Batman: The Killing Joke (1988)

Batman: The Killing Joke (1988)

7.3.2010 0:00


Alan Moore je pravděpodobně vůbec nejslavnějším komiksovým autorem. Vedle mnoha ceněných novel jako Z pekla nebo Liga výjimečných má na svědomí i světově nejuznávanější grafický román Strážci – Watchmen. A svou síň slávy se tento autor zasloužil i u fanoušků Batmana, konkrétně se svým komiksem The Killing Joke.


Český název: Kameňák (v překladu časopisu CREW)

Datum vydání: březen 1988 USA/1997 ČR

Scénář: Alan Moore

Kresba: Brian Bolland

Počet stran: 64

Naše hodnocení: 90%

Jako „Kameňák“ vyšel The Killing Joke v roce 1997 postupně ve třech číslech komiksového magazínu Crew. Tyto konkrétní čísla už je však dnes téměř nemožné získat a od té doby se českého vydání nezhostil ani nikdo jiný.

The Killing Joke je poměrně krátký, nicméně strhující příběh popisující jeden z nespočtu Jokerových úprků z Arkhamského sanatoria. Joker se tentokrát snaží Batmanovi dokázat, že všichni můžou dopadnout stejně šílení, jako on sám. Zajme proto komisaře Jima Gordona a postřelí jeho dceru Barbaru (která je od té doby upoutána na invalidní vozík), uvězní ho ve zchátralém lunaparku a postupně ho okrádá o zdravý rozum.

Současně s tímto příběhem sledujeme i jednu vedlejší dějovou linii, kterou Moore zaznamenal obrovský průlom do mytologie batmanského komiksu. Sledujeme zde totiž flashback z Jokerovy minulosti, když byl ještě obyčejný člověk. Joker (nedozvíme se jeho skutečné jméno) zde žije ve zchátralém bytě se svou přítelkyní, se kterou čeká dítě. Jeho kariéra komika začíná být prodělečná, a tak svolí dvěma gangsterům, že je provede hlídanou chemičkou, ve které dříve pracoval, a oni se s ním podělí o následný lup.

Těsně před plánovanou loupeží se však Joker dozví, že jeho žena i s dítětem nešťastnou náhodou zahynuly, jeho dva noví společníci už mu však nedovolí z akce vycouvat. Nasadí mu groteskní červenou masku s pláštěm, aby při případném dopadení mohli tvrdit, že se jedná o jejich šéfa (Red Hood). Oba jsou však při odhalení ochrankou zastřeleni a Joker sám je pronásledován Batmanem, načež spadne do výpusti chemických odpadů a kyselin. Zatímco si tak Batman myslí, že se zbavil pouze dalšího extravagantního padoucha, na druhé straně výpusti se nevědomky rodí jeho nejzarytější nepřítel.

Batman přijíždí do lunaparku, zachrání komisaře Gordona a střetává se s Jokerem. Zamýšlí se nad tím, jestli se tento rituál vzájemných soubojů musí skutečně opakovat až do té doby, než jeden z nich zemře. Nabízí tak Jokerovi východisko, ten však jeho nabídku upřímně odmítá. Poslední scéna zobrazuje ikonickou situaci Batmana škrtícího Jokera.

The Killing Joke znamenal obrovský dopad jak na Batmanovy fanoušky, literární kritiku, tak samotný svět DC Comics (okolnosti zrodu Jokera, ochrnutí Barbary Gordon, která po tomto incidentu vystupuje jako Oracle). Server IGN.com Kameňák jmenoval třetím nejlepším Batmanovým komiksem (po Roku jedna a Návratu temného rytíře) a vůbec nejlepším příběhem s Jokerem. Jako svůj vůbec nejoblíbenější komiks považuje Kameňák i režisér Tim Burton, režisér filmů Batman a Batman se vrací, na které měla tato kniha jistě nemalý vliv. Dokonce i režisér Christopher Nolan prohlásil, že psychiku Jokera v jeho Temném rytíři stavěl právě na Mooreově knize.

V roce 2008 byl The Killing Joke v Americe znovu vydán s novou speciální kolorizací (plus scény z Jokerovy minulosti jsou naopak černobíle). Za komiksem zde následuje kratší příběh Dobrý člověk ještě žije, který napsal i nakreslil Brian Bolland.



Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře