Recenze filmu Avengers: Infinity War

Recenze filmu Avengers: Infinity War

26.4.2018 10:10


Několik fanoušků mělo možnost spatřit film již včera během předpremiéry. Podařilo se Russoovým stvořit něco, co by předčilo očekávání, nebo se jedná o další snímek, nevybočující z už tak dlouhé řady komiksových filmů? Je Thanos opravdu novým Darth Vaderem, nebo na něj brzy zapomenete?


Tak skvělý pocit z nějakého crossoveru jsem měl naposledy u prvních Avengers, protože Infinity War je skutečně tím vyvrcholením desetiletého snažení, na které jsme všichni čekali. Film vás na rozdíl od jiných Marvelovek nutí zapojovat daleko více emocí, mnohokrát totiž vybočuje z klasické šablony takovým způsobem, že budete z výsledné scény překvapeni. Řeknu vám, rozhodně se bojte o své oblíbené hrdiny a nepředpokládejte, že jsou všichni nepřemožitelní, tohle je totiž válka o samou podstatu života.

Thanos je nejkomplexnějším záporákem za posledních x let. Russoovi nelhali, když tvrdili, že stvořili nového Darth Vadera. Šíleného Titána budete litovat, obdivovat, nenávidět i milovat. Je to tak trochu padouch ze Hry o Trůny, který s sebou přinesl právě onen moment „náhlé smrti“. Thanos je vlastně také nejhlavnější postavou celého filmu, zatímco ostatní jsou jen pěšáci v jeho rozehrané partii, kterou má promyšlenou na několik tahů dopředu.

(Thanos je nejkomplexnějším padouchem za několik posledních let. Foto: Disney)

Druhou postavou s největším prostorem měl být Thor, i když se mi to úplně nezdá. Hromolord má ale rozhodně zajímavou dějovou linku, kterou sice celou vyzradil trailer spolu s hračkami, i přesto má stále co nabídnout. Sám bych na druhé místo zařadil spíše Iron Mana, se kterým strávíme opravdu hodně času, ale celý film je tak strašně nabitý, že se to u ostatních postav hůře počítá. Jak jsme již na webu psali dříve, při výrobě nového Starkova obleku se tvůrci skutečně inspirovali v posledních řadách komiksů, kdy se stroj umí poskládat v téměř cokoliv.

Z Thanosova Black Orderu nejvíce zaujme Titánův herold jménem Ebony Maw, který je ještě větším psychopatem než jeho tatík. Maw si libuje v práci svého otce a je pro něj schopen čehokoliv. Zbytek skupiny zde spíše figuruje jen kvůli bojovým scénám, ale po stránkách animace jsou skvěle zvládnutí všichni. Ve filmu jinak počítejte s pár (ne)čekanými postavami, jejichž přítomnost byla dlouho diskutována a rozhodně potěší. A ne, Adama Warlocka ve filmu neuvidíte.

Ač by se to v tak přeplněném filmu nezdálo, hrdinové jsou neustále tlačeni k tomu, aby si vybrali tu správnou, ale možná bolestivější cestu. Je jedno, zda jde o Star-Lorda, Scarlet Witch, Lokiho nebo Doctora Strange, nikdo si není jistý, kam jej jeho činy dovedou. Všichni hrdinové mají jednoduše scény rozděleny spravedlivě. Absence některých postav je pak jednoduše vysvětlena a bude zajímavé sledovat, jak budou na události filmu v příštím snímku reagovat.

(Doctor Strange vám ve filmu nabídne hned několik pozoruhodných scén. Foto: Disney)

Rozdělení hrdinů do skupin tvůrcům také hezky vyšlo. Z počátku vlastně sledujeme několik malých skupinek, které se následně dají na některých místech dohromady. A jelikož se spousta hrdinů ještě nezná, dojde na hezky provedené komické i emočně vypjaté chvilky. Humoru je zde krapánek víc, než můžete být u Russoových zvyklí, ale ve filmu se to ztratí a je to rozhodně lépe časované, než u jiných tvůrců. Jen si vzpomeňte na Ragnarok, kde každý vážnější moment museli zaplácat humorem, to tady nečekejte. Máte tu vtipné chvíle a vážné chvíle, nic co by se překrývalo.

Bojové scény nezklamaly, ale není tu moc scén, které by byly až tak zapamatovatelné. Stejné je to s hudebním doprovodem, který musí počítat s tunou různých znělek z předešlých filmů, ale jako podklad je to rozhodně dostatečné. Trailery však nabídly daleko zajímavější kousky k poslechu a i teď si je dokážu vybavit v hlavě.

Po stránce efektů je film samozřejmě na špici a kvůli Kamenům nekonečna a magii se zde opět dočkáte několika scén, které jste nikdy předtím neviděli. Nové lokace jsou rozhodně zajímavé, zcela odlišné od těch, které jsme v předešlých filmech navštívili. Ale i na ty samozřejmě dojde. Tentokrát ale nečekejte žádné graficky výrazné titulky, letos si tvůrci připravili pouze klasický bílý text na černém pozadí, ale po takovém finále se jím ani nedivím.

(Ebony Mawa si prostě zamilujete. Foto: Disney)

Potitulkovou scénu má film tentokrát jenom jednu a fanoušky rozhodně potěší. Určitě vyčkejte až do samotného konce, během titulků si mezitím trošku odpočinete, načež dostanete scénu, která vás na další filmy navnadí o to víc. Dokonce se mi zdálo, že byla možná i delší, než je obvyklé, rozhodně to ale nebylo na škodu.

Na letošní rok nastavili Avengers opravdu vysokou laťku, kterou se konkurence bude dlouho snažit překonat. Rozhodně jde o nový krok v žánru komiksových filmů, který snad na plátně dodá více prostoru záporným postavám. Kdysi se o podobné pokusil Nolan s Temným rytířem, nikdo se toho však nechopil. Aspoň Russoovi by to mohli ve svých příštích filmech zopakovat. Jak říká staré pravidlo: film je jen tak dobrý, jako jeho záporák.

Po filmu jsem slyšel hned několik lidí, kteří říkali, že na to neměli chodit, jak silné emoce to v nich vyvolalo. Jen málo sérií dokáže utvořit mezi divákem a hrdiny takové pouto, aby vás jejich skon opravdu složil k zemi. Marvel na to šel správně, pomalu budoval cestičku, až do samotného finále. Hlavouni z DC by si teď měli sednout s bločkem a vše pořádně naplánovat, jinak jejich univerzum sšité horkou jehlou brzy všechny přestane zajímat.

Až na pár nepodstatných věcí nemám filmu co vytknout, což se za poslední dobu podařilo jen druhému Blade Runnerovi. Ten však u mne zvítězil jinou cestou a nenechal mě tak dlouho zaraženého v sedačce, jako se to podařilo Infinity War. Doufejme, že nás v příštích letech čeká víc takovýchto filmů, na podobné dobrodružství přeci nemůžeme čekat dalších deset let. Na film si do kina zajdu rozhodně ještě minimálně jednou, což se naposledy stalo právě u prvního dílu.

Čistých 100%


Jít na Avengers | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!