Od vlastního komiksu přes třetího celovečerního Iron Mana až po pilotní epizodu nového seriálu. Téma nestabilního séra Extremis je prostě i osm let od svého zrodu stále populární. Odkud se ale Extremis vzal a o co vlastně jde?
Komiksy
Virus Extremis byl představen v komiksovém příběhu Iron Man: Extremis z roku 2005. Zde se jednalo o nanotechnologii, která se zmocní lidského těla a fatálně pozmění jeho DNA. Pokud daný člověk tento proces přežije, získá nadlidskou sílu, rychlost a odolnost, extrémně rychlé hojení nejrůznějších zranění či schopnost chrlit oheň.
Extremis byl vyvinut Mayou Hansen a doktorem Aldrichem Killianem pro biotechnickou společnost Futurepharm (která spadá pod Stark Indusries) ve snaze pomocí nanotechnologie oživit program supervojáků (Captain America). Projekt původně financovala americká armáda, když s tím však přestala, Hansen a Killian prodali Extremis teroristům. Dohnán vlastním svědomím Killian záhy spáchal sebevraždu.
V rukou teroristů byl virus Extremis aplikován muži jménem Mallen, který záhy získal všechny s touto látkou spojené vlastnosti. Stal se dokonce tak silným, že se mu podařilo Iron Mana v přímém střetu nejen porazit, ale dokonce smrtelně zranit.
Tony Stark tak nakonec přežil jen díky tomu, že si sám nechal aplikovat upravenou dávku Extremisu. Tento modifikovaný Extremis jednak vyléčil Starkova zranění, především ale díky jeho nanitům Stark dokázal zabudovat základní prvky ovládání obleku Iron Mana do svého vlastního těla, díky čemuž může svou zbroj od té doby přivolat a ovládat pouze pomocí vlastních myšlenek.
Na komiksových stránkách se Extremis objevil znovu, když společnost A.I.M. nechala unést Mayu Hansen, aby pro ni virus znovu vyvinula pro další prodej.
Marvel Cinematic Universe
Sérum Extremis je hlavním tématem filmu Iron Man 3 z roku 2013. Zde bylo původně vyvinuto Mayou Hansen a nevědomky i (opilým) Tonym Starkem. V tomto stádiu měl Extremis podporovat hojení ran nebo dokonce i dorůstání celých končetin. Hansen postupem času najal Aldrich Killian, aby ve vývoji séra pokračovala pod záštitou jeho společnosti A.I.M..
V této podobě se však Extremis nikdy nestal zcela stabilním. Měl sice výše zmíněné léčivé schopnosti či supersílu a odolnost nebo chrlení ohně z komiksové předlohy, tělo lidského hostitele však dávku séra Extremis často nebylo schopno ustát a daný člověk pak doslova explodoval. Přežít spojení se sérem Extremis se tak ve výsledku podařilo jen velmi malému procentu subjektů, včetně Pepper Potts či samotného Killiana a několika jeho vojáků.
Po Killianově smrti se Tonymu Starkovi podařilo získat vzorec Extremis a vyvinout na něj lék, který poté aplikoval Pepper. V pilotní epizodě seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. jsme však zjistili, že nestabilní verze séra je pořád v držení jakési skupiny (velmi pravděpodobně stále A.I.M.), která se sérum snažila stabilizovat skrze projekt Stonožka, která vyvíjela zařízení na usměrňování účinků séra. Nakonec však marně.
Pecyho komentáře stojí vždycky za to.
tak teď si mě dostal realnost v komiksu ? Jsem zapoměl že Galactus je hodně reálnej.
Četl jsi ten komiks? Film je proti němu stokrát reálnější#3 PecaCZE:
#2 Hurley: To se ještě dalo vždyť o tom to je.
#4 topr harley#1 PecaCZE: … Reálný ve srovnání s čím? S chlapem v lítající bojový zbroji?
#3 PecaCZEExtremis totálně zkazila film Iron Man 3 podle mého názoru už to nebylo příliš reálný.
#2 Hurley