Recenze filmu Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Recenze filmu Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

8.9.2021 17:38


Po Black Widow to Marvel Studios zkouší s Shang-Chim, zcela novým hrdinou s asijskými kořeny. Pokud ještě váháte, zda do kina zajít, přečtěte si naší nespoilerovou recenzi, zda tento nový přírůstek do MCU rodiny za to stojí, nebo se na něj hodně rychle zapomene.


Marvel Studios pokračuje v představování nových a méně známých hrdinů. Tentokrát se na řadu dostává Shang-Chi, který utekl před svou minulosti do Ameriky po krutém výcviku svého otce. Snaží se žít normální život, nicméně to pochopitelně nejde do nekonečna. Když se na scéně opět objeví jeho otec, musí se Shang-Chi rozhodnout, zda bude slepě následovat svého bývalého mentora, nebo se bude řídit srdcem.

Marvel odvádí s novými postavami skvělou práci. I když je pro většinu diváků celá řada postav zcela neznámá, casting se nesmírně povedl. Herci předvádějí velice přesvědčivé výkony a jednoduše jim vše na plátně věříte. Simu Liu se tak lehce stane vaším novým oblíbencem, Awkwafina má trefný humor a Tony Chiu-Wai Leung je zkrátka sázkou na jistotu, kterému sem tam fandíte, i když je to vlastně hlavní záporák.

(Akce se povedla. Foto: Disney)

Když už jsme u těch záporáků, zde na chvíli zůstaneme. Po delší době se studiu opět podařilo vytasit se s černobílým záporákem, u kterého chápete jeho pohnutky a myšlenky. A on to v podstatě ani padouch není, pouze zlomený muž otrávený životem. Lze ho chápat a sympatizovat s ním a někdy mu může divák i skrytě fandit.

Asi největší přirovnání by si zasloužil s Erikem KillmongeremBlack Pantherovi. Nicméně tam tvůrci Erika zkazili ve třetím aktu, kde nepochopitelně z něj udělali ultimátní zápornou postavu, kterou museli zásadně odlišit od Black Panthera v závěrečné třetině, zde to tak díkybohu není a naopak nás čeká spousta překvapení, kdy nevíte, kam otce Shang-Chiho vlastně zařadit.

Hlavním motivem celého filmu je rodina. Shang-Chiho minulost je nám dávkována v trefných flashbacích napříč celým filmem. A pokaždé flashback splní svůj účel a odhalí nám něco nového, co v současnosti ještě nevíme a vlastně potřebujeme vědět. Právě díky flashbackům je snímek velkou emocionální jízdou a lehce si všechny postavy zamilujete, sympatizujete s nimi a soucítíte. Dost možná je to i jeden z nejsilnějších a nejdojemnějších MCU filmů, které jsme zatím mohli vidět.

(Nejlepší dvojka v celém filmu. Foto: Disney)

Akce dopadla na jedničku. Sledovat choreografii je zkrátka pastva pro oči, postavy se pohybují tak lehce, až to někdy připadá, že tančí. Samozřejmě si dokážeme představit ještě reálnější choreografii, kde se ubere zpomalovacích efektů Zacka Snydera a trochu CGI, ale čert to vem. To rozhodně lze tomuto filmu úplně v pohodě odpustit.

Film nemá prakticky žádnou slabší pasáž, vše odsýpá a každá scéna má ve filmu svůj důvod. Z filmu, od kterého možná většina Evropanů nic nečekala, se tak klube jeden z nejhezčích MCU filmů. Režisér Destin Daniel Cretton odvedl i přes nelehké natáčecí podmínky během pandemie skvělou práci. A casting je tak výborný, že postavy a herce si rozhodně plést nebudete (aneb častý problém Evropanů u asijských produkcí, pozn. red.).

Když to budeme srovnávat s nedávnou Black Widow, tak Shang-Chi je o tři třídy výš. Zatímco sólovka Natashy působila jako jednorázová chuťovka navíc, která měla dorazit už před pár lety, tohle je skutečný film čtvrté fáze, který vás opět vtáhne do děje. A nyní se již nezbývá těšit než tohoto nového a skvělého hrdinu uvidíme po boku Avengers a jiných. Je rozhodně o co stát.

Hodnocení: 90%


Jít na Avengers | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!