Asi jsme si už všichni zvykli, že ve filmech sledujeme naprosté nesmysly. Fyzika, gravitace a obecně celý vesmír funguje zcela jinak, než jak nám je zobrazováno ve filmech. A právě nyní promluvil astronaut Chris Hadfield, který prozradil, co je špatně na filmu Strážci Galaxie: Volume 3.
Nikdo z nás si nedělá iluzi, že filmy od Marvel Studios ukazují nějakou poučnou realitu, která funguje stejně i v našem světě. Vždyť se jedná o komiksové filmy, které mají diváky především pobavit. Tvůrci přesto alespoň v malém měřítku pracují s gravitací a snaží se vyobrazit vesmír tak, jak doopravdy funguje. Hodně zjednodušeně řečeno.
Nyní se k MCU filmům vyjádřil skutečný astronaut Chris Hadfield, který má více než pětatřicet let praxe. Od roku 2013 je v zaslouženém důchodu. Nyní poskytl rozhovor pro Vanity Fair, kde obecně promluvil o naprosto mylných hollywoodských představách, jak podle nich vesmír funguje. A dokonce došla řeč i na Strážci Galaxie: Volume 3, kde se Hadfieldovi nelíbila konkrétně jedna scéna. Jak dlouho je schopen člověk ve vesmíru přežít? Na to známý astronaut odpověděl následovně:
Náš nejlepší odhad je, že můžete mimo kosmickou loď a bez skafandru přežít 30 sekund, ale po minutě a půl se vám stanou věci, které vás nevratně a smrtelně poškodí. 90 sekund a jste na maděru. Během 15 sekund se veškerý kyslík, který máte v krvi, dostane přes plíce jinudy ven a vy ho vydýcháte. Asi za 15 sekund budete mít v těle neokysličenou krev, a když se tato krev dostane až do mozku, upadnete do bezvědomí.
(Skutečný astronaut kritizuje Marvel a vysvětluje, jak by scény ve vesmíru měly vypadat. Foto: Disney)
Když už jsme u těch třetích Strážcích galaxie, asi si dobře vzpomínáte na scénu ze závěru filmu, kdy Star-Lord bez kafandru letí vesmírem, natéká mu obličej a postupně mrzne. Po chvíli ho zachrání Adam Warlock a za chvíli je Peter Quill v naprostém pořádku a jeho výlet vesmírem se na něm nikterak nepodepsal. A právě tato scéna je pro Hadfielda úplně nesmyslná, což taky bývalý astronaut hezky vysvětlil:
Kdyby vám ve vesmíru praskla přilba, jistě by vám zkolabovaly plíce, ale také by vám krev vyšuměla napovrch jako při otevření plechovky Coca Coly. Jak se uvolní tlak, měli byste ve tváři a v celém těle bublinky, takže vám obličej otéká. Ve filmu je Peter Quill po chvilce ve vesmíru zmrzlý, ale takhle by se to nestalo. Na tváři nemáte vodu, takže okamžitě nemůžete zmrznout. Lidské tělo je oproti vesmíru dostatečně teplé, tudíž i reakce by byla odlišná. Je to jako byste strčili rozpálenou pečeni do mrazáku. Nezmrzne okamžitě, chvíli to trvá. Většina věcí se odehrává uvnitř vašeho těla, ale je opravdu těžké to filmovému publiku ukázat tak, jak to skutečně funguje.
Líbí se vám, když skuteční vědci či lidé z oboru vysvětlují nesmysly, které vídáme ve filmech?
Zdroj: ComicBook.com
#12 BubuKink: Ale vo vesmíre je tiež vákuum, nie je tam vzduch, takže sa tá mrazivá teplota nemá ako prenášať. Preto ani satelity nezmrznú, naopak majú problémy s prehrievaním, keďže teplo z ich chodu nemá ako uniknúť.
No já nevím. Ve vesmírném vaku je teplota –270°C. Sice člověk nezmrzne okamžitě ale příklad “jako rozpálená pečeně do mrazáku” je teda dost mimo. Extrémní ztráta tělesné teploty by skutečně proběhla během několika málo vteřin. A to že člověk nemá na kůži vodu a proto by nezmrznul je už úplná kravina. Nemluvě o tom, že kůže samozřejmě obsahuje spoustu vody. Ta by se z člověka okamžitě začala odpařovat vlivem rozdílu teplot. Na povrchu by pak hned zamrzla. Neříkám, že by to vypadalo jak od Marvelu, ale rozhodně to co píšete je blbost. To, že člověk by po půl minutě ztratil vědomí a začal umírat na hypoxii, je pravda.
#13 oriVíte proč se Stormtrooper ve SW ani jednou netrefí? Protože se trefit nemá. Víte proč Vín Diesel zvládne jednou rukou zvednout tunové auto? Protože může. Video kosmonauta bych bral pouze jako zajímavost, neviděl jsem ho, až dojdu domu, tak si ho pustím, ale stejně jako on by neměl brát vážně Marvelovky a cpát do nich naší fyziku, tak vy byste se měli povznést nad jeho „nesmyslností“. Quill prostě přežil nendiky Egovi a jeho DNA, on přežil, aby vznikla dojemná scéna s vtipně nafouknutým xichtem. Tečka.
Sice realita je jiná, ale pokud vím je synem Ega. Takže asi v tom hledat jak by to bylo je marne. Stejně jako by biolog řekl ze myval nemluví a kutil ze kladiva neletaji. ????
#6 King0s: Nechápem prečo to berieš ako kritiku, toto je skôr len pre zaujímavosť, aký je rozdiel medzi tým čo nám ukazujú vo filmoch a realitou, rozoberal tam aj iné filmy.
#8 diseased: Detto Mr Sarkasmus :D
Takýchto porovnaní nájdete na internete vela, napriklad Insider kanál na youtube má sériu „How real is it“ – nie je to myslené ako kritika konkrétnych filmov preboha.
Tomu se mi nechce věřit. Že by film s postavami z komiksů nebyl fyzikálně věrohodný?! Kam jsme se to dostali.
#9 ZilwickyVíc mě štvou hloupé scénáře a špatný herci.
Na filmy koukám abych se bavil, nehledě na nesmysly. Film má být především zábava. Když budu chtít něco reálného či realisticky vypadající, tak si pustím dokument. Nechápu, kde se pořád bere potřeba všechno ve filmech kritizovat (ať už fungování vesmíru v komiksovém filmu :-D :-D :-D atd.)a upozorňovat na nerealistické věci.
#9 ZilwickyVe filmech jsou vždy nesmysly a je jedno v jaké oboru. Já třeba jsem v oboru IT, tak se mohu podivovat co za IT nesmysly tam dávají. Ale tím si jen zkazím zážitek, tak je mi to jedno.
Příkladem je třeba film Gravitace, kterou kdekdo označoval za realističtější film o vesmíru, a přesto i tam odborníci našli dost nesmyslů.
Chtěl jsem machrovat, ale už to tu zaznělo.. takže pane kosmonaute, Quill není tak úplně člověk, aha ????
#2 ori: A co se tak pozastavit nad tím, že má i DNA Celestiála, co? Nějak se na to, co byl Ego pozapomíná, že.
#1 Tefal: Áno, bol nesmrteľný, ale potom čo zabil Ega sa z neho stal obyčajný smrteľník.
#3 choudysVysvětluje to hezky až na to, že Peter Quill není člověk. Pro něj to tedy vše může fungovat úplně jinak.
#2 ori