Postřehy z Doctora Strange

Postřehy z Doctora Strange

27.11.2016 13:30


Doctor Strange šplhá v žebříčku nejvýdělečnějších filmů pomalu nahoru, a tak je načase si shrnout všechny odkazy, jež tvůrci do filmu ukryli. V našich v postřezích z Doctora Strange si můžete přečíst, které bytosti se skrývají za magickými předměty a jak moc je film propojen s ostatními projekty.


Magické artefakty a jejich odkazy

Mnoho předmětů, které měli mistři magických umění ve svých rukou, bylo zasvěceny některé ze známých komiksových postav. Pojďme si tedy shrnout, o jaké předměty jde a jaký význam měly tyto postavy v komiksech.

Ve sbírce předmětů se prý také údajně nacházela helma slavného Black Knighta. Můžeme očekávat některého z těchto rytířů naživo i v budoucnu?

Hamir

Určitě si vybavíte bezrukého mistra, kterého Strange považoval za Prastarého. Hamir je v komiksech Wongovým otcem. Záměna mistrů měla odkazovat na původní verzi Prastarého, který se vyskytoval v komiksech. A jeho zranění? Patrně jde o pokračování v tradici useknutých rukou, kterou Disney vede již od fáze 2.

Jako z komiksů

Kdysi dávno vytvořil Steve Ditko postavu Doctora Strange a spolu s ním i Temnou dimenzi. Filmoví tvůrci si dali opravdu záležet, aby tento svět přesně odpovídal předloze, a tak se nyní na velkém plátně můžeme kochat výjevy, které v šedesátých letech nedokázal nikdo zfilmovat.

Kromě těchto záběrů obsahuje film několik pasáží z různých děl, které přesně kopírují předlohu. Jedná se třeba o část, kdy se Strange snaží za pomoci svých zničených rukou napsat své vlastní jméno nebo o operaci vedenou pod dozorem astrální verze nejvyššího mága. Nesmíme pak ani zapomenout na kouzelnická gesta, která taktéž odpovídají těm komiksovým.

Součástí většího univerza

To by nebyl Marvel, kdyby nepoukázal na ostatní filmy nebo seriály, které se odehrávají ve stejném světě. Máme tu Avengers Tower, která je pro Marvel fanoušky novým symbolem New Yorku. Dalším pojítkem byla budova patřící Roxxonu, společnosti objevující se napříč všemi projekty.

Dále se zde vyskytovala nemocnice, kterou všichni musí znát diváci seriálů Netflixu. V této nemocnici pracovala Claire Temple. Zažili jsme v ní taktéž mnoho útoků, jako například běsnícího Punishera nebo nával ninjů ze skupiny zvané Hand. Když se budeme řídit daty uvedenými na Marvel Cinematic Universe Wiki, tak útok ninjů na nemocnici proběhl 28.11.2015 a Strange byl zraněn 6.5.2016. Zažil Stephen tento útok, nebo se mu vyhnul? Tato otázka zatím zůstává nezodpovězena.

Dalším pojítkem byla potitulková scéna, která odkazuje na film Thor: Ragnarok. Thor přišel Strange požádat o pomoc s hledáním Odina a ten souhlasil. Těžko říct, na jak dlouho se Sorcerer Supreme ve filmu zdrží. Podle nepotvrzených informací by pak měli mít důležitý rozhovor týkající se Kamenů nekonečna. Určitě to bude stát zato.

Nesmíme zapomenout na 35letého plukovníka letectva se zničenou páteří, který používal experimentální výstroj. Mnoho lidí se domnívá, že jde o War Machine AKA Rhodeyho. Jeho zbroj však není ničím novým a 35 let mu určitě také není. Řeč je tedy o testerovi Hammerova obleku, kterého jsme mohli vidět v Iron Manovi 2.

Bezduší tvorové

Když si Kaecilius přál nekonečný život v Temné dimenzi, ještě netušil, co jej čeká. Dormammu ho s jeho společníky proměnil v Mindless Ones, bezduché tvory. Tito „golemové“ jsou nezastavitelnými a destruktivními bytostmi, které svého pána na slovo poslouchají.

Pink Floyd

Když Strange řídil svého Huracána, za jízdy poslouchal Interstellar Overdrive od Pink Floydů. Co je na tom zvláštního? Na jednom svém albu použili obrázek z jednoho ze Strangeových příběhů. Šlo o 158. číslo komiksu Strange Tales a Stephen v něm narazil na již zmíněnou bytost The Living Tribunal.

Shamballa

Heslo od wi-fi, to jsme se nasmáli. Vtip odkazoval na komiks „Into Shamballa“ z roku 1986. Shamballa je jinak v mytologii označení pro ztracené město, jinak známé jako Šangri-La (vzpomeňte si na třetí Mumii nebo čtvrtý Far Cry). Místo se stalo synonymem pro ráj na zemi a označovalo také malou skrytou utopii. Pokud se vyznáte v komiksech a očekáváte jeden nadcházející seriál, tak si určitě vybavíte také město K'un-Lun. To tomuto popisu taktéž odpovídá a nedivil bych se, kdyby ostatní názvy nebyly pouze alternativami pro seriálovou verzi tohoto města.

Nicodemus West

Vlastníci komiksu „Přísaha“ budou tuto postavu dobře znát. Doktor West byl člověk, který Stephenovi operoval ruce a stal se taktéž jedním z učedníků Prastarého. West se ale zapletl s černou magií a Strangeovi pak nedovolil užít lék, který by vyléčil všechny nemoci na světě. Bohužel mu zbylo pouze pár kapek pro Wonga s rakovinou. Zbytek světa si tak musel poradit bez něj.

Brány vnímání

Kniha, kterou Stan Lee v autobuse čte a náramně se u ní baví, se nazývá „Brány vnímání“ a napsal ji Aldous Huxley. Autor v ní popisuje dosažení osvícení za pomoci halucinogenních látek. Touto knihou se Ditko taktéž při tvorbě komiksových příběhů o Strangeovi inspiroval.

Runaways se blíží

O blížícím se seriálu Runaways jste jistě slyšeli. Marvel jej objednal na stanici Hulu a vypráví o skupině teenagerů se superschopnostmi. Členkou tohoto týmu byla také Nico Minoru, jejíž matku Tinu jsme mohli vidět ve filmu. Ve vystřižené scéně drží tzv. Hůl Jednoho. Tento artefakt je napájen krvavou magií a její dcera Nico tuto zbraň hojně užívala. Zbraň to byla údajně tak mocná, že z ní měl strach i samotný Dormammu. Filmová verze bude patrně poněkud slabší.

Daniel Drumm

Dalším příbuzným slavnějšího hrdiny je Daniel Drumm, bratr Doctora Voodoo. Jelikož jsme se ve filmu dočkali jeho smrti, vrátit se může, stejně jako v komiksu, v astrální podobě. Že by na scénu přivedl svého bratra, který by mezi čaroději zaujal jeho místo?

Christine Palmer

Místo toho, aby tvůrci použili Strangeovu lásku Lindu Carter, sáhli po její méně známé kolegyni. Těžko říct, proč se pro takový krok rozhodli, asi jí byla Rachel víc podobná. Není vyloučeno, že bychom se Lindy v budoucnu dočkali. Fanoušci by ale stejně dali přednost čarodějce jménem Clea, neteři Dormammu a Strangeově manželce.

Záhadná pacientka

Kromě plukovníka se Strange během jízdy autem dozvěděl o 22leté ženě s elektronickým implantátem v mozku pro kontrolu schizofrenie. Žena byla zasažena bleskem. Mnoho lidí tipuje, že by mohlo jít o onen pozměněný origin Carol Danversové, známé jako Captain Marvel. Jedna komiksová postava ale tomuto popisu odpovídá dokonale a to je Typhoid Mary, šílená vražednice zatápějící například Daredevilovi.

Na sekeru ani nemysli

Plášť levitace si hned od začátku získal srdce mnoha diváků. Během boje s Kaeciliem se Strange snažil popadnout sekeru, zatímco plášť jej tahal k magičtějšímu předmětu. Odkazuje to na artefakt zvaný Axe of Angarruumus, který Strange v komiksech poslední dobou hojně využíval.

Padouch Mordo

Filmový příběh Morda se od toho komiksového poněkud liší a čerpá z něj spíše postava Kaecilia. Mocí posedlý učedník Prastarého je tak posunut na vedlejší kolej a Mordo dostává zajímavější příběh. Prastarou obviňuje ze zrady a místo toho aby toužil po moci, tak ji ostatním bere, aby ji nemohli zneužít. S jeho postojem se jistě někteří lidé ztotožní a slavná věta „s velkou mocí přichází velká zodpovědnost“ tak dostává nový rozměr. Takového záporáka jsme tu ještě neměli, nebo se pletu?

Dvojí role

Nikdo nečekal, že kromě hlavního hrdiny si Benedict střihne i jeho úhlavního rivala Dormammu. Natáčení jejich rozhovoru tak muselo působit opravdu zajímavě, doufejme, že se při vydání filmu na DVD a Blu-ray dočkáme záběrů z jeho tvorby.

Efekt motýlího křídla

Během svého „tripu“ narazil Strange v jedné dimenzi na úchvatného motýla. Poté co se jej dotkl, byl rychlostí světla vystřelen skrze čas a prostor do světa jiného. Viděli jsme tak efekt motýlího křídla v jeho klasické podobě. I nepatrná změna může mít za následek něco velkého.

Popis magie

Ve svém prvním filmu nám Thor magii přirovnal k vědě, kterou lidé nejsou schopni pochopit. Někteří fanoušci z toho byli samozřejmě naštvaní, ale příchod Strange přinesl pro magii lepší zítřky. Přestože je tu magie oproti Thorovi na úplně jiné úrovní, tvůrci si neodpustili srovnání s technikou a Prastará Stephenovi přirovnala magii k programu.

Sanctum Sanctorum

Strangeova newyorská svatyně dostala ve filmu patřičný prostor. Tvůrci nezapomněli ani na její adresu a svatyně tak stojí na stejném místě jako v komiksu – 177A Bleecker Street. O adrese jsme samozřejmě věděli už dříve před filmem. Prozradilo nám ji natáčení Thora, který držel lísteček s adresou ve své ruce.

Bez pistolí prosím

Možná jste to ani nepostřehli, ale Doctor Strange je vůbec prvním Marvel filmem, ve kterém se nevyskytuje ani jedna pistole. A nebylo jí ani třeba. Kouzelníci bojují pomocí magie a nejrůznějších artefaktů a na technické hračky nemají potřebu sahat. Někteří možná doufali v Hitlerovu pistoli, která byla v komiksu „Přísaha“, ale dokud bude Strange bojovat pouze proti magickým silám, není třeba, aby se něco takového ve filmu objevilo.

Chybějící kniha

V knihovně mistrů magických umění jste se možná zastavili nad prázdným místem. Jaká kniha by tam mohla chybět? Diváky seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. určitě napadne záhadný Darkhold, kolem nějž se točí čtvrtá série. Tvůrci zmiňovali jisté pojítko s filmem. Mohl by to být právě Darkhold?

Rukavice

Teprve v potitulkové scéně si Strange oblékl své slavné rukavice, které jsou nedílnou součástí jeho kostýmu. Rukavice mají zakrývat jeho zohyzděné ruce, na kterých zůstalo mnoho nepěkných jizev. Je to určitě pěkné pomrknutí na fanoušky, kteří se v těchto detailech vyžívají.

Řiďte bezpečně

Nevím, jakou pozornost jste věnovali čtení závěrečných titulků, ale poslední věta nabádala diváky, aby se během řízení nenechali rozptylovat. Režisér tak samozřejmě odkazuje na scénu, kdy Strange během jízdy telefonoval a způsobil si tak nemalé potíže.

FOTO: Marvel Studios, Marvel Comics, Wikipedia, Square Enix


Jít na Avengers | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!