Slavná série 1602 vyšla v našich končinách již podruhé

Slavná série 1602 vyšla v našich končinách již podruhé

28.6.2019 13:33


Pokud vám před pěti lety nějakým způsobem utekla série 1602 od slavného spisovatele Neila Gaimana, máte nyní možnost pořídit si ji díky opětovnému vydání v rámci nakladatelství Crew. A právě na toto nové vydání vám přinášíme recenzi.


Hodnotí @DarthRevan

Neila Gaimana netřeba představovat. Přes krátké povídky jako I Cthulhu se dostal k psaní beletrie a komiksů a v druhém jmenovaném odvětví se nejvíce proslavil jako autor kultovního Sandmana, který vycházel v rámci DC Vertigo. V roce 2003 oslovili Gaimana i marveláci a požádali jej o nějakou tu alternativnější sérii. Díky tomu vznikla 1602.

V Gaimanově minisérii 1602 se přesouváme (překvapivě) do Evropy v roce 1602. Alžběta I. už v Británii panuje nějaký ten pátek a její mocné impérium stojí hlavně na schopnostech vrchního špiona Nicholase Furyho, hlavního mága Stephena Strange a taktéž na potulném zpěvákovi Matthewu Murdochovi. V novověké společnosti se ale objevuje tajemná hrozba, jež může zničit celý známý svět a proti které Fury a jeho spojenci musí okamžitě vystoupit.


V komiksu vystupují alternativní verze známých postav. Foto: Marvel Comics

Jednoznačně největší předností celé knihy je aplikování populárních postav do novověkých reálií, do kterých překvapivě sedí. Magneto se tak v klidu stává inkvizitorem, jenž neváhá upalovat mutanty Sira Javiera, který pro změnu ony nadané zrůdy zachraňuje. V Evropě se potulují i alternativní verze dalších hrdinů a padouchů, jen ten Thor si je tak nějak podobný. Nejlepší tedy je, že zatímco v klasických komiksech vidíme hrdiny v latexových a elastických oblečcích, v 1602 nosí dobové oblečení a už z komiksových stránek jim tu „novověkost“ uvěříte.

Špatné je, že příběhově není 1602 žádná sláva. Gaiman zde nepředvádí to, co se mu povedlo v jiných slavných komiksových dílech a selhává v určitých aspektech, kde musí dodržovat všelijaká marvelovská stigmata. Kvůli tomu je časté propojení hrdinů s opravdovými historickými osobnostmi, jež v komiksu vystupují (Alžběta, Jakub VI.), krkolomné a mnohdy i groteskní. Naštěstí ony díry v příběhu vyvažuje impozantní kresba Andyho Kuberta, který se už dříve blýskl sériemi o X-Men a i ve spolupráci s Gaimanem je jeho kresba velmi zdařilá a k příběhu samotnému skvěle pasuje.

V rámci nového vydání knihy v ní najdeme všechny obálky minisérie, krátké shrnutí skic a návrhů všech postav a nakonec i obrázky všech hlavních postav a jejich zařazení do novověkého světa. Na poslední stránce se pak můžete podívat i na kreslenou podobu Gaimana a Kuberta. Celkově vzato je tedy nová, samostatně vycházející verze 1602 lepší, než ta z doby před pěti lety a čtenář si její opětovné čtení rozhodně užije.

70%


Jít na Avengers | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!