Recenze filmu Spider-Man: Far From Home

Recenze filmu Spider-Man: Far From Home

14.7.2019 17:10


Do kin vlétl poslední film ze třetí fáze, který nám ukazuje svět po událostech filmu Avengers: Endgame. Mladý Peter Parker stále dospívá, chce zažít svou první lásku na letním výletě, zároveň ale musí řešit nečekané trable ve světě, který přišel o několik superhrdinů. Jak film dopadl?


Doposud máme za sebou šest hraných filmů se Spider-Manem a všechny se odehrávaly tradičně v New Yorku, kam je situována i většina komiksových příběhů o Peteru Parkerovi. A právě snímek Far From Home nás poprvé bere mimo toto velkoměsto a ukazuje, že Spideymu to sluší i v ulicích Prahy, v Benátkách a třeba i v Londýně. A právě díky tomu je film v několika věcech naprosto jedinečný.

Snímek skvěle ukazuje následky Thanosova řádění, naznačuje, v jakém stavu se svět a společnost nachází, a dokonce dovysvětluje i určité nesrovnalosti po Thanosově lusknutí, které jsme mohli zaznamenat po shlédnutí Endgame. Zároveň také řeší dospívání Spider-Mana, mladého superhrdiny, který v minulém díle pomáhal babičkám a na záchranu světa příliš nepomýšlel. Jenže nyní se vše změnilo a Peter musí vyrůst, aniž by sám chtěl.

(Vedlejší postavy jako křoví? Ale kdepak. Foto: Disney)

Svět je oslabený a superhrdinů značně ubylo. Společnost nutně vyhlíží nového Iron Mana a hledá ho právě v Peterovi, který na takovou zodpovědnost ale ještě není připravený. Peter sám by rád prožil svou první lásku a věnoval se svým starostem, sám o sobě pochybuje, zda je schopný s takovou mocí přijmout tak velkou zodpovědnost. A to je vlastně hlavním posláním celého filmu.

Kromě tradičních vtípků, na které jsme u Marvelovek zvyklí, sledujeme příjemnou školní výpravu s natěšenými studenty, kteří řeší klasické trable v dospívání. A právě vyobrazení školních problémů je tím možná nejlepším na filmu. Vztah Petera a MJ prošel velkým vývojem a chemie mezi postavami funguje naprosto skvěle. Tomuto páru to zkrátka musíte přát. Nutno říci, že Tom Holland, který byl vždy skvělým Spider-Manem, je nyní i výborným Peterem Parkerem, o čemž jsme mohli v minulosti trochu pochybovat.

Důležité je, že fungují i vedlejší postavy. Ned Leeds stále baví, i otravný Flash Thompson má své světlé momenty. Film si ovšem krade pro sebe i Mysterio v podání skvělého Jakea Gyllenhaala. Trailery nic zásadního neprozradily a možná fanoušky ještě více zmátly. Postava Mysteria je naprosto uvěřitelná a dobře napsaná a troufáme si tvrdit, že jde o jednu z nejvýraznějších postav v hraných filmech o pavoukovi od dob Dr. Octupuse ve Spider-Manovi 2.

Lokace jsou rozmanité a pěkně okoření celý film. Nejvíce samozřejmě potěší Praha a záběrů na ni je hned několik a scény v našem hlavním městě jsou nakonec možná lepší než třeba finále v Londýně. Můžeme samozřejmě namítat, že jsme se dočkali pouze nočních scén a film nenabídl (například oproti Benátkám) ani jednu scénu za denního světla, kde by krása našeho města ještě více vynikla.

(Jake Gyllenhaal moc dobře věděl, proč si vybrat právě tuto roli. Foto: Disney)

V čem ale film exceluje? Je to rozhodně chemie mezi Peterem a MJ, dospívání Spider-Mana a postupné přebírání větší a větší zodpovědnosti, nástupnictví po Iron Manovi, kdy neustále cítíte, jakoby by byl Tony Stark stále s námi. Ve filmu se dočkáme hned několika zvratů, které se opravdu nedají předvídat (vyčkejte na všechny potitulkové scény). A hlavní záporák, ať už je to podle vás kdokoliv, byl prostě výjimečný a znovu dokázal, že Spider-Man má jedny z nejlepších padouchů vůbec.

Film nemá slabší momenty, vždy je na co se dívat a na co se těšit. Prakticky mu není moc co vytknout. Je to naprosto jedinečný film, který si vzal Spider-Mana, zasadil ho do netradičního prostředí a vytěžil z toho maximum. Před pár lety bychom si nedokázali představit příběh mimo New York, nyní to díky Jonu Wattsovi dokážeme. A snad tento nadaný režisér zůstane u kormidla i nadále.

Marvel Studios znovu nakoplo pavoučího muže po nepříliš zdařilém Amazing Spider-Manovi a snad jedna z nejprodávanějších komiksových hraček znovu dokáže, proč právě ona je jednička v celém Marvelu. Spider-Man pomalu s větší mírou zodpovědnosti převezme i otěže MCU, my tak musíme doufat, že studio Sony se s Marvel Studios opět dohodne, protože by byla velká škoda, kdyby se opět začínalo nanovo. Tahle série má velký příslib do budoucna a my bychom si rádi užili ještě několik dalších filmů.

Hodnocení: 90%


Jít na Avengers | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!