Jaké byly rozpory mezi scenáristou Michaelem Waldronem a režisérem Samem Raimim při psaní scénáře? Zombie Strange málem nemusel projít

Jaké byly rozpory mezi scenáristou Michaelem Waldronem a režisérem Samem Raimim při psaní scénáře? Zombie Strange málem nemusel projít

18.6.2022 16:58


Zdá se, že scénárista Michael Waldron chtěl jít Samu Raimimu až moc na ruku. Udělal si pečlivou přípravu, zpětně se podíval na všechny jeho filmy a scénář připravil tak, aby z něj byl cítit nádech Sama Raimiho. Byl to ale právě režisér, který tyto nápady brzdil. Přesto vznikl poměrně dobrý film.


Režisér Sam Raimi přispěchal k druhému Strangeovi za pět minut dvanáct. Původní režisér Scott Derrickson projekt zavčas opustil, protože se zbytečně nechtěl hnát do příliš stísněného časového pressu, do kterého se celý druhý film řítil. Raimi tak přispěchal na poslední chvíli, kdy kostra příběhu a většina scénáře byla již hotová. Raimi přesto dokázal do filmu otisknout kus sám sebe.

Ale zřejmě to nebylo vždy tak jednoduché. O scénář k filmu Doctor Strange in the Multiverse of Madness se postaral Michael Waldron, který se již scenáristicky podepsal například pod povedeným seriálem Loki. Podle výpovědi Michaela Waldrona se zdá, že se Sam Raimi chtěl držet více u mantinelů a naopak ty nejpodivnější nápady měl právě Waldron:

Celou dobu jsem psal scénář s ohledem na to, že film bude režírovat Sam Raimi. Podíval jsem se na všechny jeho filmy. Dokonce jsem do filmu propašovával dialogy z jeho filmů, aby z druhého Strange byl cítit rukopis Sama Raimiho. Ale Sam neměl až tak úplný zájem opakovat něco, co už natočil. Sam nikdy nepřišel a neřekl mi: dej mi tam zombíka. Popravdě když jsem mu ukazoval nápad na mrtvého Doctora Strange, byl velice váhavý. Nechtěl, aby se zdálo, že chce udělat jen něco, co je pro něj zcela typické.

(Oba se od sebe navzájem učili, i když stoprocentní shoda u nich rozhodně nepanovala. Foto: Disney)

Michael Waldron byl často i na place a s odstupem času se na vše dívá velice pozitivně. Sama Raimiho obdivoval a stále obdivuje, režisér mu předal spoustu zkušeností co se týče filmů, které se mu budou hodit i do budoucna (Marvel Studios navíc se scenáristou nadále počítá, takže je využije i tam). Tvůrčí neshody jsou u velkofilmu poměrně běžné. Waldron měl těžkou pozici, neboť se mu režisér měnil v době, kdy už si projekt tak nějak žil svým životem.

Sam Raimi měl zase dlouhou pracovní pauzu (poslední film Mocný vládce Oz natočil v roce 2013). Kývnout na tak velký blockbuster, kdy prakticky část produkce již začala, chtělo určitou dávku odvahy. Co si budeme říkat – Sam Raimi se proslav díky své tvorbě před Spider-Manem a následně s pavoučí trilogií. Poté už to žádná velká sláva nebyla a tento film mu mohl zlomit vaz.

I když recenze jsou poměrně smíšené, on z toho vzešel jako vítěz. Naopak jeho styl je všude oslavován a vychvalován. Nedokonalosti filmu asi můžeme dávat za vinu jen a jen studiu, které zkrátka nedokázalo déle brzdit začátek natáčení a více si pohrát s určitými detaily. Mohlo to být lepší? Určitě. Ale o žádný průšvih se nejednalo. Co si ale budeme povídat, očekávání fanoušků byla opět zase vysoko a ty se těžko ukojují.

Zdroj: ComicBook.com


Jít na Avengers | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!