Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021


Představuje se nám nový hrdina v MCU. Shang-Chi touží po obyčejném životě, ale jeho minulost je komplikovaná, ze stínu svého otce zkrátka jen tak nevystoupí. Shang-Chi tak bere osud do svých rukou a pokouší se sám sobě dokázat, že nejen svůj život dokáže změnit k lepšímu.

Informace

Originální název: Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
Premiéra: 2.9.2021
Režie: Destin Daniel Cretton
Scénář: Dave Callaham, Destin Daniel Cretton, Andrew Lanham
Kamera: Bill Pope
Hrají: Simu Liu, Awkwafina, Tony Chiu-Wai Leung, Fala Chen, Florian Munteanu, Ronny Chieng, Michelle Yeoh, Meng'er Zhang, Benedict Wong, Andy Le a další
Producenti: Kevin Feige, Jonathan Schwartz
Scénografie: Sue Chan
Kostýmy: Kym Barrett

Oficiální synopse

Sledujeme příběh mladého Shang-Chiho, který se snaží utéct ze stínu svého otce. Před svým osudem se ovšem jen tak neschová, a když ho dožene jeho komplikovaná minulost, je nutné, aby se jí postavil čelem. Problém ovšem není pouze jeho otec, ale celá organizace Deseti prstenů. Dokáže Shang-Chi ochránit své blízké a zároveň naplnit, oč se od něj očekává?

Vznik

Diverzita je stále důležitější v dnešním světě, a tak je je i načase toto téma prozkoumat v rámci Marvel Cinematic Universe. I komiksy mají spoustu druhořadých hrdinů, kteří sice nejsou tak známí u nás, ale na jiných kontinentech ano. Jedním z nich je tak třeba Shang-Chi a právě na toho padla volba při vzniku dalšího sólového filmu.

Za vznikem postavy stojí Steve Englehart a Jim Starlin. Ti se inspirovali u samotného herce – Bruce Leeho. Jeho nevídané nadání bojových umění je ohromilo natolik, že na základě jeho postavy vytvořili právě Shang-Chiho. Jedná se o nejvýraznějšího asijského hrdinu na plátkách komiksů a v rámci MCU se jedná o prvního asijského hrdinu v hlavní roli.

(Hlavní roli obstaral Simu Liu. Foto: Disney)

O režii se ucházelo několik zkušených adeptů, mezi nimi byli například Justin Tipping, Alan Yang a Deborah Chow, volba nakonec padla na Destina Daniela Crettona. Hlavní roli získal Sima Liu, ale studio taktéž zvažovalo i jiné herce, jmenovitě například Stevena Yeuna známého především ze seriálu The Walking Dead. Obsazení hlavního hrdiny ale v Asii rozdmýchalo nejednoho fanouška a fanynku.

Místní tisky začali řešit, že Sima Liu není dostatečně hezký a bude špatně reprezentovat asijskou kulturu, náturu a vzhled Asiatů v tak velkém filmu z americké produkce. Kritika se ovšem ozývala pouze z domácích portálů, svět byl s obsazením herce naprosto v pořádku. Po čase ale celá situace malinko utichla a Sima Liu si pomalu dostával fanoušky na svou stranu.

Důležitou roli ve filmu hraje i samotný záporák. Po letech se totiž vrací Mandarin, tentokrát ten pravý. Na toho falešného si určitě pamatujete ze snímku Iron-Man 3, kde ho ztvárnil Ben Kingsley. Fanoušci ale nebyli příliš spokojení se skutečností, že si studio s námi celou dobu hrálo a naservírovalo nám pouze podvodníka, nyní se tedy dočkáme toho pravého Mandarina.

(Ano, dočkáme se soubojů i v zajímavé aréně. Foto: Disney)

Natáčení filmu probíhalo ještě před koronavirou pandemií, bohužel produkce se zastavila během první vlny v březnu 2020. Následně se muselo několik měsíců čekat, než se kamery opět roztočí. Snímek se dokončoval za velikého stresu a přísných hygienických opatřeních. Sám herec Sima Liu se nechal slyšet, že už si v jednu chvíli myslel, že film nikdy nedokončí.

Ve filmu se také objeví Abomination, kterého jsme naposledy viděli ve filmu Neuvěřitelný Hulk z roku 2008. Kromě něj se můžeme těšit i na Wonga a tvůrci mají v rukávu pár dalších překvapení, jak nalákat na širší svět Marvelu. Shang-Chi se má v budoucnu stát důležitou součástí nejen MCU, ale také i týmu Avengers. Ostatně i v komiksech tomuto týmu často vypomáhal.

A co od samotného filmu čekat? Snímek se může pochlubit velice povedenými a nápaditými akčními scénami. Tentokrát se vzdává hold poctivé asijské akci, tudíž ve hře je jen skvělá choreografie a minimum střihu. Film je taktéž extrémně zábavný a vtipný. A důležité je, že se tento krok do neznáma povedl, postavy jsou sympatické a Sima Liu je zkrátka úžasný.

Trailer a galerie

Thumbnail Play icon

Zdroj: Marvel Studios


Thumbnail Play icon

Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře