Edňáci hodnotí Avengers: Endgame

Edňáci hodnotí Avengers: Endgame

29.4.2019 20:22


Nedávno jste si k Avengers: Endgame mohli přečíst jednu obsáhlou recenzi, přičemž nyní můžete zjistit, co si o filmu myslí naši další redaktoři. Dopadl film podle jejich představ, nebo nikoliv?


@DarthRevan

Vyvrcholení celého jedenáctiletého snažení MCU je přesně tím, čím má být, tedy epickou podívanou, jež je plná příjemných klišé a řádné dávky humorných i dojemných situací. I když se zdaleka nejedná o nejlepší marvelovku, je Endgame krásným zakončením příběhu několika hrdinů a zároveň šikovným začátkem osudů jejich nástupců.

Během tří hodin film nestačí nudit a téměř všechny scény mají pro další děj smysl, přičemž nejvíce opět zaujme linka nordického boha hromu Thora, jehož představitel Chris Hemsworth opět ukazuje, že má vynikající komediální talent a po ovládnutí Ragnaroku a Infinity War si pro sebe krade už třetí snímek v řadě. Jinak by se dalo charakterové složení posledního filmu s klidem shrnout ústy Tomáše Hanáka z Divadla Sklep: „Je tam velké množství postav.“ I když má většina z nich v příběhu svou roli, zbytek je do něj násilně naroubován jakožto úctyhodný, ale naprosto zbytečný fanservis.


Jednu z nejzajímavějších linek nabízí ve filmu postava Thora. Foto: Disney

Endgame rozhodně není film pro diváky, kteří neviděli předcházející snímky z MCU, což mne velmi těší, protože dívat se po několikáté na vysvětlování konfliktů mezi nejrůznějšími postavami v poslední době už nudilo. Co se týče odkazů, tak nejvíce potěší narážka na předcházející příběhy Captaina Americy i několik komických hlášek parodujících filmy o cestování v čase. Na rozdíl od DC filmů Zacka Snydera pochopí odkazy téměř všichni diváci, tedy i neznalci komiksů, což je pro masovější přijetí rozhodně vhodnější cesta.

Když už jsme u toho Snydera, tak závěrečný souboj připomíná jeho velkolepá digitální finále a sám o sobě si dává onu vykrádačku první epizody Star Wars (tedy Skryté hrozby, takže čtvrté) jménem Infinty War k snídani. Na rozdíl od digitálně poměrně odfláklého předchozího dílu je CGI závěrečné kapitoly původních Avengers zvládnuté a kromě nekonzistentního omlazování Michaela Douglase působí velmi svěžím dojmem.

Endgame se uvidíte s celou řadou postav, které jste už dlouho neviděli. Foto: Disney

Celkově je tedy Endgame opravdu příjemným filmem, ve kterém se jednou pro vždy rozloučíme s některými postavami a naopak na palubě přivítáme pár nováčků. Pokud se ale bude dodržovat zlepšující vzorec z loňského roku, čeká nás letošní marvelovský klenot až v červenci. Těším se a rozhodně u toho budu.

Hodnocení: 85%

@Thomas

Jestli je na Endgame něco obdivuhodného, tak je to způsob, co se jim všechno podařilo narvat do jednoho filmu. Tolik postav, tolik odkazů, tolik hlášek, tolik triků, tolik akčních scén. Je to obrovská, velkolepá a dechberoucí, do sebe zahleděná zábava. Půlka vesmíru sice zmizela a první hodinku to vypadá, že to fakt v postavách zanechá nějakou stopu, ale druhou hodinku už se vesele hláškuje “Hail Hydra” při záchraně světa.

Ano, je to vtipné, především v tom, jak moc lze shodit ty nejdramatičtější postavy a situace ze všech předešlých filmů. Ale o to hůř se brečí u tragické smrti o pět minut později. A za pět minut zase vtipná hláška, hurá. A když nad tím chcete přemýšlet, mrsknou vám tam tvůrci nějaké epické cameo. Ne, nechápejte mě špatně, Avengers jsou slušné řemeslo v naprosto nehorázně přitažlivém balení. Ale nemělo by v tom orgasmu odkazů a gratulacím k 22 filmů za 11 let zmizet, že to příběhem, vývojem postav či nějakým poselstvím na ty nejlepší kousky žánru nemá ani náhodou. Temný rytíř je pořád na trůnu a ani 3 miliardy tržeb Avengers za první měsíc to nezmění.

Hodnocení: 80%

@tom99

Film Infinity War mě úplně dostal a ve všech směrech se mi líbil. I když bylo vlastně jasné, že se většina postav musí vrátit, bylo to skvěle natočené, Thanos byl jako jeden z mála záporáků MCU dobře vyobrazen, o postavy jsem se bál a ty navíc ještě umíraly. Film byl do jisté míry překvapující a rozhodně nepředvídatelný. Jaká je tedy Endgame? Je to bezesporu jiný film, který vás nutí se s postavami rozloučit, protože nostalgie a loučení na vás dýchá ze všech stran po celou dobu stopáže. Přesto tam je hned několik velkých „ale“, takže musím říct, že se mi předchozí film líbil o dost víc.

Pro mnohé Endgame minulý díl nepřekonalo. Foto: Disney

Film Endgame dlouho buduje atmosféru, je skvěle natočen a po řemeslné stránce mu není co vytknout. Co je ovšem špatně? Je šíleně (ale šíleně) předvídatelný. Nedočkal jsem se ani jedné pasáže, kdy bych zkrátka byl z překvapen něčeho, co se právě na plátně stalo. Přesně tak, jak jsem si film vysnil v hlavě, tak se ve finále stalo. Od prvního do posledního puntíku (v širších obrysech pochopitelně). Zemřely postavy, u kterých jsme to čekali, vrátily se postavy, u kterých jsme to čekali, cestovalo se v čase, jak jsme čekali. Zkrátka nic překvapivého se nestalo a bohužel nepřišel ani jeden zvrat, což by člověk u tříhodinového filmu sakra čekal.

Smrt těch pár postav mě sice zasáhla, bohužel to nebylo něco, co bychom nevěděli, že nenastane. V určitou fázi, kdy jsem se o postavy chtěl ve velké bitvě, která tak velká nakonec nebyla (ale o tom později), bát, jsem si najednou uvědomil, že spoustu budoucích filmů je již potvrzeno, tudíž nemůže zemřít nikdo důležitý. Se starou gardou jsme se museli rozloučit a o jejich dlouho-očekávaném a avizovaném loučení už přece víme pár let. Jak nás tedy mohl film překvapit? Pouze tím, že zemře někdo, u koho jsme to vůbec netušili. Nebo kdyby se tvůrci utrhli ze řetězu, dali Thanosovi ještě větší hloubku a on by v té bitce někoho rozmetal na kousky. Pár takových náznaků tam bylo, ale nakonec na to Feige neměl. Ostatně jako nikdy za těch dvacet filmů.

I přes mnohé kvality je film dosti předvídatelný. Foto: Disney

Infinity War jsem měl pocit, že se něco mění a tvůrci jsou připraveni do toho jít naplno, tady to ale byla krutá zpátečka do zajetých kolejí. A nyní se dostáváme k tomu akčnímu finále, kdy si snad tvůrci vzali příklad od DC a jejich nepovedené Justice League, vrhli nás do post-apokalyptického (digitálního) světa plného kouře a červeno-černých mraků, kde se bitva odehrála. Ta ovšem ničím nepřekvapila – choreografií, nápadem, ani interakcí postav. Po tolika invazích je těžké něco vymyslet, ale když se podívám na bitvu o New York, Sokovii či Wakandu, tak všechny byly o něco lepší. Od velkého finále jsem čekal více, především když jde spíše o kecací film, kdy se tvůrci mohli na konci pořádně vyřádit (a my jsme si to zasloužili).

Z popisu vyplývá, že se mi film nelíbil, to však není pravda. Je to skvěle natočené a rozhodně se těším, až snímek znovu uvidím. Řemeslně zvládnuté na jedničku a na celou řadu scén nemůžu říct v podstatě nic špatného. Ale zatímco u (i po) Infinity War jsem neustále přemýšlel, co se stane, zde jsem odešel z kina naprosto klidný. Je to jako když jdete v hokeji na zápas Česko vs. Japonsko, Češi vyhrají a jde se domů s normální náladou, protože jste to tak čekali, nic jiného vlastně ani nemohlo nastat. A tak to bylo u tohoto snímku. Je to film dobře zpracovaný, epický a jedná se o událost tohoto roku? Rozhodně ano, bude se na něj dlouho vzpomínat. Bohužel tvůrci zůstali při zemi, neurvali se ze řetězu a poslali k ledu pouze postavy, které zkrátka museli (paradoxně protože to herci sami chtěli, což je ještě ta horší varianta). A kvůli časovým paradoxům (které jsem záměrně vynechal, jinak bych ve filmu našel ještě větší bordel a více chyb) se vrátí další staří známí.

Na Endgame budete ještě dlouho vzpomínat. Foto: Disney

Ten dopad měl být větší. Těch překvapení mělo být více, zvraty měly mít větší hloubku. Takto to byl dobře natočený film, který je o něco lepší než průměr ostatních ze světa MCU. Přesto jsem po odchodu z kina cítil, že jsem byl o něco velkého ochuzen. Vrcholem tak pro mě zůstává bezesporu film Infinity War.

Hodnocení: 70%

@Zira

Film se nedal srovnat s mým očekáváním a bohužel to nemyslím pozitivně. Endgame byl podle mě i na poměry Marvelu až moc komický a komediální. Vtipy byly pomalu v každé větě a v důležitých a vážných chvílích, kdy by se neměl smát nikdo, se tam vždy objevil moment, kdy se smálo celé kino, což se u Infinity War říct nedalo. Na takový humor jsem zvyklá spíš u Strážců Galaxie, u kterých se to dá čekat, ale u tohohle filmu jsem prostě čekala víc, zvlášť u určitých postav.

Zároveň mi v tom filmu prostě něco nesedělo, nemůžu si pomoct. Nevím přesně co, ale poté, co jsem odcházela z kina, jsem neměla ten pocit, že bych byla na filmu od Marvelu. Navíc hodně věcí bylo hrozně zrychlených a zmatených. Přijde mi, že kdyby ty filmy byly na tři části, místo na dvě, tak by udělali lépe a více linek by se tam vyřešilo lépe. Samo sebou tam byly i zářivé momenty, to nepopírám, a bylo hodně takových, u kterých jsme si připomněli i starší filmy, což přineslo jistou nostalgii.

Endgame je daleko humornější, než mnozí čekali. Foto: Disney

Film jsem si ale užila už jen díky postavám a příběhu, takže tři hodiny utekly jako voda. Samotná dějová linka a konec některých postav se mi líbily také. Soundtrack byl pro mě ve filmu nejzásadnější, protože doplňoval celou harmonii filmu a všech filmů Avengers. Známé tóny vás nabudí a cítíte lehký záchvěv nostalgie. Film doporučuji pro každého fanouška Marvelu i pro všechny ostatní, co mají rádi pořádné vzrušení z filmu. Přeci jen tak dobře propojený filmový vesmír tu ještě nebyl a dlouho ani nebude, takže se máte na co těšit.

Hodnocení: 65 %


Jít na Avengers | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!