Erik Killmonger

Erik Killmonger

Michael B. Jordan Sezóny 1 2018 - 2018


Wakandský občan, který byl se svou rodinou vyhnán do exilu. Léta připravoval svojí pomstu, jež zahrnovala svržení wakandského krále.

Informace

Celé jméno: N'Jadaka
Barva očí: hnědá
Barva vlasů: černá
Autoři postavy: Don McGregor, Rich Buckler
Představitel: Michael B. Jordan
Poprvé se objevil v:
Jungle Action Vol 2 #6 (září 1973)

Filmy

O Killmongerovi

Mladý N'Jadaka musel vyrůstat v exilu, jelikož byl jeho otec obviněn z práce se špatnými lidmi. Začátek života tedy prožil v Harlemu v New Yorku, kde se rozhodl, že se pomstí wakandskému králi i Klawovi, kvůli kterému byli vyhoštění. Jakmile dosáhl dospělosti, kontaktoval T'Challu a byl přijat zpět do Wakandy. Zde přišel se svou pomstou, která T'Challovi pěkně zavařila. Nakonec i on však skončil v neúspěchu.

Mezi jeho nepřátele patří Black Panther, Iron Man, Klaw, Storm, Zuri nebo Deadpool.

Komiksy

N'Jadakův otec byl donucen do práce s Klawem, za což byl spolu s celou svojí rodinou vyhoštěn. N'Jadaka musel vyrůstat v Harlemu, kde naplánoval svojí pomstu vůči T'Challovi. Mladý Wakanďan si změnil jméno na Erik Killmonger, získal doktorát v inženýrství a MBA na M.I.T. T'Challa nakonec dovolil, aby se Erik vrátil do Wakandy, nečekal však, že se pokusí shodit jeho vládu. Erik se usadil v malé vesnici, kterou přejmenoval podle svého rodného jména. Black Panther časem zjistil, co Erik plánuje a rozhodl se mu postavit. Během boje zabil jeho leoparda, ale byl shozen z vodopádu.

T'Challa pád samozřejmě přežil a s Killmongerem se utkal ještě několikrát. V jednom souboji to nakonec vypadalo, že Erik zemřel, ale byl zachráněn Mandarinem, která jej uzdravil. Kvůli potížím ve svém skladišti pak do Wakandy vyrazil Tony Stark, jenž se spolu s T'Challou dozvěděl, že Erik přežil.

Když reverend Achebe získal wakandský trůn a T'Challa byl nezvěstný, Killmonger se pokusil získat post krále pro sebe. Po T'Challově návratu jej vyzval a konečně porazil. Wakandě pak vládl do té doby, než byl otráven srdcovou květinou, která propůjčuje Pantherovi jeho schopnosti. Erik ale nevěděl, že je rostlina poživatelná pouze pro královskou rodinu, takže skončil v kómatu. Padoucha nakonec zabila superhrdinka Spectrum, která mu utekla ze zajetí.

Filmy, seriály a další média

Na poli videoher jste na Killmongera mohli narazit v LEGO hrách od TT Games, kde je hratelnou postavou. V případě LEGO Marvel's Avengers se nachází pouze v DLC. Zahrát si za něj můžete také v populární mobilní hře Marvel: Future Fight, která je dostupná pro Android i iOS.

Marvel Cinematic Universe

Erik Killmonger je hlavním záporákem filmu Black Panther, kde se po několika letech v exilu konečně vrací do rodné Wakandy, aby zde provedl svůj dlouho plánovaný převrat. K uskutečnění tohoto problému se obrátil na Pantherovy nepřátele, kteří mají s Wakandou vlastní plány. Aby byl jeho plán kompetní, pořídil si vlastní vibraniový oblek, který je schopen konkurovat tomu od Panthera.

FOTO: Marvel Studios, Marvel Comics