Black Panther

Black Panther

2018


T'Challa se vrací domů do své domovské Wakandy, na první pohled obyčejného afrického státu, který schovává své nerostné bohatství a pokrokovou technologii před zvídavým světem. Black Panther zjišťuje, že za doby jeho nepřítomnosti, se v jeho zemi mnohé změnilo.

Informace

Originální název: Black Panther
Premiéra: 15.2.2018 ČR (SR)
Režie: Ryan Coogler
Scénář: Mark Bailey
Kamera: Rachel Morrison
Hudba: Ludwig Göransson
Hrají: Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Lupita Nyong'o, Danai Gurira, Martin Freeman, Daniel Kaluuya, Angela Bassett, Forest Whitaker, Andy Serkis, Sterling K. Brown, Florence Kasumba, John Kan, Letitia Wright, Winston Duke, Rodney Luis Aquino, Sydelle Noel, Stan Lee, David S. Lee a další
Stopáž: 132 minut
Naše hodnocení: ?

Oficiální synopse

Po událostech z filmu Captain America: Občanská válka se král T'Challa vrací do izolovaného a technologicky vyspělého afrického státu – Wakanda, aby se stal vůdcem svého lidu. Brzy však zjistí, že o trůn se ucházejí i jiné frakce z jeho země. Když se dva padouši spojí s cílem zničit Wakandu, hrdina jménem Black Panther si musí na pomoc zavolat agenta CIA Everetta Rosse a královskou ochranku Dora Milaje, aby nezatáhli Wakandu do celosvětového konfliktu.

Vznik

O vzniku filmu Black Panther se hovořilo již dlouho. Kevin Feige vždy chtěl uvést čistě černošský film s černošským superhrdinou do kin, ale musel na to přijít ten správný čas. Věděl, že kdyby to například udělal v rané fázi počátků Marvel Cinematic Universe, neuspěl by. Feige byl tedy trpělivý a vydal se zcela jiným způsobem, vyčkával a vyčkával.

Nejdříve chtěl představit Wakandu a její důležité postavy. Už v prvním dílu o Captainovi Americovi jsme se dočkali o kovu Vibranium, jednoho z nejvzácnějších a nejtvrdších kovů na světě, ze kterého je mimo jiné vyroben ikonický štít Stevea Rogerse. Následně jsme se ve filmu Age of Ultron dočkali postavy z komiksů, která se jmenuje Ulysses Klaue.

(Jak oblíbený se stane tento hrdina? Foto: Disney)

Ten se velice často objevuje v komiksech o Black Pantherovi. Andy Serkis byl tedy vůbec první obsazenou postavou, o které se spekulovalo, že se nakonec objeví v samostatném díle o králi Wakandy. Což se nakonec stalo. Klaue sehraje ve filmu důležitou roli a znovu si ho zahraje Andy Serkis, mistr digitálních rolí, který si jednou pro změnu zahrál zcela lidskou postavu (sice s kovovou rukou, ale co už).

Samotným oříškem bylo obsazení Black Panthera. Kevin Feige ho ale nechtěl představit v jeho sólovém filmu, ale usiloval o to, aby charakter sehrál důležitou roli ve filmu někoho jiného. A ne pouze jako T'Challa, ale rovnou jako hrdina v panteřím kostýmu. Chadwick Boseman nakonec tedy získal roli budoucího krále Wakandy a objevil se poprvé ve filmu Captain America: Občanská válka.

Nejednalo se ale vůbec o malou roli, ale o důstojnou roli důležité postavy, která měla ve snímku své pevné místo. Kevin Feige tak ještě před uvedením do kin svého Black Panthera dokázal představit celou řadu klíčových postav z jeho komiksů. Přesto i tak se studio Disney mohlo bát o výsledek filmu, a tak se rozhodlo posílit jeho pozici ještě jedním, velice chytrým tahem.

(Film bude až na pár výjimek zcela černošský. Foto: Disney)

Když byl představen první trailer na Infinity War, většina scén byla právě z Wakandy a v centru dění byl Black Panther. Na epické pokračování Avengers se těší snad každý fanoušek MCU, takže trailer si nenechal nikdo ujít. Při jeho sledování zjistili, že T'Challa a celá Wakanda sehrají v tomto crossoveru velkou roli, proto by nebylo moudré od fanoušků vynechat sólový film o Black Pantherovi. A marketing skvěle zapůsobil. Black Panther se stal jedním z nejvýdělečnějších filmů v předprodeji lístků v posledních pár letech.

Důležitou úlohou bylo obsadit hlavního záporáka filmu, Erika Killmongera. Roli nakonec získal Michael B. Jordan, který již má skutečnosti s hraním v komiksových filmech od Marvelu. Zahrál si v roce 2015 ve Fantastické čtyřce poměrně nezkušeného režiséra Joshe Tranka. Jeho postava byla ovšem odsouzena ještě předtím, než se film dostal do kin. V komiksech je Johnny Storm bělochem, ve filmu se ale Trank rozhodl, že Human Torch bude černoch a mít bělošskou sestru.

To by ovšem nebyl největší problém filmu. Snímek byl vlažně přijat diváky i kritiky. Navíc v kinech vydělal pouhých 167 milionů dolarů z celého světa. Jednalo se o jeden z největších propadáků roku. Michael B. Jordan ale dostal u Marvelu druhou šanci a byl právě obsazen do role Killmongera. Dle prvních ohlasů na film mu role sedla a dokázal se herec vykoupit z dosavadního neúspěchu v komiksových filmech.

Zdroj: Marvel Studios


Thumbnail Play icon

Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře