Laufey

Laufey

Colm Feore Sezóny 1 2011 - 2011


Král mrazivých obrů z Jotunheimu a biologický otec Lokiho. Jeho lid po mnoho let válčil s Asgardem, nikdy však nevyhráli.

Informace

Skutečné jméno: Laufey
Barva očí: rudá
Barva vlasů: černá
Autoři postavy: Stan Lee, Jack Kirby
Představitel: Colm Feore
Poprvé se objevil v:
Journey into Mystery #112 (leden, 1965)

Filmy

Thor (2011)

O Laufeyovi

Král Laufey je vůdce mrazivých obrů z Jotunheimu a biologickým otcem boha Lokiho. Jeho manželkou byla Farbauti, která mu porodila také dva další syny, jež jsou již zesnulí. V norské mytologii byla role opačná, Laufey byl ženou a Farbaut bylo jméno Lokiho otce. Komiksy však ukazují, jak může být mytologie nepřesná a příběhy vykládané ústně mohou úplně změnit některé prvky v příběhu.

Mezi jeho nepřátele patří Odin, Thor, Jane Fosterová a ve filmovém světě ještě Loki.

Komiksy

Jako vůdce obrů z Jotunheimu si vzal Laufey za ženu Farbauti, která mu porodila syna. Dítě však bylo malé, proto jej ukryli pryč od ostatních obrů, aby se neztrapnili a neztratili respekt. Jednoho dne zaútočil na Jotunheim Odin se svými vojsky a Laufeye zabil. Jeho syna si odnesl na výchovu a pojmenoval jej Loki. O mnoho let později se mraziví obři vydali s Laufeyovou lebkou do Midgardu, kde jej chtěli oživit. Pobili zde mnoho vesničanů a jejich krev chtěli použít k přivolání Laufeyovy duše zpátky. Thor však rituál překazil a lebka zmizela v moři.

V přítomnosti ji objevila ponorka Roxxonu a lebka byla převezena do jejich zařízení s dalšími magickými artefakty. Malekith mezitím slíbil obrům, že lebku nalezne. Spolu s obry se vypravil do Roxxonu, kde se utkali s Thorem, který však přišel o kladivo a byl nucen používat sekeru Jarnbjorn. Malekith mu s pomocí sekery usekl ruku a hodil jej do moře, zatímco obři pátrali po lebce svého pána. Nakonec zamířili za novou hlavou Roxxonu, Dariem Aggerem, který se transformoval do své minotauři podoby a utkal se s útočníky. Brzy však přiletěl ženský Thor a lebku zničil.

Agger později kontaktoval Malekitha, že lebka byla falešná a pravou jim vydá za právo těžit na Malekithem dobitých světech. Dvojice se domluvila a společně pobili mnoho světlých elfů, jejichž krev použili k oživení Laufeye. Laufey se poté stal členem Malekithovy temné rady. Když se k ní však chtěl přidat Loki, Laufey jej chtěl otestovat a postavil proti němu své nejsilnější válečníky. Loki je snadno porazil a Laufey vyrazil za Malekithem, že chce Lokiho i ženského Thora vidět mrtvé.

Filmy, seriály a další média

Laufeye jste mohli vidět v seriálu Hulk and the Agents of S.M.A.S.H., kde se spolu s mrazivými obry pokusil ovládnout všech devět světů. Za krále Jotunheimu jste si pak mohli zahrát v LEGO hrách od TT Games.

Marvel Cinematic Universe

Po mnoho staletí vedl Laufey mrazivé obry a pokoušel se dobýt planetu Zemi, kde však čelil vikingům. Za pomocí kouzelného artefaktu zde zmrazil vše živé, dokud nedorazili asgarďané v čele s Odinem. Mezi národy začala válka a Laufey bojoval v předních liniích. Poslední bitva této války se uskutečnila v Jotunheimu, kde Odin Laufeye porazil a ušetřil jeho život. Jako trofej si odnesl Laufeyův artefakt, který byl zdrojem obří síly a vzal si také jeho syna, který zde byl ponechán napospas smrti.

O mnoho let později zaútočil na Jotunheim Thor, který se snažil dozvědět, jak se podařilo mrazivým obrům proniknout do Asgardu. Odin přišel o chvíli později a svého syna si odvedl, poté jej vystavil strašlivému trestu. Laufey byl nato navštíven Lokim, který mu nabídl možnost vpadnout do Asgardu a zabít Odin. Laufey byl však Lokim zrazen, jelikož měl posloužit pouze jako figura, díky které by vypadal jako hrdina. Loki zabil Laufeye ve chvíli, kdy chtěl Odina zabít a poté se pokusil zničit jeho říši, v čemž jej zastavil Thor.

FOTO: Marvel Studios, Marvel Comics