Recenze filmu Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Recenze filmu Doctor Strange in the Multiverse of Madness

5.5.2022 15:00


Už i my jsme měli možnost vidět druhého Doctora Strange. A i když náš zážitek byl o něco horší kvůli nepochopitelným bezpečnostním opatřením v kinosálech, kdy se během promítání až rušivě kontrolovalo, zda někdo film nenatáčí na kameru, i tak se vám pokoušíme doručit co nejobjektivnější recenzi.


Konečně jsme se dočkali i tohoto hororového šílenství, které slibovalo velkou jízdu napříč mnohovesmírem. Povedlo se vše nakonec na jedničku? S celkovým hodnocením je to malinko složitější. Jak už bývá u Marvelu zvykem, jedná se o prvotřídně natočenou podívanou, ale znovu tomu opět něco chybí. A nepomáhá k lepšímu hodnocení ani charismatický Doctor Strange, hororový žánr či stále oblíbenější mnohovesmír.

Asi nikdo nemohl čekat, že se bude jednat o prvotřídní horor. Pár lekavých a strašidelných scén tu rozhodně je, ale jedná se spíše o film s hororovými prvky, který zkouší něco nového. I ty jsou přesto vítanou změnou, dokážou udržet pozornost a máte pocit, že MCU je zase o něco bohatší. Pokud spadáte mezi ty fanoušky, kteří četli různé spekulace a jen čekáte, kdo všechno se ve filmu objeví a neobjeví, tak budete malinko zklamaní.

Filmu předcházela naprosto nesmyslná očekávání a nenaplnitelné tužby fanoušků. Již předem bylo jasné, že se všechna tato očekávání nemohou uspokojit. Spider-Man: No Way Home se ale k této hranici přiblížil a možná i překonal, což je asi největší rozdíl mezi pavoučím filmem a dvojkou Strange. Hype byl znovu obrovský, a tak výsledek může být pro mnohé menším zklamáním. Čím méně jste o filmu věděli, tím více si ho užijete.

(Staří známí se opět vrací. Foto: Disney)

Tentokrát ale film trochu překvapivě škobrtá hned u příběhu. Sam Raimi dupe na pedál, nenechá nás prakticky vydechnout a stále se posouvá v ději kupředu, nicméně celý film působí značně zkratkovitě a chudě. Problém už je v samotné hlavní postavě, která si projde minimálním vývojem. Nějaké náznaky tu sice jsou, ale prostor a hlavně znatelný vývoj si pro sebe krade Scarlet Witch, která je ve všech ohledech naprosto famózní.

Tento film není pokračováním prvního Doctora Strange (vlastně všechny možné dějové linky z prvního dílu byly vesele ignorovány, viz Karl Mordo, pozn. red.) jako spíše nefalšovaným sequelem seriálového kousku WandaVision. Pokud jste seriál neviděli, zřejmě se stále budete v ději orientovat. Film jde na to chytře a nabízí dostačující záchytné body, abyste se v příběhu neztratili. Přesto je zážitek o to lepší, když víte, o co jde. Před návštěvou kina tedy doporučujeme zhlédnout celou WandaVision.

Ze seriálů, které tak trochu byly na druhé koleji, se tak konečně stávají důležité milníky, bez kterých se opravdu nedokážete obejít. Nového Strange sice pochopíte i tak, ale bude to jen kostrbatý požitek. Když víte, čím vším si Wanda v seriálu prošla, hned se na danou postavu díváte jinak. Wanda dostává tak úplně jiný rozměr, komplexnost, důležitost a taktéž se řadí mezi nejpropracovanější postavy nejen celého filmu, ale taktéž celého sdíleného vesmíru.

(Wanda je bezesporu nejlepší postavou celého filmu. Foto: Disney)

Dalším důležitým bodem, který se zde musí zmínit, je stále častější tzv. fan-service. Znovu divák dostává přesně to, co (a koho) chce vidět. Vídáme to v nových Star Wars a Marvel fanouškovským servisem taktéž nešetří. Sice jde o skvělé momenty a staronové postavy film značně oživí, nicméně jak dlouho bude toto ždímání starých postav trvat? Příběh Charlese Xaviera byl důstojně ukončen v Loganovi. Nyní postava dostává ještě menší roli a bez postavy by se klidně děj v klidu obešel. Návrat sice potěší, ale vůbec nebyl nutný.

A tak lze samozřejmě pokračovat i dál, i když si nebudeme dělat iluze – právě návrat staronových postav bude pro mnohé fanoušky ten největší highlight celého filmu. Mnohovesmír nabízí celou řadu všemožných cest. Na druhou stranu se už X filmů a seriálů neřeší již nic jiného. A i když se má Marvel Studios do tohoto světa ještě více ponořit, návštěvy alternativních vesmírů se nám začínají malinko přejídat. Může se objevit kdokoliv a naším postavám prakticky nic nehrozí. Pokud zemřou, objeví se nějaká jejich obdobná verze z jiného vesmíru a hurá postava je opět ve hře.

Doctor Strange in the Multiverse of Madness je sice dobrým filmem, ale to samotné šílenství jsme si představovali malinko jinak a hlavně odvážněji. Snímek se stále drží při zemi, sází na jednoduchost a zkratkovitost. Když pomineme Black Widow, tak předchozí filmy ze čtvrté fáze na tom byly o něco lépe. Příběh tam více fungoval a postavy byly soudržnější. Nyní je to jen výlet do mnohovesmíru s poměrně fádní zápletkou, která sice neurazí ale ani nenadchne.

Hodnocení: 70%


Jít na Avengers | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!