Recenze první řady seriálu Andor

Recenze první řady seriálu Andor

28.11.2022 17:30


Máme za námi první řadu seriálu Andor a samozřejmě vyhlížíme již druhou. Ještě než se ale budeme věnovat novinkám ke druhé řadě, se na chvíli ohlédneme za tou první. Tak jak dopadl tento nový Star Wars seriál, který je naprosto jiný od všech, které jsme doposud viděli?


Když byl v roce 2018 poprvé oznámen seriál Andor, nevěděli jsme co si myslet. Cassian Andor se doposud objevil pouze v jednom hraném filmu, kde byl jeho příběh rovnou uzavřen. Navíc nešlo ani o nejlepší a nejoblíbenější postavu celého snímku Rogue One, tudíž jsme se sami divili, proč právě tato postava dostane svůj vlastní seriál. Navíc seriál měl (opět) vyprávět o Povstání proti Galaktickému Impériu, což je téma, které bylo několikrát již prozkoumáno z různých úhlů pohledu.

Celkově se tedy nový seriál zdál jako úplně zbytečný, který toho nebude mít moc co nabídnout. Jenže k celému seriálu se opět přidal tvůrce Rogue One Tony Gilroy. A právě jeho rukopis dodává celému seriálu šmrnc. Hned od začátku sledování tohoto seriálu víte, že něco je jinak. Vůbec poprvé ve světě Star Wars sledujeme zcela obyčejné postavy, které řeší denní problémy smrtelníků jako většina naší populace. Chodí do práce, mají sex, jí křupínky, svou rodnou planetu zřídkakdy opouští.

A i když by mohlo jít o poměrně jednoduché a nudné postavy, Gilroy jim dodává unikátní lidskost a i zdánlivě obyčejná postava dokazuje, že může být zajímavou. Z Impéria je cítit potřebný strach. Stormtroopeři nejsou již vojáci, kteří nic netrefí, ale konečně z nich jde patřičný respekt. Jednotliví příslušníci ISB jsou polidštění, jsou precizní, plánují, ale zároveň dělají chyby stejně jako každý jiný člověk. Z postav zkrátka srší jejich vlastní osobnost, plochých postav je v seriálu pramálo.

(Seriál Andor je za námi, jak ho hodnotíme? Foto: Disney+)

Celý seriál s sebou navíc přináší naprosto nevšední atmosféru. Každý výstřel se počítá, každé rozhodnutí někoho něco stojí. Seriál je doprovázen nevšední vážností, na kterou nejsme u Star Wars zvyklí. Je to ale příjemná změna, i když lze naprosto pochopit, že ne každému bude vonět. Tohle není seriál pro všechny, spíše pro fajnšmekry, kteří se do Star Wars chtějí ponořit ještě o něco hlouběji.

Dalším velkým plusem je bezesporu vizuál. Poslední hrané seriály se většinou natáčejí za obřími LCD monitory, které simulují pozadí typické pro rozmanité planety Star Wars světa. Seriál Andor na to jde ale hezky postaru. Nabídl nám nádhernou přírodu, poctivě vybudované lokace. A celkově je to na vizuálu dost znát. Seriál totiž hned působí živěji, hmatatelněji a není tak zploštělý jako třeba Obi-Wan Kenobi či The Mandalorian. Přeci jenom tzv. Volume má své vlastní limitace a na určitých záběrech je to vidět.

První řada se primárně soustředila na Cassiana a jeho cestu k přesvědčení, že Impérium je skutečné zlé a je nutné proti němu bojovat. Každý příběhový oblouk skládající se z několika epizod posunul postavu vždy o kousek dál. Začali jsme postupně chápat jeho motivaci. Schválně si nyní pusťte Rogue One. Z filmu budete mít jiné pocity, které film stoprocentně obohatí.

Už to vypadá, že seriál Andor je bez chyb, ale bohužel jich musíme pár zmínit, aby to bylo fér. Jednotlivé příběhové oblouky se vždy soustředí na určitou skupinu postav, které se třeba v seriálu i nadále vyskytují. Patřičný obrys charakteru ale dostanou postavy právě ve svých příběhových obloucích, pak už dostávají minimum prostoru a jsou někdy plošší. Bix Caleen a Syril Karn se nám skvěle představili v prvních třech dílech, ale jejich následný vývoj v dalších epizodách je minimální. Je to díky minimu prostoru a soustředěním se na jiné události.

(Cassian projde zajímavým vývojem. Foto: Disney+)

A tento nešvar se opakuje prakticky každý příběhový oblouk. V epizodách čtyři až šest jsme zase více poznali Vel Sarthu, ale její příběh po loupeži na Aldhani je taktéž osekán na minimu. Svůj vlastní příběh, který je de facto vytažen z kontextu celého seriálu, dostala i Mon Mothma. Stojí za zvážení, zda bylo opravdu nutné tuto známou senátorku do seriálu přidávat. Na Cassiana (zatím) nemá žádný vliv a její příběh se táhl hlemýždím tempem. Řešení rodinných financí skoro polovinu série bylo někdy na povážení.

Dalším problémem seriálu je ten, že celý projekt nepůsobí dostatečně Star Wars dojmem. Není to lokacemi ani kulisami. Je to počtem ras, které se v seriálu (ne)vyskytují (a teď nemyslíme bělochy, černochy apod.). Seriál je v tomto ohledu málo různorodý a primárně se soustředí pouze na lidskou rasu. Ať je to Ferrix, Aldhani, Narkina 5 či Coruscant – všude se nachází pouze lidé a mimozemských ras je v seriálu minimum. A s kombinací s vážnou atmosférou si někdy zkrátka nejste jisti, zda vůbec koukáte na Star Wars. Posledním problémem je tempo, kdy právě prostřední epizody v příběhových obloucích jsou až někdy moc pomalé.

Seriál Andor je bezesporu svěžím vánkem do světa Star Wars. Konečně tu máme projekt, který se soustředí na dospělé publikum a vyobrazuje hmatatelné rozdíly mezi Povstáním a Impériem. Přitom ale nic není jednotvorné. Jedná se o seriál, o kterém jsme nevěděli, zda ho potřebujeme. Ale po jeho zhlédnutí jsme nesmírně rádi, že je tu s námi.

Na druhou stranu ta veškeré kritika kolem a divácký (ne)zájem je svým způsobem pochopitelný. Andor není seriálem pro všechny. Nepřilákáte k němu dětské publikum, ti si tam zkrátka nic svého nenajdou. Zatímco ostatní Star Wars seriály jsou klasickou pivnicí, kam si každý rád za pár kaček na pět kousků zajde, Andor je prvotřídní restaurací, která je jen pro vybrané. V tom bude asi největší rozdíl mezi Andorem a ostatními seriály. Ale buďme rádi, že něco takového vzniklo.

Hodnocení: 80%


Jít na Andor | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!