Apocalypse nás vezme do budoucna a zase zpátky

Apocalypse nás vezme do budoucna a zase zpátky

26.11.2018 18:18


Osmá řada American Horror Story nás zavedla do nedaleké budoucnosti, kde se antikristovi podařilo téměř vyhubit planetu. Naštěstí jsou tu čarodějnice, které chtějí svět zachránit. Komu se to podaří?


Celé to začalo v Murder House

První řada Murder House byla zakončena zajímavým cliffhangerem, kde se nám ukázal nedávno narozený Michael, který zrovna zabil svou paní na hlídání. Zakončit řadu zlem na vzestupu si žádá pokračování, a hlavně nějaké vysvětlení. Čekali jsme na to dlouhých sedm let, nakonec jsme se dočkali a musíme říct, že to tentokrát fungovalo na výbornou.

Každá řada vždy přijde s novým příběhem, takže jsme opět čekali, že Ryan Murphy přijde s novým příběhem, do kterého zaplete staré postavy, jak už to předvedl v předchozích řadách. Například do Freak Show zasadil příběh Pepper a přivedl Mary. V Hotelu se nám mihla Queenie. Málokdo čekal čisté pokračování původních příběhů, které nám Murphy naservíroval.

Celá řada se dá rozvrhnout do dvou etap. Ta první má jen tři epizody, zbytek řady se věnujeme minulosti a na závěr se z té minulosti stane současnost. Tvůrci seriálu opravdu ví, jak seriál pořádně zamotat.

Vítejte ve zničené budoucnosti

Jen první tři epizody se věnovaly novému příběhu. Možná za to můžeme být tvůrcům vděční, protože skvělou atmosféru si udržela pouze první epizoda, další dvě se vlekly. Zasazení děje do atomového krytu nebylo šťastnou volbou.

Od druhé epizody k tomu přibyla řada zvratů, které nedávaly smysl. Samotné zasazení rubber mana do děje nemělo moc daleko od znásilnění celého vesmíru AHS. Přece jenom na nepochopitelné kroky jednotlivých postav jsme zvyklí, ale pointa rubber mana byla zcela nulová a postava v ději k ničemu neposloužila.

Naštěstí jsme se v budoucnosti moc neohřáli a již od čtvrté epizody jsme se vydali po stopách čarodějnic a Michaela. Jejich minulost byla totiž hodně společná. Ve výsledku jsme pak dostali naservírovaný druhý Coven s příměsí Murder House. Druhý Coven byl o dost chutnější a záživnější než ten první.

Osmá řada nemá moc hluchých míst. Díky deseti epizodám nebyl prostor pro vycpávky, zvláště když si tvůrci dovolí takový luxus v podání 39minutové epizody. To se pak na place musí pořád něco dít, aby se stihlo vyřešit vše podstatné. Jednotlivé epizody ve druhé části na sebe postupně navazují. Nejprve nám svůj příběh odvypráví čarodějnice, následně se ke slovu dostane Michael. Ve výsledku poměří síly. Snadné a efektivní.

Apocalypse se vrací zpátky do temnějších vod. A už bylo načase. Temné podání příběhů sluší celé sérii mnohem víc. Hororový příběh opět nečekejte. Atmosféra je asi nejlepší v první epizodě, následně se vracíme spíše k temnějšímu Covenu, ale i tam má osmá řada jednu z nejlepších atmosfér za poslední čtyři roky.

Osmá série nám ukazuje, že se dá příběh udělat i bez toho, aby jedna postava vyčnívala nad ostatními. Murphy sice na začátku prohlašoval, že celá série bude stát na postavách, které ztvární Peters, Paulsonová a Batesová, ale ve výsledku to není zcela pravda. Pozornost je rovnoměrně rozložena mezi jednotlivé postavy a žádná výrazně nepředčnívá. Velkým plusem je, že všechny postavy jsou zajímavé. Dokonce i Sarah Pauslonová vám během celé řady nepůjde ani jednou na nervy. A to už je velká pochvala.

Na skok do Murder House

Před začátkem Apocalypse se řešilo, jak moc času strávíme v domě z první řady. Popravdě moc ne. Stačit nám musí jen jedna epizoda, během které vyřešíme a sjednotíme všechny obyvatele domu. Dočkáme se tak dalšího hořkosladkého konce, který je pro dějové linky v AHS tak typický. Celá návštěva domu se snaží vypadat vážně, ale ve výsledku jde jen o milé připomenutí starých známých, takže jedna epizoda bohatě stačí.

Verdikt

Apocalypse se řadí vedle těch lepších řad celé série AHS. Kvalitativně sice nepředčí první dvě, ale konečně po dlouhé době můžeme sledovat zlepšení. Murphy ukázal, že celá antalogie do sebe možná zapadá mnohem víc, než bychom na začátku čekali a nejspíš i víc, než čekal on sám. Tohle propojování jednotlivých řad do velkého celku působí mnohem lép§e než vymýšlení dalších složitých dějových linií, které postrádají jiskru. Takže věřme, že v následujících řadách se ještě nějakého propojení dočkáme.

Hodnocení osmé řady: 80 %

Jak hodnotíte osmou řadu vy?

Foto: FX


Jít na American Horror Story | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!