Recenze filmu Ant-Man and the Wasp: Quantumania

Recenze filmu Ant-Man and the Wasp: Quantumania

19.2.2023 18:00


Máme několik dní po premiéře otvíráku páté fáze s názvem Ant-Man and the Wasp: Quantumania. I my jsme samozřejmě už měli možnost film vidět, nechali jsme si utřídit myšlenky a zde je naše hodnocení. Povedlo se tedy důstojné zakončení mravenčí trilogie?


První dva díly s Ant-Manem přišly vždy po velkých cross-overech, kdy jsme si všichni potřebovali řádně odpočinout od záchrany světa a epických příběhů. Ant-Man dokázal vždy nabídnout přízemní zábavu, která se soustředila na loupeže a působila daleko více osobněji než jakákoliv jiná Marvelovka. Třetí díl jde na to zhurta a naopak se snaží až moc vyrovnat jiným Marvelovkám. Tak jak to dopadlo?

Dá se říci, že se úplně vytratilo kouzlo a jedinečnost původních mravenčích filmů. Třetí díl je nefalšovanou a možná až genericky vyrobenou Marvelovkou, jakou můžeme vídat na každém kroku. Krásné kulisy San Francisca jsme vyměnili za zelené pozadí, když se film snaží být novými Star Wars či napodobovat Strážce Galaxie. A kdybychom asi takovýto film dostali před patnácti lety, byli bychom všichni víceméně spokojení.


Jenže teď se píše rok 2023 a podobné omalovánky vidíme na každém rohu prakticky každý měsíc. Ant-Man má tu nevýhodu, že přichází do kin po špičkově zpracovaném Avatorovi, tudíž všichni máme v živé paměti, jak i digitální svět dokáže být pestrý a bohatý. A i když se samozřejmě Payton Reed snaží, nemůžeme se zbavit pocitu, že jeho film je místy vyloženě hnusný a dává nám vzpomenout na to nejhorší ze Spy Kids 3-D: Game Over.

(A jak hodnotíme film Ant-Man and Wasp: Quantumania my? Foto: Disney)

Tentokrát vše stojí na Scottu Langovi, který již nemá po boku své vtipné kamarády, kteří by mu dopomohli určitou scénku okořenit a udělat jí o chlup zajímavější. Zvlášť absence Michaela Peñy je znát a filmu rozhodně chybí. V popředí je tak Scott a jeho dcera Cassie, která by si od svého otce přála, aby dělal více pro lidstvo. Celý jejich konflikt je ale až moc hladce vyřešen a vlastně ve chvíli, kdy se dostanou do kvantové říše, tak už řeší pouze jiné věci.

S ostatními postavami je to také velice těžké. Nejméně prostoru na nějaký větší rozlet má Wasp, která sice je v názvu filmu, ale nového se o ní nedozvíme prakticky nic. Michael Douglas a Michelle Pfeiffer jsou sázkou na jistotu. I když jim scénář moc nepomáhá a vkládá jim do úst divné fráze, oba herci se s tím vždy dokážou poprat se ctí.

A pak je tu obávaný záporák Kang, který má být důležitým pilířem budoucích filmů páté a šesté fáze. Film ho představuje pozvolna a postupně buduje napětí. Jakmile přijde Kang na scénu, znovu po delší době cítíme z někoho respekt. Postava je nevyzpytatelná a dokáže v nás vyvolat strach. Kapitolou samou o sobě je úžasný Jonathan Majors, který i zde prodává své herecké schopnosti na jedničku.

(Digi-bordel rozhodně nechybí. Foto: Disney)

Pokud má ale film nějaký společný jmenovatel, který dělá ze snímku úplně průměrnou zábavu, tak je to scénář samotný. Payton Reed se snaží svou mravenčí trilogii uzavřít epicky a ukázat, že tentokrát opravdu o něco jde. Jenže právě sázka na jistotu se mu v tomto ohledu vůbec nevyplácí. Film je tak zaměnitelným dobrodružstvím, který ztrácí svou identitu.

Onen výlet do kvantové říše není úplně až tak zajímavý, jak se nám tvůrci v propagačních rozhovorech snažili namluvit. Jedná se jen o další svět pod tím naším, kde de facto fungují stejná pravidla jako v tom našem. Máme tam bytosti, co vypadají jako my. Kvantová říše tak nepřináší nic zásadně nového, co by bylo nutné prozkoumat někdy více. Máme tu klasické dvě skupinky, kteří spolu mezi sebou soupeří. A samozřejmě na konci filmu nemůže chybět bitva dvou dvou národů, které nás moc ani nezajímají.

Nový Ant-Man and the Wasp není filmem, který vás urazí. Jen vás ničím nenadchne. Zatímco po odchodu z kina u Thor: Love and Thunder jsem se vyloženě styděl za tvůrce, u filmu Black Panther: Wakanda Forever jsem se neskonale nudil, tak třetí Ant-Man ve mě nevyvolal žádné závratné pocity. On to není špatný film, jen je prostě ve všem až moc genericky průměrný. A to je asi i důvod, proč takovéto budoucí (průměrné) filmy plné prázdných frází budou mít od diváků stále horší a horší hodnocení. Na Disney+ totiž vídáme takovéto počiny měsíc co měsíc dokola. A ono být neustále ve všem průměrný a dávat nám něco takového týden co týden zkrátka brzo přestane u diváků fungovat.

Hodnocení 60%


Jít na Avengers | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!