Jako jeden z mála MCU seriálů má Agatha vzestupnou tendenci

Jako jeden z mála MCU seriálů má Agatha vzestupnou tendenci

28.11.2024 15:26


MCU seriály se mohly u fanoušků těšit veliké obliby, ale postupně kvalita klesala a klesala. Pokud mají seriály od Marvelu nějaký společný jmenovatel, tak je to rozhodně zbytečnost pro filmové universum a naprosto nezvládnutá finále. Jak je ovšem na tom Agatha. All Along?


Už je to takřka měsíc, co skončil seriál Agatha: All Along. A těch emocí bylo po skončení celého seriálu tolik, že bylo potřeba utřídit a hlavně uklidnit myšlenky. Jedná se totiž o extrémně kontroverzní projekt, o který nestál snad žádný fanoušek a většina ho vnímala jako naprostou zbytečnost. První epizody rozhodně k tomuto jednoduchému tvrzení tíhly, ale posléze se seriál změnil. Pojďme si to tedy rozebrat.

Seriál Agatha: All Along vznikl jako spin-off velice úspěšného a vlastně oficiálně prvního seriálu MCU – WandaVision. Do popředí se dostala Agatha Harkness, nepříliš oblíbená postava, která nakonec sloužila jako hlavní záporák zmíněného seriálu. Od začátku tedy bylo extrémně zajímavé, zda seriál dokáže přijít alespoň s nějakou zajímavou myšlenkou, neboť karty, kterými Marvel disponoval, nebyly nic moc. Když ale seriál začal, zhrozili jsme se, kam se to Marvel opět vydal – horší seriálový start si snad MCU nemohlo přát.

Naprosto nezajímavé postavy a slaboučký děj. V tomto duchu se neslo prvních pět epizod. Agatha společně s ansámblem neznámých čarodějnic nevzbuzovala ani trochu zájmu, proč bychom se měli o ni či kohokoliv ostatního vůbec zajímat. Čarodějnice, jenž ji doprovázely na cestě, o tom nebyly o moc lépe. Ty totiž Agathu nesnášely do morku kostí, ale pro potřeby scénáře se k ní (samozřejmě zcela logicky) přidají na nebezpečnou Cestu, ze které nemusí vyváznout. Nové čarodějky tak představují směsici náhodných postav, které občas něco blebtnou, ale posunou děj dopředu jen zřídka. A to je u nových postav velká škoda.

(Dokážou tyto postavy vůbec někoho zaujmout? NEZAPOMEŇTE POSTAVY OHODNOTIT. Foto: Disney+)

Úvod seriálu byl tristní a vlastně i po pár epizodách jsme nenalézali důvod, proč tato show vlastně vznikla. Jsme na nějaké Cestě necestě plné nezajímavých zkoušek – ale co dál, kam to celé spěje? Má seriál svou nějakou identitu? Bude to kriminálka, jak úvod napovídal, nebo prostě generátor náhodných scén? V úvodních dílech se nic nedělo, epizody pouze plynuly a marně se v celém projektu hledal nějaký hlubší smysl.

Už to vypadalo, že se seriál z této hluboké propasti snad nevyhrabe, jenže posléze přišel zajímavý obrat k lepšímu. Od šesté epizody s odhalením identity Williama Kaplana a naservírování pár flashbackových scén se seriál proměnil v něco, co už stojí za to sledovat. Konečně jsme chápali alespoň elementární motivy postavy a na obrazovkách se poprvé objevily prvky napětí a záhad.

Dá se říci, že od tohoto momentu byl seriál daleko lepší po všech směrech. Dokonce dával i malou ospravedlnitelnost předchozím epizodám, ale tu zažitou hrůzu zkrátka z hlavy nevymažete. Jen je malinko smutné, že abyste dokázali mít kvalitní seriál o naprosto neznámých postavách, opět si musíte půjčit nějakou známější (Billyho Maximoffa) a na něm postavit celý děj. Obdobné to vlastně bylo i s nedávnou Echo, která si taktéž neobhájila svou existenci, a musela se opírat o oblíbeného Kingpina.

(Je Agatha Harkness postavou, jenž dokáže utáhnout celý seriál? Foto: Disney+)

Když se totiž nad celou show více zamyslíme, tak Billy Maximoff je motorem celého příběhu. Kvůli němu se všechny ty podivné věci dějí. A hlavní postava, Agatha, je opět dějem pouze vláčena. Marvel se navíc vytasil s ohranou zápletkou, kdy hlavní postava na začátku seriálu nemá své původní schopnosti a získá je těsně před finále seriálu. To už jsme tu u MCU seriálů viděli několikrát.

I přes tyto neduhy měl ale seriál vzestupnou tendenci. To se rozhodně nedá říci o Secret Invasion, Ms. Marvel a jiných projektech, kde situace byla zcela opačná. Mohlo to dopadnout obřím průserem a Marvel na to měl solidně nakročeno. Naštěstí v šesté epizodě nastal zvrat, který vrhl seriál zpátky na hřiště, kde se už dalo něco uhrát. A díkybohu za to. I v hodnocení celého seriálu to tak musíme zohlednit.

Hodnocení epizod 1.-5.: 10%
Hodnocení epizod 6.-9.: 70%

Recenze předchozích MCU seriálů:

Recenze seriálu WandaVision
Recenze seriálu The Falcon and The Winter Soldier
Recenze seriálu Loki – 1. řada
Recenze seriálu Hawkeye
Recenze seriálu Ms. Marvel
Recenze seriálu Secret Invasion
Recenze seriálu Loki – 2. řada
Recenze seriálu Echo


Jít na Agatha: All Along | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!