Avatar

Avatar


Vznik

První myšlenka na Avatara přišla již v roce 1994, kdy James Cameron psal ranou verzi scénáře. Od svého světa se ale na chvilku odpojil a vydal se natáčet snímek Titanic, který se stal komerčně úspěšným trhákem. Poté James přesedlal opět k Avataru a původní plán byl takový, že se kamery roztočí již v roce 1999. Od plánu se muselo z několika důvodů odstoupit.

Digitální triky ještě nebyly na takové úrovni, aby unesly Cameronův obsáhlý scénář. Původní propočty hlásily, že film by stál přes 400 milionů dolarů, což by žádné studio do neznámého projektu neinvestovalo. Cameronovi tak nezbylo nic jiného než čekat. Obnovit práci na Avatarovi se James rozhodl po zhlédnutí filmu Pán Prstenů: Dvě věže, kde viděl zcela animovaného Gluma.

(Největším hitem roku 2009 se bezesporu stal Avatar. Foto: Century Fox)

Cameron se tedy znovu ponořil do práce a začal dolaďovat poslední detaily planety Pandora. V roce 2007 oficiálně začalo rozsáhlé natáčení, které Jamese stálo spoustu sil. Sám se přiznal, že šlo o jeho nejtěžší natáčení v životě. Samotní tvůrci si občas na place nevěděli rady, jak danou scénu natočit, a tak se někdy stávalo, že James musel natáčení ukončit uprostřed dne.

Po všech nástrahách se film přesto v roce 2009 dokázal dostat do kin. Cameron zvolil masivní marketing, propagoval film, kde se jen dalo. Do karet mu také hrálo, že film byl uveden zcela ve 3D, které jen umocňovalo veliký zážitek z filmu. Natáčelo se na nejnovější technologii, a tak do snímek zašli do kina i lidi, které film vůbec nezajímal. Avatar se stal nejvýdělečnějším filmem všech dob.

Trailer k prvnímu filmu

Thumbnail Play icon