Golden Age: Zrození (30. a 40. léta)

Golden Age: Zrození (30. a 40. léta)

1.8.2008 0:00


Batman je jedním z nejúspěšnějších a nejznámějších komiksových hrdinů všech dob, zároveň je jeho jméno spojeno s ohromnou obchodní značkou o potenciálu milionových výdělků. Zná jej téměř každý a jeho popularita je opět na masivním vzestupu. Málokdo však ví, že Batmanova historie sahá až do hloubky 30. let dvacátého století…


Batman je znám svým pochmurným a temným vzhledem, který je dán pro něj tak typickým kostýmem. Málokdo však ví, jak se jeho původní oblek od toho nynějšího lišil. Podle prvních skic a návrhů se totiž mělo jednat o dobráckého hrdinu „supermanovského“ typu. Bat-Man, jak se hrdina původně jmenoval, měl nosit zářivé elasťáky křiklavé barvy, upjaté triko s obrovským nápisem BATMAN na prsou a na zádech plandající netopýří křídla. Snad jen maska zůstala stejná a od svého předobrazu se skoro vůbec nezměnila. Naštěstí se tato, z dnešního pohledu hrůzostrašná varianta, hrdinova vzezření nestala skutečností a kreslíř Bill Finger okamžitě přišel se svým vlastním nápadem jak se vypořádat s hrdinovým vzhledem, a právě touto jeho verzí se můžeme kochat dodnes.

Když byla stanovena Batmanova podoba, mohli se tvůrci – mezi, kterými hrál prim geniální autor a kreslíř Bob Kane – konečně plně soustředit na příběhovou linii. Už od počátku bylo vztyčeno několik opěrných bodů na jejichž základech měl děj stavět – věrný sluha a přítel Alfred, vražda obou rodičů, která tolik ovlivnila celý hrdinův charakter atd. Nejvíce si však autoři logicky pohráli se samotným Batmanem – s jeho osobností. Ta je totiž dosti rozporuplná a rozhodně není tak černobílá, jak tomu je například u Supermana. Vedle tajuplného hrdiny působícího hlavně v noci, kdy čistí ulice svého rodného města Gotham od všudypřítomného zločinu, je totiž Batman také Brucem Waynem – playboyem, filantropem, miliardovým magnátem a člověkem, který ve svých deseti letech ztratil rodiče… Ano, je pravdou, že mnoho superhrdinů započne svou dráhu nějakou tragickou, jejich osobnosti se dotýkající událostí, ale Batman je ve své atmosféře ještě o kousek temnější a hrůznější. Právě proto má tolik fanoušků a právě proto se mu také přezdívá Temný Rytíř.

Svůj debut si Batman zažil v květnu roku 1939, kdy vyšel v časopise nakladatelství Detective Comics s pořadovým číslem 27. Příběh se jmenoval The Case of the Chemical Syndicate, obálku nakreslil Bob Kane a publikace s naprosto novým, neokoukaným hrdinou šla doslova na dračku. Už zde – v jeho historicky prvním vystoupení – byly lehce nastíněny všechny hrdinovy vlastnosti a zásady – komiks jej ukázal jako tvrdého, ale zásadového bojovníka proti bezpráví, z druhé strany však se svými nepřáteli jedná vždy co nejlépe a s úctou. V prvním díle se také objevila pro Batmana, v dnešní době už nepostradatelná jeskyně – centrum všech hrdinových plánů.

Po astronomických tržbách, které zaznamenal Batmanův debut, samozřejmě nezůstalo u pouhého hostování v sérii Detective Comics a Batman se dočkal své vlastní, první série příběhů v podobě pravidelně vycházejících časopisů. Pro Batmana tak typické vymoženosti se objevily co nevidět (pásek v Detective Comics č. 29, BatmobilDetective Comics č. 31).

Avšak ta úplně nejzásadnější událost v Batmanově životě byla na stránkách komiksu znázorněna teprve v Detective Comics č. 33. Právě tehdy se totiž Bob Kane rozhodl všem fanouškům objasnit, proč se Bruce Wayne stal mstícím se bojovníkem proti zločinu a to tak, že celých několik stránek věnoval tragické smrti hrdinových rodičů. V závěru komiksu taktéž sledujeme jeho přísahu, kdy slibuje „boj proti všem zločincům, jakým byl ten, kdo zabil jeho rodiče“. K dalšímu zlomovému okamžiku v celé historii Batmana došlo v dubnu 1940, kdy Bill Finger navzdory vůli Boba Kana do komiksu přidal Robina – věrného hrdinova pomocníka, který se stal jedním ze symbolů celého Batmanova světa. A Bill Finger znovu skóroval – prodej sešitu se oproti svým předchůdcům takřka zdvojnásobil.

V následujících dnech pak Batmana čekalo ještě několik důležitých změn a událostí. Za prvé to byla ona už zmíněná vlastní série, jejíchž první díl znamenal revoluci hned na několika frontách: diváci se mohli poprvé setkat s padouchem Jokerem – kultem a symbolem všeho kolem Batmana – a na stránkách komiksu se vůbec poprvé objevila zásadní myšlenka a to, že Batman své protivníky nikdy nezabíjí.

Další nepřátelé se objevili co nevidět. ScarecrowTwo-Face zaútočili hned v nadcházejících dílech. U ostatních záporáků tomu nebylo jinak. S čistým svědomím tak můžeme konstatovat, že celá, v dnešní době známá, skupina Batmanových protivníků se zformovala už v prvních dílech komiksu.

Batman tak zažil vynikající start, vše bylo připraveno k tomu, aby svět přivítal dalšího hrdinu velkého kalibru. Do rozehrané hry však tvrdě vpadla 2. světová válka, pod jejímž vlivem byla temná atmosféra Batmanových komiksů z rozkazu pocházejícího z „vyšších míst“ utlumena a vývoj se tak de facto zastavil. Krátká výluka však rozjetý vlak jménem Batman nedokázala zastavit a zanedlouho měl nastat naprostý vrchol Batmanova komiksového působení – 50. léta.



Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře