Thor

Thor

Chris Hemsworth Sezóny 7 2011 - 2018


Bůh hromu z planety Asgard, který je zároveň tím nejmocnějším členem týmu Avengers. Tedy… dokud se nedostane do křížku s Hulkem.

Informace

Celé jméno: Thor Odinson
Výška: 1,98 m
Váha: 291 kg
Barva očí: modrá
Barva vlasů: blond
Autoři postavy: Don Rico, Stan Lee, Jack Kirby a Larry Lieber
Představitel: Chris Hemsworth
Poprvé se objevil v:
Venus #11 (listopad 1950)

Filmy

O Thorovi

Thor, syn Odinův, je Asgardský vládce blesků. Disponuje magickým kladivem Mjolnir a s ním ničí své nepřátele. Přestože nepochází ze Země, patří mezi zakládající členy týmu Avengers. Předtím než se z něj stal slavný hrdina, byl Thor arogantní mladík. Jeho otec Odin jej potrestal, zbavil jej veškerých sil a proměnil jej v doktora Donalda Blakea. Poté co se poučil, bojoval Thor za slabé a bezbranné lidi. Thor je známým válečníkem napříč celým vesmírem. Několikrát také místo svého otce vládl Asgardu a dokonce byl nucen užívat místo Mjolniru jinou zbraň.

Mezi Thorovy největší nepřátele patří Loki, Enchantress a Executioner, Hela, Laufey, Ulik, Surtur, Ymir nebo jeho klon Ragnarok. Nejčastěji svádí boj proti tvorům ze severských mýtů, jako jsou elfové, obři, démoni a trollové.

Komiksy

Thor se poprvé vyskytl v jedenáctém čísle komiksu Venus z roku 1950. Teprve až v roce 1962 se ale objevil v podobě, kterou tak dobře známe. Thor byl stejně jako všichni mladí válečníci připravený bojovat. Bylo mu však jedno za jakou cenu a kolik nevinných přitom zemře. Jeho otec Odin jej tedy zbavil moci a vyslal jen na Zemi pod jménem Donald Blake, aby se ze svých činů poučil. Zemi napadli mimozemšťané a Donald nalezl Mjolnir. Po jeho uchopení se dozvěděl pravdu, zachránil lidi a stal se opět Thorem.

Téměř za každým Thorovým příchodem na Zemi stál Loki. Thorův adoptovaný bratr Loki byl také jedním z důvodů, proč vůbec vznikli Avengers. Tento bůh lží ovládl Hulka a postavil jej proti ostatním hrdinům. Hrdinové se však semknuli a Lokiho porazili. Poté co se Thor zamiloval do krásné Jane Fosterové, odmítl otcovy příkazy vrátit se domů.

Jistý čas byl Thor také v potyčce s řeckými bohy a hrdiny. Spolu s Herkulem se nakonec ale stali pravými přáteli. Během svým dobrodružství bojoval Thor proti živé planetě Ego nebo zachránil Jane Fosterovou před High Evolutionary.

V 80. letech se Thor setkal s Beta Ray Billem, který se prokázal být hoden Mjolniru a připravil tak Thora o jeho sílu. Bill uzavřel s Asgardskými bohy spojenectví. Nakonec bylo Thorovi jeho kladivo vráceno a Bill dostal svoje vlastní. Thor byl po krátkou dobu také proměněn v žábu a po dobrodružství v Central parku se mu Lokiho kouzlo podařilo zlomit.

Nastaly devadesátá léta a Thor zabíjí Lokiho. Je vykázán z Asgardu a na jeho místo nastupuje smrtelník Eric Masterson pod jménem Thunderstrike. Thorovi je nakonec odpuštěno. Loki se po čase vrátil k životu a spolu se Surturem vyvolává Ragnarök, konec světa. Asgarďané se reinkarnovali na Zemi, stejně tak Thor, který se opět vrátil do těla Donalda Blakea. Thor mezi pozemšťany vyhledává své přátele a obnovuje Asgard nad povrchem Broxtonu v Oklahomě.

Tento akt byl nakonec nazván Normanem Osbournem za invazi a spolu se svým týmem Dark Avengers tomu chtěl učinit přítrž. Hrdinové z celého světa se ale za Asgard postavili a Dark Avengers byli zrušeni. V posledních letech Thor vypátral svou poloviční sestru Angelu, přišel o Mjolnir, kterého se ujala Jane Fosterová a následně ukořistil Mjolnir Thora z alternativního vesmíru.

Filmy, seriály a další média

Na televizní obrazovky zavítal Thor poprvé v roce 1966 v rámci The Marvel Super Heroes. V následujících letech se objevil v hraném filmu The Incredible Hulk Returns. Několik epizodních rolí měl Thor v seriálech Fantastic Four z roku 1994 nebo v seriálech o Spider-Manovi z osmdesátých let.

V roce 2009 měl Thor roli v seriálu The Super Hero Squad Show a také ve filmech Ultimate Avengers. Následně se stal hlavní postavou v animovaném seriálu Avengers: Earth's Mightiest Heroes a po jeho zrušení v Avengers Assemble. Spolu s dalšími hrdiny Thor zavítal do speciálního dílu seriálu Phineas and Ferb, který byl nazvaný Mission Marvel. Thora jste ale mohli vidět také v Thor Vs. nebo Thor: Tales of Asgard.

Hratelnou postavou byl Thor ve hrách Marvel: Ultimate Alliance, Marvel Super Hero Squad nebo Marvel vs Capcom 3. Roku 2011 dostal Thor vlastní hru nazvanou Thor: God of Thunder a objevil se také v Marvel: Avengers Alliance, Disney Infinity nebo Lego hrách od TT Games.

Marvel Cinematic Universe

S Thorem se poprvé setkáváme v jeho vlastním filmu z roku 2011. Spolu se svým nevlastním bratrem Lokim byl vychováván, aby se jednoho dne stal vládcem. Loki však žil v Thorově stínu a plánoval jej porazit. Spolu se svým skutečným otcem Laufeyem naplánoval útok na Asgard a poté Thora podpořil k tomu, aby útok oplatil. Thor byl po tomto činu zbaven moci a vykázán na Zemi. Setkává se zde s mladou fyzičkou Jane Fosterovou a jejími přáteli, kteří mu zprvu o existenci Asgardu nevěří. Thorovo kladivo je nalezeno S.H.I.E.L.D.em a Thor je připraven jej získat zpět.

Po neúspěšném pokusu o získání kladiva zpět se dozvídá o otcově smrti. Loki pouze Thorovi lhal a vyslal na něj Ničitele. Thora navštěvují jeho Asgardští přátelé a spolu s nimi se Ničiteli postaví. Jelikož se Thor obětoval pro své blízké, obdržel moc kladiva zpět. Se silou Mjolniru poráží ničitele a vyráží zastavit Lokiho. Ten nakonec padá do hlubokého vesmíru a je prohlášen za mrtvého.

Loki se ale spolčil s šíleným titánem Thanosem a slíbil mu, že pro něj získá Tesseract, který je ukrytý na Zemi. Poté co se Loki objevuje v Německu, vyráží Thor na Zemi, aby jej přivedl domů. Thor se dostává do potyčky s dalšími pozemskými hrdiny. Poté co jim Loki unikne a vypustí na Zemi svou mimozemskou armádu, stává se Thor členem Avengers a hrozbu zažehnává. Loki je odveden na Asgard a uvězněn.

Po pár letech nastává konvergence a s ní se objevuje kámen nekonečna zvaný Aether. Tohoto kamene se chtějí zmocnit temní elfové a Thor se vydává na strastiplnou cestu spolu s Lokim, aby je zastavil. Elfové jsou nakonec poraženi a Aether je uschován u galaktického sběratele Collectora

Jakmile se na Zemi rozpadl S.H.I.E.L.D., Thor se vrátil, aby spolu s Avengers vykonal pořádek. Hydra se zmocnila Lokiho žezla a Avengers jej získávají zpátky. Stark s jeho pomocí vytváří robota Ultrona, který je má v záchraně světa nahradit. Ultron se ale obrátil proti nim a tak jsou nuceni jej porazit. Na svou stranu získávají Ultronovy spojence Wandu a Pietra a také jeho „syna“ Visiona. Thor se nakonec vrací na Asgard, aby odhalil pravdu ohledně kamenů nekonečna.

Thor se vrátí v roce 2017 ve filmu Thor: Ragnarok. Thor bude nucen čelit pravdě ohledně svého bratra a otce. Také bude spolu s Hulkem putovat napříč devíti světy, aby zachránil Asgard a své nejbližší.

FOTO: Marvel Studios, Marvel Comics
loading…