Asi si toho všiml každý. Kdysi velebené Marvel Cinematic Universe, kdy se konkurenční studia snažila a možná stále snaží zopakovat úspěch Marvelu, nyní střídá jeden projekt za druhým. A ne všichni jsou s tím spokojení a stále častěji je slyšet kritika na toto filmové universum. Proč tomu tak je?
1. Přesycenost trhu
První fáze s prvním Iron Manem začala v roce 2008. Do té doby jsme tu měli trilogii se Spider-Manem od Sama Raimiho, pár X-Menovských filmů od studia Fox a sem tam nějaké ne tolik povedené projekty (Fantastická čtyřka, Daredevil apod.). Nikdo v té době netušil, jaký potenciál hrdinové skrývají. A že by snad na panáčky v elasťácích mohli chodit celé rodiny, na to by si snad nikdo nevsadil. Nicméně nemyslitelné se stalo zkušeností a superhrdinové v posledních deseti letech ovládli filmovou tvorbu.
Dnes je doba ale značně jiná. Píše se rok 2022 a Marvel Cinematic Universe se každoročně rozroste o tři až čtyři filmy ročně, čtyři až pět seriálů. Do toho tady máme studio Sony, které se snaží taktéž svést na vlně úspěchu. Konkurenční stáj DC v čele s Warner Brothers má také bandu superhrdinů a to ani nepočítáme další projekty, které vychází taktéž z komiksů. Není zkrátka jediný měsíc, kdy bychom se nedočkali nějakého příběhu hrdiny. Pokud je někdo fanouškem superhrdinského žánru a sleduje všechno, moc času mu na jinou tvorbu nezbude. Svým způsobem se ale trh pomalu přesycuje, což obecně vzbuzuje nechuť i skalních fanoušků.
(Za důvody, proč se na Marvel Studios v poslední době tolik nadává, je poměrně standardní cyklus každého žánru. Foto: Disney)
2. Pokles kvality
Filmy od Marvel Studios měly vždy jasně danou šablonu, která mohla některé z nás štvát, ale svým způsobem to fungovalo a člověk věděl, co může čekat. Návštěvu v kinech lze přirovnat k návštěvě McDonald's. Nečekáte gastronomický zážitek, ale moc dobře víte, co si kupujete a co můžete očekávat. S přívalem nových projektů se ale Marvel Studios rozhodl sázet na kvantitu, což se samozřejmě na daných filmech a seriálech značně podepisuje.
Zatímco předchozí MCU filmy se držely převážně v lehce nadprůměrných ohlasech, nyní tu máme celou řadu projektů, které to schytávají měsíc co měsíc. Sice platí pořekadlo sto lidí, sto chutí, ale čísla a hodnocení nelžou. Stačí se podívat na hodnocení jednotlivých filmů u nás na Edně nebo zabrousit pro lepší reprezentativní vzorek na ČSFD. První tři fáze se většinou nesly v červených číslech (hodnocení nad 70%), ale posledních pár projektů už rovnou spadávají do modrých (hodnocení pod 70%). Jasně je cítit, že tu máme projekty jako Ms. Marvel, Eternals či Black Widow, které svou kvalitou nedosahují projektů z minulého období.
3. Éra superhrdinů je za vrcholem
Když se podíváme do minulosti, tak každý žánr měl svou éru, kdy byl v kurzu. V druhé polovině minulého století letěly westernovky, dnes zdánlivě mrtvý žánr. Na konci minulého století to byly zase apokalyptické filmy, které tahaly diváky do kin. Každý žánr je v určitou chvíli oblíbený, ale přesycenost trhu je nevyhnutelná. I když se superhrdinové drží, troufáme si tipovat, že už svůj vrchol potkali.
Jelikož tu s námi superhrdinové jsou přes dobrých dvacet let, tak samozřejmě i ten pád bude pozvolnější. Vše neskončí zítra a ani ne možná za deset let. Pád bude pozvolný, ale už tu delší dobu můžeme cítit jistou únavu materiálu, znuděnost diváků. Je jen otázkou času, než se lidé po malých skupinkách přestanou vydávat do kina, až se studia nepřeorientují na jiný žánr. Teď ještě převládá zvědavost a ochota dát komiksovým filmům druhou šanci, kdyby se nějaký ten film přeci jen povedl. To nejlepší je ale za námi.
(Máme za deset patnáct let po superhrdinech? Foto: Disney)
4. Stále to stejné dokola
Problém superhrdinských filmů je ten, že drtivá většina pojednává stále o tom samém. Máme tu určitou postavu, která přijde ke schopnostem, se kterými se postupně seznamuje. Než je začne plně ovládat, objeví se tu záporák, který je určitým protikladem k našemu hrdinovi. Samozřejmě tady máme otázku skryté identity, zachraňování světa apod. Dá se ale říci, že drtivá většina supehrdinských filmů pojednává stále a o tom samém.
Samozřejmě už existují i odvážnější projekty, které se snaží jít proti proudu. A zdá se, že určitou únavu materiálu si uvědomují i studia. Proto najednou vznikají filmy o záporacích (Joker, Suicide Squad, Thunderbolts), protože tyto snímky v nás alespoň krátkodobě dokážou vyvolat pocit, že jsme stále ve stejném světě, kde jde o něco jiného, něco neokoukaného. Jakmile se ale vyčerpají záporáci a příběh klasického vykoupení, tak studia budou úplně na mrtvém bodě.
5. Fanoušci začnou býti časem nevděční a toxičtí
Předcházející čtyři body házely vinu na filmová studia, jejich nenasytnost a recyklaci materiálu. Chyba ale není jen v nich, ale i v nás. Čím více toho dostaneme, tím více jsme kritičtější. Když jsme kolem roku 2000 dostávali jeden superhrdinský film ročně (a i to bylo hodně), tak samozřejmě jsme si ho více vážili, nehledali na něm tolik chyb a obecně jsme si ho uměli více užít. Pocit jedinečnosti se totiž za ty roky vytratil.
Dnes sice máme na výběr, ale je toho tolik, že v jednotlivých projektech hledáme chyby, nelogičnosti a obecně odmítáme dělat kompromisy či nějaké ústupky. Svým způsobem jsme sami naštvaní sami na sebe, že neustále dáváme šanci něčemu, co nám už tolik nechutná. Představte si, že jíte každý den své oblíbené jídlo. Po čase vám už přestane chutnat, hledáte na něm chyby a jednoduše jste předení. To se děje i MCU a vlastně i jiných komiksových filmů. Některé filmy čtvrté fáze MCU jsou objektivníma očima na podobné kvalitě jako filmy prvních třech fází, přesto hodnocení současných filmů je o dost horší. Problém je v nás, protože zatímco se filmy až tolik nevyvinuly, my jako diváci ano. Díváme se na snímky jinou a přísnější optikou, která už jen tak nic neodpustí.
A jak vy se nyní díváte na současné superhrdinské filmy? Změnilo se něco u vás za ty roky?
Abych jen nehaněl, problém je i s postavami, ale kupodivu není ideologický. Na začátku, kdy nám stačil jeden nebo dva filmy za rok a celé MCu se teprve rozjíždělo, byli diváci ochotní akceptovat originy postav a určité rozkecávání se. Pak se akce rozjela a všechny filmy Avengers ten děj urychlily. Divákům se teď prostě nechce zpomalovat a čekat, když se teprve rozjíždí další zápletky a hledají nové charaktery.
#12 Zin-Azshari: Skvelo napísané.
Problem je tam odvtedy, odkedy to zacalo byt MSheU, teda woke picoviny, jebnute scenare, pretlacane LGBT+ sracky, povinne zenske kreativne vedenie, povinne cernosske kvoty a vsetky dalsie kraviny. Nic z toho nezarucuje, ze filmy budu dobre, uz sa nespolieha nikto na dobry scenar, kvalitnych hercov akejkovek farby pleti, hlavne ze su splnene kvoty. A ked je film sracka a nadava sa na neho, tak su na chybe toxicky fanusikovia, vid. LOTR woke serial a vsetko ostatne. Proste 97% toho co sa dnes toci je vyjebany woke shit!
#15 ndroo7: Ne, těžko ta všemocná organizace nechá Thanose vyhubit půlku vesmíru. No a jelikož většina členů jsou lidé a jejich hlavní bos je taky člověk, tak jsou až přehnaně orientováni na Zemi a její dobro. A i kdyby někdo exnul, tak víš, že to bylo v plánu a je to pro vyšší dobro. prostě když vím, že nad tím někdo dohlíží a není to jen v rukou hrdinů a padouchů, tak už to prostě není a nebude takové napětí. To je jako ve hvězdných válkách, kde začali oživovat kde koho a tak už se o nikoho nebojím.
#13 A1B2: „Tím pádem ale odpadá jakékoliv napětí z jakéhokoliv filmu či seriálu, protože vše je už předem dáno a organizace se postará, aby vše dobře dopadlo.“
Ale vždyť ty nevíš, jak to má dopadnout, jaký má být konec. Tak jak ti může najednou odpadnout napětí? Nikde není řečeno, že každá zápletka má skončit dobře. Některá může skončit smrtí hrdiny, protože se to hodí prostě pro něco v budoucnu apod.
Navíc tohle je už stejně zbytečné, když teď se už jede bez TVA a toho.. posledního, co to vše psal (teď nevím jméno), když je nyní mrtev a nemá to teda jak kontrolovat.
#16 A1B2Úpadek MCU se dá očekávat v okamžiku, kdy vyčerpá všechny zajímavé postavy a nebude mít možnost se někam dál posunout. Částečně je ten problém vidět už teď. Zatímco předchozí fáze měli jasné tahouny v podobě Tonyho Starka a Steva Rogerse po jejich odchodu se Marvelu nepodařilo najít nikoho, kdo by převzal jejich pozici. Doctor Strange je sice relativně v pohodě, ale prostě není tak populární jako Tony Stark a nikdy nebude. Captain Marvel působí jako arogantní nesympatická osoba a do zajímavé hrdinky má daleko, protože její postava je na rozdíl od právě Tonyho Starka nebo Natashy Romanoff špatně napsaná. Celkem sympatická je Kate Bishop, ale ta ještě nedostalo možnost se pořádně předvést. Kamla Khan je díky dobrému castingu taky v pohodě jenže pro dospělejší publikum je moc dětinská. Hodně se očekává od nové Fantastické čtyřky a hlavně od X-Menů. Všichni se asi obáváme, že to Marvel zkazí cílením na dětské publikum a woke agendou. Pokud to udělá pak je MCU vážně ztracené. Ovšem v případě, že se Marvel poučí a začne točit dospělejší filmy pro starší diváky i pro mládež. A povede se mu casting a obsadí do role Reeda Richardse definitivně Johna Krasinskiho a najde zajímavé herce do role Wolverina a dalších mutantů tak má možná na dalších deset let vyhráno. Otázka je co pak? Protože po vyčerpání těchto postav Marvelu už nic zajímavého na adaptování nezbyde a dělat kompletní restart podobně jako v komiksech a začít od znova se mi nezdá jako úplně dobrý nápad.
Za mě je hlavní příčinou nenažranost studia, které si spočítalo, že je výnosnější jet kvantitu nad kvalitou. Hrnou pak kvanta generického braku, který si mnohdy protiřečí. Nejvíc mě v tomto ohledu nasral Loki, kde udělali všemocnou organizace, která používá kameny nekonečna jako těžítka (WTF!!!) a zajišťuje, že vše běží podle plánu. Tím pádem ale odpadá jakékoliv napětí z jakéhokoliv filmu či seriálu, protože vše je už předem dáno a organizace se postará, aby vše dobře dopadlo.
Pak mě štve, že aby člověk byl v obraze, tak musí koukat úplně na všechno, i na blbosti, protože se tam objevují události mající vliv na celé universum a pak by v jiném projektu člověk něčemu nerozuměl. A dělají to schválně.
No a v neposlední řadě, což vytýkám autorovi, že to nezmínil, je cpaní woku. kašleme na kvalitní příběh, logiku děje a vizuální efekty (to třetí oko Dr. Strange bylo k zblití) ale na cpaní menšin všude, kam se nejméně hodí. Lidi to sere a nehodlají za tohle platit. On ten úpadek se týká celého hollywoodu a nejen superhrdinských filmů a hlavní příčina je tohle.
Co se týče bodu 5, tak tomu se říká zákon klesajícího mezního užitku. To je zcela přirozený jev a rozhodně to neznamená, že diváci jsou nevděční a toxičtí. Stejně, jako každý kuchař ví, že nemůže servírovat stále jedno a to samé jídlo a ještě se snižující se chutí, tak prostě studia nemohou stále dokola dřenit to samé téma.
#11 ndroo7: Ano, neuvěřitelně shovívaví. Myšák by si už zasloužil, aby mu nasranej dav vypálil studia a přitom je to zatím jen mírný review bombing.
#15 ndroo7Tohle psal nějakej mimoň ne? :) Chybí tam totiž to nejdůležitější
Důvod proč se čtvrtá fáze nelíbí je v celku prostý… nedává totiž smysl. Je tu tuna různých projektů, který spolu nejsou nijak extra propojený, nikam to v podstatě nesměřuje a jen se přidávají další projekty a postavy. K tomu samotná kvalita projektů upadá viz Ms.Marvel a She-Hulk, takže ani sami o sobě ty projekty nejsou nic úžasnýho… a v kombinaci s tím, že se nové projekty vybírají podle rasy/náboženství/pohlaví a ne podle toho, co ta postava skutečně přináší… to prostě jinak než katastrofou dopadnout nemůže.
Aneb fanoušci nejsou problém… problém je vedení Marvelu, že tyhle projekty vůbec kdy vypustilo do světa. Když chtějí dělat She-Hulk, tak to nemají bejt mini epizody plné blbostí a špatnýho CGI. Má to mít akci, spád a hlavně nějak postunout celkovou linku dál. Celkový gol seriálu nemá být o tom, že přidají do MCU silnou ženskou superhrdinku, ale o něčem úplně jiném.
Dokud se bude validní kritika nazývat „review bombing“ a zcela ignorovat, tak se Marvel nezlepší a do X let taky může jeho tvorba z mainstreamové scény zmizet.
#18 LAZARUS111#2 Carlos Matos: „Neuvěřitelně shovívaví“? A proto plno projektů schytává review bombing? :D
#13 A1B2#8 Spiker: Napríklad Thor.
@Spiker : MCU byl humor už od prvního filmu.
Ja třeba teď MCU kritizuju proto, že jsou to už je karikatury, jenom humor a nic dalšího. Ze všech postav udělali směšné klauny a vážná nota nikde. To fakt nechci.
#10 LAZARUS111Superhrdinské filmy mají sestupnou kvalitu také kvůli toxické základně fanoušků. Aha.
Superhrdinské filmy mají sestupnou kvalitu také kvůli toxické základně fanoušků. Aha.
fanušikov by som neriešil … tu je problém aj pretláčanie ideológie
#2 Carlos Matos: Já tu ideologii zmiňovat nechtěl, zatím ji do toho míchají trošičku. Vím, že to bude jako když vaří žábu, aby si lidi zvykali. Woke šílení začalo mimochodem už Black Pantherem.
Pozeral som jedno video od Medojeda, kde hovoril že od vydania prvého MCU filmu to je už 14 rokov, čiže diváci ktorí začali odvtedy pozerať MCU dosť zostárli, čo znamená že sa im páčia iné filmy, ktoré sú možno viac dospelé ako to čo práve produkuje MCU, a MCU namiesto toho aby stárlo so svojou diváckou základňou tak ako keby išli naopak a začalo robiť filmy pre mladšie publikum čo im síce zaistí veľké zisky ale stratia tú svoju aktuálnu fanúšikovskú základňu, on to vysvetlil lepšie ale toto je pointa a ja si osobne myslím že v tom môže byť kúsok pravdy
„Návštěvu v kinech lze přirovnat k návštěvě McDonald's.“ :D trefné… celkem souhlasím. Až na 5. bod, kterej je úplně mimo. Naopak jsou obecně fanoušci Marvelu neuvěřitelně shovívaví a hodnocení, co dostávaj jednotlivé projekty jsou furt v průměru nadhodnocené. Je to vidět i na edně, kde i sebevětší sračka stejně vyhraje tu měsíční anketu. A ano některým trpělivost došla…
Studio chce víc a víc peněz, zároveň snižují kvalitu a přidaj si tam nějakou ideologii. Tak mi přijde fakt ubohé svalovat vinu na toxický fandom, že jim dávaj v poměru na film méně peněz nebo nižší hodnocení. Jsem si vzpomenul na Blizzard a jejich skandál. Přičemž výsledek byl, že se snažili poučovat a trestat hráče :D. Prostě klasika…
A je mi jasné, že svoji chybu by nepřiznali ani kdyby se v pekle smažili. :D A klidně by oslavovali Hitlera, kdyby se mysleli, že se to vyplatí. A židy by nazvali toxickým fandomem.
#4 percival2 #11 ndroo7Také je na vině nedostatečné reagování studií, kdy si přes noc zmenšili trh o Rusko, výběrem témat Čínu. Lidem dochází v krizi peníze, takže budou postupně ubývat tržby z chudších států. Studia by na to měla reagovat a zeštíhlovat výrobu a šetřit.