Dvacet filmů v portfoliu v jedné sérii. To se za dvacetiletou kariéru jednoho studia jen tak nevidí. Nicméně ne vždy byla nálada u Marvel Studios tak růžová. Pojďme si společně připomenout začátky studia, kdy se bojovalo o práva na každou postavu a také o každý halíř.
Rok 2008 a první film s Iron Manem odstartoval něco, co se dodnes pokouší napodobit spousta studií, ale ve většině případů se jedná neúspěšné pokusy. Nápad na sdílený vesmír plný postav a propojeného děje je zkrátka něco, co jsme v historii kinematografie nikdy nevídali v tak obrovském měřítku jako nyní. Až komiksové filmy Marvel Cinematic Universe ukazují, jak provázaný svět diváky po celém světě baví.
Nicméně cesta na plátna to byla opravdu trnitá. Marvel jako nakladatelství komiksů bylo několikrát před krachem a s filmy to bylo vždy těžké. Zaplatit produkci komiksového filmu s vysokým rozpočtem zkrátka bylo něco, co si Marvel nemohl sám ze svých omezených zdrojů dovolit. A tak radši prodal práva na své oblíbené postavy. Spider-Man zamířil do Sony, X-Meni do Foxu. Tyto komiksové série zaznamenaly úspěch, ale ten nikdy nebyl zcela zaručený i u druhořadých postav Marvelu.
Vzpomeňme si třeba na nevyrovnané filmy s Fantastickou čtyřkou, Daredevilem, Ghost Riderem či Bladem. Když už se jeden povedl a zaznamenal úspěch, jiný komiksový film selhal na celé čáře. Nebylo tedy divu, že se nikdo nehrnul do sdíleného vesmíru plného postav. Kevin Feige ovšem o tomto nápadu snil dlouho, ale cesta k realizaci byla hrozně těžká. Nebyl kapitál, různá studia vlastnila práva na určité postavy a vždy bylo více problémů než řešení.
(První film s Iron Manem v kinech vydělal 585 milionů dolarů. Foto: Disney)
A tak Kevin Feige zkusil štěstí s Iron Manem. Když na to ovšem nyní vzpomíná, je pro něj až neuvěřitelné, že se to nakonec povedlo. Dnes se tomu směje, ale před rokem 2008 to vůbec nebyla legrace. Sám Feige si tehdy říkal, že dostat Avengers jednou do kin je až moc velký sen, který se nemusí nikdy splnit. A možná by to nevyšlo ani s Iron Manem. I toho dostat do kin byl nadlidský úkol.
Díkybohu Marvel vlastnil filmová práva na původní sestavu Avengers z komiksů. Založení Marvel Studios ovšem nebylo vůbec jednoduché, naštěstí se v době finanční krize podařilo získat půjčku od banky Merrill Lynch na půl miliardy amerických dolarů, aby studio mělo nějaký prvotní kapitál. Studio ovšem vědělo, že pokud neuspěje již v rané fázi vývoje filmů, znamená to bankrot a na dlouhou dobu konec s komiksovými filmy.
Když oznámili první film s Iron Manem a příslib rozšířeného vesmíru, novináři se Feigovi smáli a psali o tom, že Marvel Studios se vydává do boje s B týmem. Proč s B týmem? V dnešní době to může znít poněkud zvláštně, ale Spider-Man byl vždy jednička na trhu komiksů u Marvelu. A pro novináře druhořadí hrdinové Marvelu, což Iron Man určitě byl, neznamenali vůbec nic.
Někteří také hovořili o tom, že Marvel používal svá práva na postavy jako zástavu. Pokud by nějaký film neuspěl, práva na hrdinu by prodal konkurenčnímu studiu, aby alespoň něco málo vydělal. Takto to fungovalo například s již zmíněným Spider-Manem, Daredevilem a X-Meny. Marvel se tak zbavil práv na své nejcennější hrdiny, protože žil v domnění, že ti druhořadí nikdy nikoho nebudou zajímat.
(Do kin zavítal i typický americký patriot – Captain America. Foto: Disney)
Marvel ovšem vsadil na divokou kartu a do role Iron Mana obsadil Roberta Downeyho Jr., poměrně kontroverzní osobu, která měla vždy problémy sama se sebou. Studio vědělo, že jeho obsazení buď vyvolá úspěch, nebo to skončí naprostým fiaskem. Naštěstí první Iron Man v kinech uspěl a Downey dokázal, že Tonyho Starka jen nehraje, ale že Tonym Starkem je. Následně do kin zamířily další filmy, které si na sebe vydělaly, splatily půjčku a mohlo se točit dál.
Dnes Marvel Studios pod nálepkou Disneyho vydává až tři filmy ročně, každoročně se pere o pozice nejvýdělečnějších filmů daného roku. Předprodeje lístků trhají rekordy, prodávají se hračky, recenze jsou téměř vždy pozitivní a studiu se sype jeden dolar za druhým. V portfoliu má více než dvacet filmů a plány do budoucna jsou stále ambiciózní. Marvel Studios je k nezastavení.
Je ovšem důležité si uvědomit, že ne vždy tomu tak bylo. Kevin Feige měl těžkou cestu a vše záviselo na úspěchu jednoho filmu. Sám Kevin Feige již předtím pracoval na celé řadě komiksových projektů (např. na X-Menech) a sbíral jednu zkušenost za druhou. Ovšem v hlavě se mu rodila vize na sdílený vesmír stovek postav. Před dvaceti lety to byla možná dětská představa, dnes je to realita čítající jednu z nejúspěšnějších sérií v současné kinematografii.
Jak se na historii vzniku filmů v MCU díváte vy?
Zdroj: ComicBook.com
#8 LAZARUS111: to určitě ne, ten není součástí té smlouvy že ho může Disney použít
A zaujimalo by ma ci nehodlaju do MCU zaradit aj Venoma. Podla mna by to bolo super.
#9 RatemusMarvel je proste naj. Mna DC rozladili tym ze na chvilu upustili os jednotneho vesmiru.
ano povedlo se jim skutečně něco neuvěřitelného, vlastně tím docela hnuli filmografií, protože dnes studio, které se nesnaží o nějaký provázaný filmový svět, nemá moc šancí, a tak to zkouší Warner (tři krát) s DCEU, Universal s Dark Univerze, Sony s Venomverzem a příští rok s Valiant univerze, nějaké náznaky že snad i Transformers, ten Rychle a Zběsile a nakonec i Hellboye něco má mít v plánu… skutečně nevídané a i ten co Marvel nemusí tohle prostě musí uznat, jen škoda, že ti patlalové z DCEU to nemohou pořádně také uchopit…ale je jasný, že tomuhle se prostě už nikdo nemá šanci přiblížit, přes 20 filmů a pořád to trhá rekordy, zvýšení na tři filmy ročně, ted nově minuserie s filmovým rozpočtem přímo provázané s MCU, do toho nespočet seriálů také v rámci MCU i když velice tence a dovršili to odkoupením X-menů a F4…MCU prostě nemá konkurenci
Jo, začátky jsou vždycky těžké. :)
Nech sa páči, založ si web, a skús ten text len prekladať, potom sa ozvy ako ti to ide, aj pri prekladaní musíš dávať pozor na štylistiku a somotné skladanie viet :) a autor to spravil skvele :)
Nevim proc chvalite autora, kdyz je to jen prepsany a prelozeny zahranicni clanek. Joudove.
Jj, taktiež ma to napadlo pri konci, skvelý článok, chválim autora
Vynikající článek!