oplýval velikou moudrostí a pokorou. Ve svých třiceti byl povolán do služby a začal kázat a uzdravovat. Mnozí ho nenáviděli, mnozí ho milovali a mnozí ho rázně odmítali. On však neodmítl nikoho a všechny k sobě pozval. Když se nachýlil čas, podřídil se a šel dobrovolně na kříž, aby vykoupil celý svět. O jakém druhu hrdiny to mluvíme?

(FOTO:ADTheSe­ries)

Je pronásledován, je milován, je proklínán, je nenáviděn, je bičován, je odsouzen a přeci odpouští…

Pojďme se na tohoto hrdinu 6. dubna podívat. Na to, co prožil a jaký měl jeho život vliv na ostatní. Pojďme společně diskutovat a zároveň fandit jeho učedníkům a jeho blízkým. Pojďme se vrátit do doby, která nebyla zcela jednoduchá pro ty, co si říkali židé, ani pro ty, co si říkali křesťané nebo pohané. Pojďme si připomenout příběh, který nám ukáže hrdinu takového jaký byl a jakým stále je.

V mezičase sledování serialů jako Arrow, The Flash nebo The Walking Dead, pojďme dát zelenou něčemu, čemu možná nerozumíme a k čemu máme předsudky. Pojďme dát zelenou seriálu A.D. The Bible Continues a jeho hlavnímu hrdinovi Ježíši Kristu, který v novém seriálu povede vůdce svých učedníků, Petra, i po své smrti a vzkříšení.


Jít na A.D. | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!