Nick Fury

Nick Fury

Samuel L. Jackson Sezóny 1 2013 - 2014


Ředitel špionážní organizace S.H.I.E.L.D., který velmi brzy pochopil, že proti novým neuvěřitelným protivníkům pude muset Země brzy postavit své vlastní neuvěřitelné hrdiny. Tak vznikne Iniciativa Avengers.

Základní informace

Spolu s agentem Philem Coulsonem Nicholas Joseph Fury během let verboval nejrůznější nadpřirozené hrdiny, kteří by byli schopni ochránit Zemi proti potenciálním mimozemským hrozbám. Pro svou takzvanou Iniciativu Avengers chtěl Fury získat zejména Anthonyho Starka a Bruce Bannera, které by z řad S.H.I.E.L.D.u do­plnili kapitán Steven Rogers a agenti Nataša Romanova a Clint Barton. Když poté skutečně došlo k okupaci Země polobohem Lokim z plateny Asgard, k týmu Avengers se postavil i Lokiho nevlastní bratr Thor, který před ním hodlal Zemi bránit.

Zrození skupiny Avengers a následná záchrana Země ale nebyly bez svých obětí. Rukou Lokiho totiž padl samotný agent Coulson. A i když tato smrt celý tým nakonec stmelila, Fury nehodlal nad svým starým přítelem jen tak zlomit hůl a s pomocí nejmodernější techniky ho přivedl zpátky k životu.

Coulsonovi pak věnoval speciální velitelské letadlo S.H.I.E.L.D.u a udělal z něj šéfa svého vlastního úderného týmu, přičemž dokonce toleroval, když tento tým doplnil civilista a hacker, který v minulosti proti S.H.I.E.L.D.u bo­joval. Ze strany Furyho toho ale nakonec nehrálo trochu víc…

První série

Coulson se pomalu začíná upamatovávat na svou „rehabilitaci“ a zdánlivý pobyt na ostrově Tahiti, přičemž si uvědomí, jakou spoustu věcí mu Fury asi musel zatajit. Než se však s ředitelem stihne spojit a zjistit od něj pravdu, S.H.I.E.L.D. postihne událost, kterou opravdu nikdo nečekal.

Na S.H.I.E.L.D. totiž zevnitř zaútočí nacistická organizace Hydra, která jej infiltrovala už od jeho založení po konci druhé světové války. S.H.I.E.L.D. je kompromitován, z většiny agentů jsou buďto zrádci, nebo umírají rukou Hydry, a na ředitele Furyho je spáchán atentát. Fury pak zdánlivě umírá v nemocnici, podaří se mu ale přežít a svrhnout nejvýše postaveného člena Hydry uvnitř S.H.I.E.L.D.u, ředitele Rady světové bezpečnosti Alexandra Pierce.

Fury se potom vrací do ústraní a využívá toho, že si zbytek světa myslí, že zemřel. To mu ale nezabrání v tom pomoct Coulsonovi a jeho týmu v jejich nejvyšší nouzi, kdy Coulson stojí proti sběhlému agentu Johnu Garrettovi, který rovněž pracuje pro Hydru. Po zabití Garretta a rozpuštění jeho skupiny Fury už jen doplňuje to, co Coulson sám věděl, tedy že byl přiveden zpátky k životu pomocí neznámé mimozemské látky, která ale měla své nežádoucí účinky. A přestože si pak Coulson myslel, že svůj tým složil on, ve skutečnosti ho složila agentka Melinda May, která vybrala speciální agenty pro případ, kdyby Coulson začal vykazovat negativní příznaky mimozemské látky a bylo třeba ho zneškodnit.

Aby ale Fury Coulsonovi dokázal, že jeho důvěra v něj nepolevila (mimo to, že ho nazve plnohodnotným členem skupiny Avengers), v závěru jejich setkání ho jmenuje novým ředitelem organizace S.H.I.E.L.D., který má teď Coulson znovu vybudovat. Fury pak odchází zpátky do ústraní neznámo kam.

Druhá série (nevystupuje)

Přestože po pádu S.H.I.E.L.D.u pře­dal Fury své otěže do rukou Phila Coulsona, dobře věděl, že v případě větší hrozby budou potřebovat silnější eso v rukávu. Spolu s Marií Hill a Philem Coulsonem tak Fury začal připravovat tajný protokol jménem Théta, který se točil kolem zprovoznění posledního funkčního helitransportétu, který jako jediný přežil pád S.H.I.E.L.D.u. Tento helitransportér byl poté použit v boji Avengers proti Ultronovi v Sokovii.

Více o Nicku Furrym

Foto: Marvel, ABC