Osm věcí, které je dobré vědět před zhlédnutím filmu Spider-Man: No Way Home

Osm věcí, které je dobré vědět před zhlédnutím filmu Spider-Man: No Way Home

15.12.2021 13:05


Dnes vstupuje do kin film Spider-Man: No Way Home, dost možná nejočekávanější snímek letošního roku. Pokud si chcete připomenout trnitou cestu celého snímku do kin a dozvědět se pár zajímavostí, určitě zamiřte do našeho článku. A vidíme se v kinech, brzy přineseme recenzi.


1. Film vůbec nemusel vzniknout

Po premiéře filmu Spider-Man: Far From Home se cesty studií Disney a Sony na chvíli rozešly. Dnes už je to jen pouhý měsíc nedorozumění, na který si v budoucnu nikdo nemusí pamatovat, ale tehdy v létě 2019 šlo poměrně o velmi diskutované téma. Sony neustále vyvíjelo tlak na studio Disney, plnění smluv, toužilo o více propojených filmů se světem Venoma a zavalilo studio dalšími požadavky, že se to zkrátka nedalo vydržet. Navíc původní dohoda studií byla taková, že Disney bude mít kreativní kontrolu nad sólovými příběhy Spider-Mana, Sony film pouze zaplatí a povede marketingovou kampaň.

Jenže ve smlouvě byly definovány i jasné parametry, co film musí dokázat / kolik musí utržit, aby bylo možné ve spolupráci pokračovat. To ostatně obsahovala / obsahuje první i druhá smlouva. Po druhém filmu chtělo studio Sony pokračovat samo s Tomem Hollandem čistě se záporáky ze světa Spider-Mana. Disney mělo pokračovat ve svém rozsáhlém světě MCU bez odkazů na pavoučího muže a využívání jakýkoliv postav jemu příbuzných. Po Spider-Manovi se zkrátka měla v MCU slehnout zem.

2. Sérii zachránil Tom Holland

Vše ale naštěstí zachránil herec Tom Holland. Ten si sedl s producentkou filmu Amy Pascal a hovořili a možnosti budoucích filmů, kde se již nebude odkazovat na svět MCU. Hollandovi to ale přišlo líto, a tak vyvinul tlak na Amy Pascal a následně i na Kevina Feigeho, aby si protistrany opět udělaly čas, potkaly se u stolu a neodešly, dokud nebude podepsaná nová smlouva.

Právě toto gesto bylo pro celou sérii klíčové. Nebýt Toma Hollanda, tak tu dost možná máme sice třetí díl, ten by ale vypadal nejspíše úplně jinak. Tom Holland je velkým fanouškem série a osobně považuje roli Spider-Mana za zlomovou ve své kariéře. Nechtěl opouštět MCU a taktéž nechtěl opouštět kreativní tým studia Disney, který je přece jenom na lepší úrovni než to, co předvádí studio Sony ve svých samostatných počinech.

(Tenhle fanouškovský plakát nepotřebuje žádná slova. Foto: Disney)

3. Původním záporákem měl být Kraven

Když se začal psát scénář, v prvním nástřelu fungoval právě Kraven, o kterém se již dlouho mluvilo, že by se konečně měl objevit v celovečerním filmu. Jenže v tuto chvíli nevíme, v jaké fázi scénáře byl Kraven tím hlavním padouchem. Je dost možné, že po chvilkovém odloučení obou studií Amy Pascal vybrala právě Kravena, který měl zatápět Spider-Manovi.

Ve hře je ovšem taktéž možnost, že i Kevin Feige byl pro Kravena, ale následně si svůj postoj přehodnotil, což ostatně souvisí s bodem čtyři. Studio Sony zřejmě usoudilo, že Kraven je tak silná postava, která zkrátka utáhne svůj celovečerní film a není nutné ji představovat jako druhořadého záporáka ve filmu se Spider-Manem. Kraven se nám tudíž představí ve svém sólovém filmu z produkce studia Sony.

4. Mohla to být poslední spolupráce, tak do toho dáme všechno 

A tady se to začalo lámat. Z konce dvojky je patrné, že trojka stoprocentně musí být o záchraně identity Petera Parkera. Nikdo ale v té době netušil, že půjde o tak velký film s tolika záporáky a otevřením dveří do celého multivesmíru. Sám Kevin Feige i Tom Holland v několika rozhovorech přiznali, že v době před natáčením třetího filmu si nebyli jistí, zda se jedná o poslední spolupráci studií Sony a Disney. Všichni si tedy řekli, že jestli to má být naposledy, půjdou do toho naplno.

Je tak klidně možné, že se škrtly jakékoliv plány jiných příběhů a jiných záporáků (viz Kraven v předchozím bodě). A místo toho se do hry dostaly záporné postavy z původních pavoučích filmů, které doteď neměly své pevné místo v MCU. Tvůrci tedy vsadili na divokou kartu. Vše, nebo nic. I my jsme překvapení, že Kevin Feige šel touto cestou a po poměrně dvou komorních dílech se chtěl tak odvázat a utrhnout se ze řetězu.

5. Doctor Strange je náhrada za Tonyho Starka 

Výskyt Tonyho Starka ve filmu Spider-Man: Homecoming nebyl rozhodně náhodou. Studio Disney moc dobře vědělo, že se jedná o jednu z nejpopulárnějších postav MCU. A pokud nějak nastartovat novou pavoučí trilogii, musí to být s nějakým zvučným jménem, které by Spíďovi vypomohlo. Navíc tu byly drsné podmínky smlouvy (viz finanční plnění v bodě dva) a výskyt Tonyho Starka zkrátka mohl přinést více peněz do kasičky obou studií.

Teď tu ale Tonyho Starka už nemáme. Již od začátku se vědělo, že Spider-Manovi bude muset někdo sem tam vypomoci, aby se zkrátka do kin přilákali i jiní fanoušci MCU. Není žádným tajemstvím, že Doctor Strange má svým způsobem být náhrada za Tonyho Starka. A zda tomu tak skutečně je, se dozvíme, až se budou sčítat tržby filmu Spider-Man: No Way Home a případně snímku Doctor Strange in the Multiverse of Madness.

(Bude Doctor Strange záporák, nebo bude stát na straně Spider-Mana? Foto: Disney)

6. Jon Watts a Michael Giacchino jsou největšími stálicemi MCU 

Pokud budeme mluvit o tvůrcích, rozhodně nemůžeme vynechat režiséra Jona Wattse. Ten se režisérsky postaral o celou první trilogii a náznaky jsou takové, že i nadále bude u série pokračovat. Pokud tomu tak bude, bude se jednat o režiséra, který natočil nejvíce pavoučích filmů. Nyní se o první místo dělí se Samem Raimim, který připravil první trilogii se Spider-Manem v čele s Tobeym Maguirem.

Watts v budoucnu natočí i film Fantastická čtyřka a aktuálně nevíme, jak režie tohoto blockbusteru ovlivní pavoučí sérii. I tak se ale jedná o jednu z nejdelších spoluprací Marvel Studios s režisérem, jakou jsme kdy viděli. Když se podíváme na jiné série a již uzavřené trilogie, vždy se točili různí lidé na režisérských křeslech. Musíme zmínit i hudebního skladatele Michaela Giacchina, který se postaral o hudbu nejen k celé této trilogii, ale taktéž k prvnímu Doctoru Strangeovi a i hlavnímu motivu MCU, který slyšíme před každým filmem.

7. Návrat starých známých

Pokud patříte mezi okrajové fanoušky série a vůbec nevíte, na koho se můžeme těšit, jsou tyto dva odstavce přímo pro vás. Alfred Molina se vrací jako Doctor Octopus, naposledy jsme ho viděli ve filmu Spider-Man 2 z roku 2004. Molina byl digitálně omlazen, aby jeho vzhled odpovídal právě Docovi Ocovi v již zmíněném filmu. Návrat hlásí i Willem Dafoe, který byl vůbec prvním záporákem Spider-Mana v jeho prvním celovečerním filmu v roce 2002.

Těšit se můžeme i na Electra, tentokrát ze série Amazing Spider-Man. Jamie Foxx se k roli vrací více jak po sedmi letech. Electro, Doctor Octopus a Green Goblin jsou obecně považováni za hlavní záporáky filmu. Mimo nich se taktéž můžeme těšit na Sandmana ze Spider-Mana 3 nebo třeba na Lizarda z prvního Amazing Spider-Mana. Jejich role ale zřejmě budou pouze okrajové.

8. Budou tam, nebudou tam?

Jelikož i my jsme film ještě neviděli, tak si taktéž lámeme hlavu, zda skutečně dojde na moment, kdy se dočkáme i dvou dalších Spider-Manů. Tentokrát s tváří Andrew Garfielda a Tobey Maguirea. Jedná se o asi největší utajovanou kauzu z posledních let, kdy veškeré náznaky hovoří, že oba pánové ve filmu budou. Viděli jsme fotky, viděli jsme videa, ale nikdo nedokáže prokázat jejich pravost.

Studia Sony a Disney se rozhodla, že nám v traileru oba pány neukážou. Zkrátka si musíme počkat až do kin. A i když tak nějak všichni tušíme, že to nakonec dobře dopadne, nic není jisté. Dozvíme se to za pár hodin v kinech. Do té doby tudíž buďte obezřetní co se týče spoilerů v komentářích. Toto je velký moment a my nechceme nikomu kazit překvapení.

Jdete do kin již dnes? Co od filmu očekáváte?


Jít na Avengers | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!