Hawkeye

Hawkeye

Jeremy Renner Sezóny 5 2011 - 2019


Agent organizace S.H.I.E.L.D. a člen jednotky Avengers, který se místo superschopností či moderního bojového obleku musí spoléhat na svůj luk, speciální šípy a dobrou mušku.

Informace

Skutečné jméno: Clinton Francis Barton
Výška: 1,90 m
Váha: 105 kg
Barva očí: modrá
Barva vlasů: blond
Autoři postavy: Stan Lee a Don Heck
Představitel: Jeremy Renner
Poprvé se objevil v:
Tales of Suspense #57 (září 1964)

Filmy

O Hawkeyovi

Clint je mistrný lukostřelec, který začínal v cirkuse. Své schopnosti poté uplatnil ve zločinu, ale napravil se a stal se hrdinou. Ovládá všechny typy luků, kuší nebo vrhacích zbraní. Dokáže vystřelit více šípů najednou a dokonce trefit i ten nejmenší cíl na obrovskou vzdálenost. Má také akrobatické schopnosti, ovládá několik bojových umění a je také skvělý stratég. Aby své schopnosti stále zdokonaloval, tak každý den trénuje minimálně dvě hodiny.

Mezi jeho úhlavní nepřátele patří jeho bratr Barney, známý jako Trickshot, Bullseye, Swordsman nebo Taskmaster.

Komiksy

Hawkeye se poprvé objevil v roce 1964, kdy jako zločinec bojoval proti Iron Manovi. Po několika dalších potyčkách se rozhodl vykonávat dobro. Clint zachraňuje Jarvise, který ho za odměnu zve do sídla Avengers. Hawkeye se stává členem superhrdinské skupiny spolu s dalšími bývalými zločinci Quicksilverem a Scarlet Witch. Díky svým problémům s autoritou odsuzuje vedení Captaina Americy, ale časem jej začne respektovat jako mentora a přítele.

Během jednoho boje přijde Hawkeye o svůj luk a v roce 1969 se stává Goliathem, kdy užívá Pymových částic ke zvětšování. Zločinný Egghead najímá Swordsmana, aby Goliatha polapil. Myslí si totiž, že se jedná o samotného Pyma. Clint oba zločince poráží a nachází tak pomstu pro svého bratra, který kvůli Eggheadovi nešťastně zahynul. Kvůli blížící se válce Kree a Skrullů se vrátil ke své identitě Hawkeye. Clint nakonec opouští Avengers, jelikož se Vision sblížil se Scarlet Witch, do které byl Barton zamilovaný.

Marvelovský Robin Hood nějaký čas bojoval sólo a asistoval různým hrdinům. Jistý čas také po boku své staré lásky Black Widow. Po záhadném zmizení několika členů Avengers se Hawkeye vrací do týmu a zahajuje pátrání. Za celým zmizením stál Sběratel, kterého hrdinové poráží.

Hawkeye se stává šéfem bezpečnosti v Crossově technickém institutu a seznamuje se s Bobbi Morse, známou také jako Mockingbird. Clint a Bobbi v sobě nachází zalíbení a po čase pořádají svatbu. Jejich vztah ale dlouho nevydrží a tak jde každý jinam. Po nějaký čas opět bojuje po boku Avengers a nakonec se stává vůdcem Thunderbolts.

Barton se zamiluje také do Wasp. Poté co se ale Scarlet Witch zblázní a začne bez uvážení používat své schopnosti, Hawkeye se obětuje, aby zachránil své přátele. Scarlet Witch vytváří alternativní vesmír, kde Hawkeye žije, bohužel bez vzpomínek na minulost. Mladá mutantka Layla Miller mu pomůže si vzpomenout a Hawkeye pomůže hrdinům alternativní vesmír zničit.

Pod identitou Ronina se Clint stává členem New Avengers a během Skrullské invaze se dává opět dohromady s Mockingbird. V dnešní době vystupuje Clint zase jako Hawkeye a je mentorem mladé nadané lukostřelkyně Kate Bishop.

Filmy, seriály a další média

S Hawkeyem se můžete setkat v seriálech The Avengers: United They Stand, Avengers: Earth's Mightiest Heroes a Avengers Assemble. Svou roli má také v anime Iron Man: Rise of Technovore nebo Iron Man: Armored Adventures. V roce 2006 se objevil ve filmu Ultimate Avengers a jeho pokračování. O dva roky později se mihl v Next Avengers: Heroes of Tomorrow.

Možnost hrát za Hawkeye se poprvé naskytla v Captain America and The Avengers z roku 1991. Dále se objevil v Marvel: Ultimate Alliance, Marvel Super Hero Squad Online a Marvel: Avengers Alliance nebo LEGO hrách od Traveller's Tales.

Marvel Cinematic Universe

Clinotovo dobrodružství ve filmovém vesmíru začíná v prvním Thorovi, kde má pouze malé cameo. Clint má pod muškou Thora, který se dobývá ke svému kladivu obklopenému SHIELDem.

Větší roli dostává až v týmovce Avengers, kdy jej do své moci za pomocí magického žezla získává Loki. Hawkeye plní veškeré Lokiho příkazy a pomáhá mu získat Tesseract. Z Lokiho moci jej dostává Black Widow, která ho osvobodí úderem do hlavy. Po probuzení se přidává k týmu Avengers a čelí mimozemské hrozbě v New Yorku. Jakmile je bitva vyhrána, vrací se spolu s Widow k práci v SHIELDu.

Po pádu SHIELDu bojuje opět s Avengers a vyráží do boje proti Hydře v Sokovii. Baron Strucker zde uchovává Lokiho žezlo a dělá experimenty na lidech, z kterých přežili pouze dva – bratr a sestra Maximoffovi. Avengers získávají žezlo a dvojčata mizí pryč. Tony za pomocí žezla vytváří Ultrona, který se postaví proti týmu a spojí se s dvojčaty.

Avengers míří do Afriky, kde se Ultron snaží získat vibranium. Tým je ale rozmetán za pomocí sil Wandy Maximoffové a tak se stahují na Bartonovu farmu, kde se seznamují s Clintovou rodinou. Whedon tedy vysvětlil, kde se celou druhou fázi MCU Barton nacházel. Farma je mimo záznamy a tak je jeho rodina chráněna. Superhrdiny nakonec navštíví sám Nick Fury a staví skupinu opět na nohy. Hrdinové se sjednocují s dvojčaty, která už nechtějí bojovat za Ultrona a na svou stranu také získávají androida Visiona, kterého Ultron vytvářel původně jako svého nástupce.

Nastává finální bitva v Sokovii, kdy je Ultron zničen. Pietro Maximoff obětuje svůj život, aby Clinta zachránil a umírá. Hawkeye opouští Avengers, jelikož chce trávit čas se svojí rodinou.

S Hawkeyem se opět setkáme ve třetím díle Kapitána Ameriky. Kapitán se dostane do konfliktu s Iron Manem a Hawkeye bude bojovat na Kapitánově straně.

FOTO: Marvel Studios, Marvel Comics
loading…