Až žalostně skromný seznam Batmanových dobrodružství přeložených do češtiny nedávno konečně obohatil další klasický kousek komiksové literatury. Pod záštitou nakladatelství BB art a nejzaslouženějšího tuzemského průkopníka světového komiksu Crew do našich knihkupectví tentokrát dorazila první část slavného opusu Batman – Dlouhý Halloween.
Jméno Jepha Loeba nemusí být nejen českému komiksovému čtenáři nutně neznámé (vedle tištěných prací se jedná i o úspěšného filmového scénáristu – na kontě má například slavný akčňák Komando či několik epizod seriálů Smallvile nebo Heroes). Řada Batmanových fanoušků se jistě setkala s jeho novější knihou Batman: Ticho, která u nás, stejně jako Dlouhý Halloween, byla rozdělena na dvě části. Zatímco v Tichu se ale zabýval soudobými příběhy Temného rytíře, ve dvanáct let starém Dlouhém Halloweenu se vrací téměř na začátek Batsyho kariéry, kde situuje příběh tajemného „svátečního vraha“, který, Halloweenem počínaje, zabíjí na nejrůznější sváteční dny v roce a rozdmýchává už tak dost žhavou situaci mezi dvěma nejmocnějšími zástupci gothamského podsvětí, Salvatorem Maronim a Carminem „Římanem“ Falconem.
Pokud jste viděli Batman začíná a Temného rytíře a četli Rok jedna Franka Millera, můžete mít docela dobrou představu o tom, jaký je Dlouhý Halloween. Kolik toho má totiž Nolanův první Batman společného s Millerovou knihou, asi tolik je Temný rytíř podobný Loebovu Halloweeneu. V obou případech se totiž jedná o vpodstatě totožnou zápletku obohacenou několika shodnými scénami.
V obou prvně zmíněných příbězích je hlavní pointou návrat Bruce Waynea do rodného Gotham City a zahájení boje proti zločinu jako maskovaný hrdina – kdo navíc zná komiksovou předlohu, určitě ví, odkud se ve filmu vzal nápad s netopýřími „posilami“ či závěrečným odkazem na Jokera. V druhé etapě se pak obě média pro změnu zaměřují na působení gothamských mafiánských rodin (i když je pravda, že ve filmovém světě si Falcone během událostí Temného rytíře pravděpodobně nerušeně hověl v Arkhamu) a především sledují postavu okresního prokurátora Harveyho Denta a její tragický přerod v maniakálního Two-Face. Opět neujde několik podobností jako třeba skladiště s opravdu velkou hromadou bankovek či „válečná porada“ Batmana, Jamese Gordona a Harveyho Denta na střeše policejní budovy u batsignálu.
To ale neznamená, že by byl Dlouhý Halloween ochuzen o své další klasické padouchy. Na rozdíl od Temného rytíře je tu Joker Batmanův známý už nějaký ten pátek a navíc ho pěkně štve, že se v Gothamu objevil další zabiják. Nechybí ani Catwoman a opět jsme tak svědky dvojitého vztahu, kdy spolu randí jak Bruce Wayne a Selina Kyle, tak svým způsobem i jejich alterega, aniž by to však navzájem kdo tušil. Jak kniha pokračuje, Bruce se navíc dostane pod svůdný leč nezlomný vliv Poison Ivy, což uvádí do nebezpečí jeho druhou identitu, která tak může být prozrazena.
Celých 176 remasterovaných a krásně čistých komiksových stran Loeb perfektně kloubí Millerův styl vyprávění Roku jedna prostřednictvím většího počtu skoků delší časovou rovinou (jednotlivé měsíce v roce logicky vystřídaly sváteční dny) se svým autentickým rukopisem temné atmosféry a detektivního příběhu, když čtenáře stále dokola nutí přemýšlet, kdo je vlastně ten sváteční vrah. Díky sporům jednotlivých mafiánských rodin (jejichž zástupy díky záhadnému zabijákovi systematicky řídnou) svému dílu navíc dodává nádech syrově realistické gangsterky až filmu noir – v tom všem ho perfektně drží výtvarník Tim Sale, dokonalý protiklad Jima Leeho, se kterým Loeb spolupracoval na Tichu.
Leeovu realistickou – až perfekcionistickou kresbu vystřídal Saleův rozmáchlý styl, víc než ostrých náčrtů tužky vyzdvihující konečnou kolorizaci. To ale neznamená, že by jeho kresby měly být špatné, naopak; Batmanovy dlouhé rohy a rozeklaný plášť mu ještě dodávají na hrůze a mysticismu a Jokerova protáhlá čelist s nevyčíslitelným množstvím křivých zubů svému majiteli zase na nevypočítatelnosti a šílenství. Ostatně vůbec bych tvůrce rád pochválil za Jokerovo impozantní pojetí, přestože v příběhu není zdaleka hlavní postavou. Jeho mentalita je opět dokonalá (když v tajemném zabijákovi odhalí konkurenta na postu nejšílenějšího mozku Gothamu, řádí jako malé dítě, div by se proti němu nespojí s Batmanem), a ať je to ve výsledku jakkoliv prosté, trefné a geniální, ve snu by mě nenapadlo spojovat si Jokerovu postavu s vánočním Grinchem.
Téměř jediný problém Dlouhého Halloweenu tkví v tom, že ho půlka chybí. Rozdělováním komiksových knih se vydavatelé čtenáři nezavděčí asi nikdy, už ve zmíněném Tichu jeho první část značně upadá kvůli chybějící pointě a zásadnosti některých zdánlivě nepodstatných událostí. A u Halloweenu je tomu tak bohužel stejně.
Vánoční speciál
Batman – Dlouhý Halloween (kniha první)
Cena: 499 Kč
Objednat: daemon.cz
Hodnocení: 80%Jinak má ale první část knihy Batman – Dlouhý Halloween všechno, co by si jakýkoliv Batmanův fanoušek mohl přát, a to i s českým zpracováním v čele s výborným překladem, a především je to pak pro něj perfektní dárek pod vánoční stromeček.
naprosto užasný komiks, bohužel již vyprodaný