Pokud jste viděli první tři epizody seriálu Andor, tak jistě víte, že takovýto projekt jsme tu ještě neměli. Vážnost, dobře napsané postavy a realistické pojetí jsme u Star Wars marně hledáme už roky. Seriál jde ale proti proudu. Stejně tak jeho tvůrce Tony Gilroy, který má co nabídnout.
Seriál odstartoval se svým prvním příběhovým obloukem, který se skládal ze tří epizod. Hned z prvních scén bylo jasně cítit, že tento projekt je pro náročnější fanoušky Star Wars. Žádné prázdné fráze, žádné nesmyslné přestřelky, žádné příběhové zkratky. Tony Gilroy napsal příběh, který by se dobře chytl, i kdyby byl zasazen do našeho světa.
Celé jeho pojetí v širším Star Wars světě totiž působí extrémně reálně a uvěřitelně. Gilroy odvedl neuvěřitelnou práci na papíru, kde vdechl život několika postavám, na kterých nám po třech dílech už záleží. Každá postava má totiž něco jedinečného a hned v úvodu poznáme jejich motivace, dobré a špatné stránky. Ať už jde o starostlivou náhradní matku Maarvu (Fiona Shaw), která si pro sebe ukradla emocionálně silný závěr třetí epizody, nebo Bix Caleen (Adria Arjona), šikovnou ženu s nerozhodným srdcem.
(Tony Gilroy chtěl živý svět bez příhodných náhod. A tak v Andorovi bude kolem třiceti postav mající zásadní vliv na děj seriálu. Foto: Disney+)
Postavy, které se ale objevují třeba jen na pár minut, jsou taktéž naprosto v ději rozpoznatelné a uvěřitelné. Zvlášť všichni okolo Syrila Karny (Kyle Soller) nebo Dedra Meera (Denise Gough) působí svěžím a neokoukaným dojmem. I z běžných vojáků se totiž dají udělat dobré postavy, nejsou to jen paňáčci s blasterem. Vzpomeňme si třeba na vedlejší postavy z nedávného Obi-Wana Kenobiho. Tala Durith je sice ve většině dílech, ale jelikož ji pořádně nepoznáme, nemůžeme si k ní vytvořit žádný vztah.
A Tony Gilroy nás nyní ubezpečuje, že teprve začíná. Jelikož chtěl vytvořit co nejvíce reálný příběh, Cassian Andor se nebude příhodně potkávat se stále stejnými postavami. Gilroy sám v nedávném rozhovoru prohlásil, že se v seriálu objeví kolem pětadvaceti až třiceti postav, které mají zásadní vliv na celý příběh. U Gilroye to není nic neobvyklého. Rád začíná na velkém čísle a posléze postupně postavy dle potřeby odsekává.
U Rogue One mu nic jiného nezbylo. Tam museli všichni umřít. Nyní má čtyřiadvacet epizod na to, aby postavy nechal žít svým životem. My je tak můžeme dostatečně poznat a oblíbit si. A nutno podotknout, že Tony Gilroy už po třech dílech odvedl pořádný kus práce. Jeho pojetí Star Wars světa působí živějším, reálnějším a hlavně uvěřitelnějším dojmem. Vždyť i takový pán s kufrem, který se dal do debaty s Luthenem Raelem, byl skvělý. Sice rozhovor nebyl nikterak podstatný pro celkový děj, ale Gilroy vám dává jasně najevo, jak je jeho svět bohatý a živý. Není to jen příběh o velkých postavách, ale především o obyčejných lidech.
Zdroj: ComicBook.com
Videl som prvé dve epizódy a zatiaľ je to ok :)
Ale videl som daake promočné videa a rozhovory z ktorých bolo.. ako by som to povedal.. cítiť vplyv KK :/
Inak povedané: všetci muži (in the empire) sú nekompetentné hovädá ktorý potrebujú dvoch asistentov – jeden im zaviaže šnúrky na jednej topánke a druhý na druhej. A minimálne prvé dve epizódy to nevyvrátili. Takže docela sa bojím čo bude ďalej.. ale zatiaľ sa mi to páči.
Neuveriteľne sa teším z tohto seriálu. Mandalorian sa môže schovať :-P