Galerie nerealizovaných vetřelčích filmů

Galerie nerealizovaných vetřelčích filmů

28.5.2020 11:40


Slavná sci-fi sága se díky aktivitám Ridleyho Scotta patrně dočká dalšího pokračování, jež bude celkově už devátým snímkem série. Podívejme se nyní do minulosti na projekty, které v její dlouhé historii nakonec nevznikly.


Všechny verze Aliena³

Po dvou vynikajících snímcích se vetřelčí sága zadrhla, třetí film totiž provázelo mnoho tvůrčích problémů. Jako první se příběhu chopil William Gibson (The X-Files), průkopník subžánru cyberpunk, který připravil akční blockbuster ve stylu Aliens v hlavní roli s Hicksem. Při průzkumu xenomorpha z těla androida Bishopa totiž došlo k útoku zcela nového druhu vetřelců, kvůli čemuž Hicks shromáždí tým a nakonec se rozhodne zapojit do boje i Ripleyovou. A co víc, zcela novým nepřítelem měla být i organizace vesmírných komunistů připomínající Sovětský svaz, Union of Progressive Peoples. I když se Gibsonova vize nikdy nedostala na plátno, nakladatelství Dark Horse Comics ji před čtyřmi lety vydalo aspoň v komiksové podobě.

Gibsonova vize se dočkala komiksového zpracování.

Po zamítnutí Gibsonova scénáře se k projektu dostal Eric Reid, který spolu s Kathryn Bigelow dříve nachystal film Near Dark. Oproti svému předchůdci ale do popředí postavil novou postavu Sama Smithe, kosmického šerifa, který brání jednu galaktickou osadu před útokem xenomorphů i jejich hybridů. Spíše než klasický horor bychom tak dostali poctivý vetřelčí slasher. Některé prvky včetně hybridů nakonec ve své finální verzi využil i David Fincher.

Po Reidově odchodu k projektu zasedl David Twohy (Pitch Black) a jeho verze vězeňského thrilleru bez Ellen Ripleyové mnohé producenty zaujala. Kvůli rozdílným názorům na legendární akční hrdinku a její roli ve filmu ale nakonec Twohyho angažmá taktéž skončilo. I tak je ale jeho scénář nejblíže konečnému zpracování Aliena³ a Walter Hill s Davidem Gilerem ho pouze doplnili o několik prvků včetně ústřední role pro Ripleyovou.

Twohyho odchod umožnil nástup autorské dvojice Johna Fasana (Universal Soldier: The Return) a Vincenta Warda (Vigil), kteří společně nachystali příběh s Ellen v hlavní roli. Po smrti Newt a Hickse se hrdinka ocitá ve vězení, brzy ale ze žaláře prchá a dostává se na planetu Arceon, kde nachází řád fanatických mnichů opovrhujících ženami a technologií. Brzy je znovu zajata, neboť na tento svět přinesla xenomorpha a musí čelit mocnému mimozemskému hororu bez technických vychytávek. Do finálního snímku se z verze obou scenáristů nakonec dostal prvek smrti hlavních hrdinů předcházejícího filmu Aliens v úvodu.

Planeta Arceon na nákresech vypadá zajímavě.

The Hunt: Alien Vs. Predator

V roce 1989 vyšla v rámci Dark Horse Comics první čísla série AVP, na jejichž základě připravil scenárista Peter Briggs snímek The Hunt: Alien Vs. Predator. Hlavní premisou bylo ukázání xenomorphů coby ústřední predátoří trofeje a hrdinou byl Broken Tusk, elitní lovec z predátořího komanda, který přenáší vejce xenomorpshké královny. Když ale dorazí na jednu primitivní planetu a omylem královnu vypustí, začíná krutý boj. Snímek byl nakonec zavrhnut a jeho nástupce Alien vs. Predator je úplně jiným filmem.

Boj dvou intergalaktických ras měl vypadat jinak.

Alien 5 od Ridleyho Scotta a Jamese Camerona

V roce 2002 se dva nekorunovaní králové sci-fi žánru sešli a naplánovali společný projekt z vetřelčího vesmíru. Scott se chystal usednout na režijní stoličku, zatímco Cameron chystal scénář filmu, který měl dát zapomenout na nepovedené Resurrection. Dílo obou slavných tvůrců nám mohlo představit prapůvod xenomorphů už v první dekádě tohoto století, kvůli Foxu a jeho upřednostnění AVP ale projekt nakonec padl.

Společný projekt Camerona a Scotta se zaměřil na původ xenomorphů.

AVP3

Druhý díl Alien vs. Predator v kinech zrovna moc velký úspěch neslavil, přesto ale studio uvažovalo i o závěrečné trojce, znovu pod režijním vedením bratří Strauseových. Příběh se měl soustředit na predátorskou technologii získanou společností Weyland-Yutani Corporation, díky které lidé ovládnou cestování hyperprostorem. Konec by pak rovnou předznamenal jedničku Aliena.

Neúspěch Requiem nakonec způsobil konec produkce trojky.

Alien: Engineers

Ještě předtím, než se Ridley pustil do tvorby Promethea, chystal snímek o tvůrcích vetřelců scenárista Jon Spaihts (Doctor Strange). Ten načrtl příběh z měsíce LV-426, kde vesmírní Inženýři utváří xenomorphy, aby vyhubili lidské pokolení. Spaihtsův scénář se soustředil na zobrazení kosmického hororu a sázel na budování napětí, což se ovšem Scottovi částečně nezamlouvalo, kvůli čemuž scénář přepsal Damon Lindelof (Watchmen), dokud nebyl projekt oficiálně zrušen. Později se Ridley pustil do tvorby Promethea a některé Spaihtsovy prvky si vypůjčil i do svého snímku. Díky tomu je Jon v titulcích prvního prequelu uveden jako jeden ze scenáristů.

Příběh Inženýrů měl původně vypadat jinak.

Alien 5 od Neila Blomkampa

Po veleúspěšném debutu District 9 se z Neila Blomkampa stal žádaný režisér sci-fi snímků. Poté, co dotočil svůj další počin Elysium, jej studio 20th Century Fox angažovalo na post režiséra i scenáristy regulérního pokračování vetřelčí ságy. Blomkamp na scénáři pracoval v letech 2015–17 a úzce spolupracoval i se Scottem. Podle všeho měl snímek navázat na Aliens a svou úlohu v něm měli i Newt a Hicks. Do centra dění se ve filmu měla vrátit Ripleyová v podání Sigourney Weaver a celý snímek měl být poctou původní řadě. Bohužel, studio projekt obětovalo ve prospěch Covenanta a dalších Ridleyho prequelů.

Blomkamp měl v plánu navázat na první dvě epizody.

Který z nerealizovaných projektů byste uvítali na plátně?

Foto: 20th Century Fox, Dark Horse Comics


Jít na Alien | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!