Postřehy z filmu Thor: Ragnarok

Postřehy z filmu Thor: Ragnarok

5.11.2017 15:35


Třetí díl Thora nám opět představil tunu easter eggů, které buď odkazují na komiksy, nebo populární kulturu obecně. Navíc jsme se dočkali také několika cameí. Pojďme se spolu podívat na všechny narážky, jež si pro nás tvůrci připravili a pečlivě je ve filmu ukryli.


Surtur a jeho moc

Fanoušci komiksů jsou určitě obeznámeni s tím, že Surtur hraje v jakémkoliv příběhu s Ragnarokem důležitou roli. Tvůrci si toho byli samozřejmě vědomi a na plátno jej přivedli i s jeho říší. Dočkali jsme se také jeho spojení s Věčným plamenem, který znásobí jeho už tak velkou moc. Změny jsme se dočkali snad jen v předmětu, který je nutné do ohně hodin. V komiksech je to Surturův meč, ve filmu je nutné vložit do plamene lebku. Změna je to samozřejmě nepodstatná, když je výsledek úplně stejný.

Fenris a Hela

V komiksových příbězích i mytologii jsou Fenris a Hela Lokiho potomky. Ve filmu se vším trochu zamotali, takže Hela nejezdí na svém bratrovi, ale normálním asgardském vlku. Z Hely byla udělaná také Odinova prvorozená, čímž jaksi zavřela cestu Angele, skutečné Thorově starší sestře z komiksů, která byla uvězněna v desáté říši. Filmová verze Hely mimo jiné kombinuje také některé prvky z Odinova bratra Cula nebo šíleného Gorra.

Skurge a jeho samopaly

Podobně jako v komiksech, se Skurge přidal na stranu zlé čarodějky. Ve filmech však nejde o Amoru, ale Helu, k níž se přidá, aby si zachránil krk. Jeho M-16 taktéž vychází z komiksů, stejně tak jeho smrt. Mocného válečníka přestalo bavit být ovládán, tak se přidal ke skupině asgarďanů, kteří se vypravili do říše Hely. Zde se obětoval, aby mohli ostatní uniknout a s pomocí svých samopalů bránil most před armádou nemrtvých.

Valkýra a její kostýmy

Třetí film o Thorovi na scénu konečně přivedl slavné Valkýry. Z mocných válečnic přežila pouze jedna, která utekla na planetu Sakaar. Zde začala vystupovat jako námezdní lovkyně s číslem 142, které odkazuje na první číslo komiksu, ve kterém se kdy objevila, tedy The Incredible Hulk #142.

Její oblek na Sakaaru pak patří zcela jiné postavě, Hulkově milence Caieře z Planety Hulk. Valkýřin asgardský kostým pak odkazuje na zbroj, kterou pro Valkýru vytvořila Strangeova manželka Clea v sedmdesátých letech.

Grandmaster a jeho Contest of Champions

Místo Rudého krále je ve filmovém světě pánem Sakaaru podivný Grandmaster, který je nám zde představen jako vesmírný Jeff Goldblum. Grandmaster byl v komiksech znám svými arénami a soutěžemi, takže arénu samozřejmě pojmenovali po prvním superhrdinském crossoveru, za kterým samozřejmě stál on – Contest of Champions.

Sherlock kouzelníkem

Když byl Loki unesen Doctorem Strangem a Thor objevil lístek s jeho adresou, mohli jste zaslechnout povědomou melodii. Ta samozřejmě neodkazuje na samotného kouzelníka, ale další z Benedictových rolí, mezi něž patří slavný Sherlock Holmes.

Gladiátoři a režisérova camea

Prostřední část filmu silně čerpá z komiksu Planeta Hulk. Kromě planety a samotného Hulka se ve filmu vyskytují také dva gladiátoři, kteří mají v příběhu docela velkou roli. Samozřejmě je řeč o kamenném Korgovi a hmyzím Miekovi. S předlohou sice mají pramálo společného, ale jejich přítomnost ve filmu rozhodně potěší. Korg a Surtur jsou navíc cameem samotného režiséra Taika Waititiho, který pro oba udělal Motion Capture a Korga dokonce nadaboval.

Sakaarští šampióni

Při příletu do Sakaaru jste si mohli všimnout věže s hlavami předešlých šampionů, kterými byli Beta Ray Bill, olympský bůh Ares, Bi-Beast a Man-Thing. Beta Ray Bill se měl ve filmu původně objevit, ale byl nahrazen Hulkem. Sám Feige řekl, že pokud by nebyl představen pořádně, byla by jeho role zbytečná, jednoho dne se ale možná objeví.

Shake Weight… DC cameo?

Možná se ptáte, jak může mít Skurgova činka Shake Weight něco společného s DC komiksem. Taika Waititi tvrdí, že když hrál v Green LanternoviRyanem Reynoldsem, tuto tehdy populární činku jednoho dne koupil. V Lanternovi se sice neobjevila, ale jelikož ji v té době vlastnil, jako cameo jí prostě bere. Zvláštní myšlenka, nemyslíte?

Stan Lee!

Nebyl by to pořádný Marvel film, kdyby zde chyběl Stan Lee. Ten se film od filmu dočkává podivnějších cameí, tentokrát se objevil jako sakaarský holič se smrtící rukou. Vtipné navíc je, že jeho první cameo bylo v původním Incredible Hulkovi s Lou Ferringem, kde se také Hulk utkal s Thorem.

Topaz

Grandmasterova bodyguardka má samozřejmě taktéž základ v komiksu. Zde však nebyla mocnou bojovnicí, ale čarodějkou, která se několikrát objevila v komiksech o Dr. Strangeovi. Velká škoda, že jsme se nedočkali žádného poukázání na její magický původ, díky Strangeovi je ve filmovém univerzu pro magii daleko větší prostor.

Divadlo a jeho představitelé

Mezi jednu z velmi povedených filmových scén rozhodně řadím divadlo, kde asgardští herci přehrávají Lokiho smrt z druhého Thora. Nejenže nám scéna dokázala, že jsou si filmové postavy vědomy hudby v pozadí, jelikož divadelní chorály byly úplně stejné, ale dočkali jsme se také tří povedených cameí. Thora ztvárnil Hemsworthův bratr Luke, který se čirou náhodou kdysi o roli Thora také ucházel. Chris mu ji však vyfoukl, a tak se musel Luke spokojit jen s tímto cameem. Dočká se někdy camea i třetí bratr?

Odina si zde pak střihl Sam Neill, Goldblumův kolega z Jurského parku. O tomto cameu jsme věděli docela již dlouho, jen nebylo řečeno, koho si Sam zahraje. Nakonec se v divadle objevil také Matt Damon, jehož cameo bylo oznámeno přibližně měsíc před filmem. Matt je Chrisův dobrý kamarád, takže pro tuto roli nemohl říct ne.

Slavný Jack Kirby

V Grandmasterově lóži i v aréně jste si určitě všimli několika prvků, které vychází z tvorby Jacka Kirbyho. Jedná se samozřejmě o kostýmy Celestiánů nebo nástěnné malby, které vypadají úplně stejně jako jeho obrázky ze starých komiksů s Fantastickou čtyřkou.

Black Widow

V Quinjetu Avengers jsme se dočkali malého camea Black Widow, která Hulkovi na konci Age of Ultron poslala zprávu, ať se vrátí zpět. Na ruskou hrdinku odkázal také Thor, který se Hulka snažil neustále uklidňovat pomocí její mantry ze stejného filmu.

Vyhrožování kladivem

Hned po divadelní scéně prohlédl Thor Lokiho klam a přesvědčil jej odhalit se ostatním. Použil na to metodu, kdy vyhodil kladivo a čekal, zda Loki uhne nebo ne. Scéna vychází z 359 čísla Thora, ve kterém byl Thor pod kouzlem Lorelai, do níž byl tak zamilován. Po tomto vyhrožování jej Loki zbavil kletby, načež Thor vyrazil zachránit zmizelé asgarďany.

Mjolnir v přestrojení

Když Thor dorazil na Zemi, přestrojil své kladivo za prostý deštník. Toto maskování odkazuje na původní komiksy, kdy Thor trávil čas na Zemi jako Dr. Donald Blake. Místo deštníku sice doktor používal hůl, ale pořád se jedná o příjemnou narážku.

Proměněn v žábu

Jakmile Thor odhalil Lokiho, bůh klamů se mu omluvil, že jej kdysi proměnil v žábu. Tato věta samozřejmě odkazuje na komiksy, kdy se z Thora stal slavný Throg. Žabí Thor si nakonec vysloužil také vlastní příběh v podobě Pet Avengers z alternativního vesmíru, kdy mazlíčci hrdinů mají vlastní tým.

Krátké vlasy

Ostříhání Thora je samozřejmě opět spojeno s komiksy. Když Thor přestal být hoden Mjolniru, zbavil se svých dlouhých vlasů a začal používat mocnou sekeru, kterou nosil ještě před kladivem. Tato série je jednoduše nazvaná The Unworthy Thor. Pokud by vás zajímalo, co se v komiksech stalo s kladivem, tak to začala používat Jane Fosterová, ženská verze Thora.

Král Thor

Jedním z největších filmových zvratů je určitě ztráta Thorova oka, která však nebyla moc emocionálně propracována. Ztráta oka s největší pravděpodobností odkazuje na Thorovo budoucí komiksové já, se kterým se musel hrdina spojit, aby zabránil strašné zkáze v podobě Gorra, zabijáka bohů. Samozřejmě se může jednat i o odkaz na poslední komiksový Ragnarok, kdy Thor podobně jako Odin obětoval oko, aby získal potřebné vědění.

Herkulův palcát

Pokud vám přišlo něco povědomého na Thorově palici z arény, tak je to určitě její design. Ten samozřejmě vychází ze zbraně jiného komiksového hrdiny, kterým je mocný Herkules. Ten je po Thorovi hned druhým populárním hrdinou, který je založený na staré mytologii. Jelikož jsme se dočkali i odkazu na Arese, znamená to snad, že se někdy v budoucnu objeví?

Revengers

Jakmile Thor začal skládat tým hrdinů, kteří by vyrazili proti Hele, přišel s názvem Revengers. V komiksech je tento tým jakousi temnější verzí Avengers, kterou vedl Wonder Man a členy byli například Goliath, Anti-Venom nebo Atlas.

Thor a továrna na čokoládu

Těsně před tím, že byl Thor představen Grandmasterovi, musel si projít jakýmsi tunelem. Do něj tvůrci zakomponovali hudbu z původní verze Továrny na čokoládu s Gene Wilderem. Podivný výběr hudby, nemyslíte?

Thumbnail Play icon

Starkovo oblečení a Hulkovy korále

Když se Hulk konečně proměnil zpátky v Bannera, podal mu Thor oblečení, které v letounu nalezl. Samozřejmě se jednalo o kousky Tonyho Starka, lépe řečeno oblečení samotného Roberta Downeyho Jr., který byl tak hodný a věnoval jej filmařům. Korále, které má pak Hulk ve svém pokoji odkazují na Ultimate Hulka, když byl v Tibetu.

Asgard na Zemi

Pokud jste obeznámeni s posledním komiksovým Ragnarokem, tak víte, že Thor přerušil strašlivý koloběh a Asgard byl zničen. Všichni asgarďané se poté reinkarnovali na Zemi, kde v Oklahomě založili svou novou říši. Přítomnosti asgarďanů na Zemi však nedávám příliš velké šance, jelikož Thorovu loď zastavil sám Thanos. Kolik obyvatel přežije? Těžko říct.

Ústav Shady Acres

Shady Acres je populární název, který filmaři používají pro nejrůznější ústavy nebo starobince. Objevil se například v Ace Venturovi nebo Městečku South Park. Do podobného starobince zavřel Loki také Odina, když jej vypudil z Asgardu. Ústav byl naneštěstí zničen, takže museli požádat o pomoc mocného čaroděje.

Odinova smrt a zničení kladiva

Jak jste si mohli všimnout v prvním traileru, Thorovo kladivo mělo být zničeno ve špinavé uličce. Odin měl být zase maskován za bezdomovce v New Yorku. Taika Waititi si brzy uvědomil, že toto prostředí není vhodné pro emocionální scény, takže všechno přesunul na norské planiny. Během Odinova skonu navíc hraje hudba, která zazněla při pohřbu Friggy, což skvěle naznačuje, že se připojil ke své padlé choti.

Falešná rukavice

Jedním z populárních easter eggů v prvním Thorovi byla Thanosova rukavice se všemi kameny. Oproti té skutečné byla na druhou ruku a tvůrci nějakou dobu tvrdili, že rukavice jsou dvě, pro leváka a praváka. Nyní jsme se však dozvěděli, že se jedná kompletně o podvrh, kterými se Odin obklopoval neustále.

FOTO: Marvel, BBC, Paramount Pictures, Comedy Central


Jít na Avengers | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!