Prodeje klesaly a Batman začal upadal v zapomnění. Zlatá generace tvůrců v čele s Bobem Kanem a Billem Fingerem nedokázala vzdorovat proudu času a nové nápady jednoduše nezabíraly. Znovu tak nastala krize, kterou bylo nutno vyřešit.
Bohužel se to tvůrcům vůbec nedařilo a jejich snažení mělo spíše opačný účinek – neustálými změnami Batmanových příběhů totiž ztratili i řadu skutečných fandů, jejichž přízní se těšili už léta.
Správný vývoj věcí nastal až v roce 1986, v němž svou první knihu o Batmanovi dopsal – tehdy teprve nadějný a mladý tvůrce – Frank Miller. Kniha nazvaná Návrat temného rytíře (The Dark Knight Returns) přepsala dějiny a svým geniálním scénářem a pro Millera tolik typickou kresbou dokázala Batmana znovu vrátit na vrchol. Kniha se stala kultem a pravidelně se umísťuje v žebříčku nejlepších komiksů všech dob.
Situace kolem hrdinovy oblíbenosti se tak otočila tím správným směrem a nová generace autorů toho ihned využila. Začaly vznikat nové ságy a série, každá ve svém smyslu originální a inovativní. Je libo Batmana jako rozeného newyorčana? Klidně, i takto tématická série doopravdy (i když s nevalným úspěchem) vycházela. V jiné se pro změnu z Batmana stal obávaný záporák.
Krátce na to přejal pomyslnou editorskou stráž nad Batman komiks Denis O´Neil, který si dal jasný cíl: udělat více takových děl jako byl Millerův Návrat temného rytíře. Vlajkovou lodí „O´Neilovy éry“ se stal dodnes velice známý a oblíbený příběh Rok jedna. Autorem byl znovu Frank Miller, který si vzal na pomoc uznávaného kreslíře Davida Mazzucchelliho. Příběh zaznamenal velký úspěch a to zejména svým odlišným pohledem na hrdinovo dětství a první léta jako superhrdiny. Takřka ihned po Roku jedna vychází i další kniha psaná podobným stylem. Kultovní autor Alan Moore spojil síly s výtvarníkem Brianem Bollandem a v knize nazvané Batman: The Killing Joke nám představil tvrdý a depresivní svět Gothamu, v němž hlavní roli sehrává Batman, Joker a komisař Gordon. Ten je Jokerem unesen a poté fyzicky i psychicky týrán. I když byl příběh ve své době řadou lidí odsouzen pro svou brutalitu a naturalistické zobrazování některých situací – zejména zmrzačením Gordonovy dcery -, přesto (a možná právě proto) se stal vyhledávaným zbožím a to zejména u tradičních fanoušků.
Další velká událost se stala v roce 1988, kdy autoři komiksu nechali veřejně čtenáře příběhů hlasovat, jestli má zemřít Batmanův věrný pomocník Robin. V úzkém rozpětí 28 hlasů se rozhodlo o jeho smrti. Ta byla na stránky komiksu převedena ve speciálním čísle časopisu nazvaném Batman: Smrt v rodině (Batman: A Death in the Family).
Rok po této kontroverzní události měl premiéru první film režiséra Tima Burtona nazvaný jednoduše Batman. Michael Keaton v titulní roli, Jack Nicholson jako bláznivý Joker a zejména umění Tima Burtona přivedlo do kinosálů davy a režisérovi tak otevřelo cestu k dalšímu pokračování se jménem Batman se vrací. V rychlém sledu pak vznikly ještě dva filmy režírované pro změnu Joelem Schumacherem. V hlavní roli se postupně představili Val Kilmer a George Clooney. Filmy sice už nebyly tak úspěšné a bohužel ani kvalitní jako jeho předchůdci, ale i tak bylo jasné, že Batman je stále v kurzu a musí se s ním počítat.
Mimo filmů samozřejmě vycházely další a další kvalitní knihy a celé série. Namátkou můžeme zmínit alespoň některé z nich. Mezi ty nejvýraznější a zároveň neúspěšnější díla dozajista patří také vynikající série Legenda o temném rytíři, na níž pracovali například Denis O´Neil nebo Grant Morisson. V poslední době pak nade všemi Batmanovými příběhy vynikla hlavně dvojdílná sága autora Jima Leobha Ticho, kde dokonalou práci předvedli také dva ilustrátoři – Jim Lee a Scott Williams…
Synonymem Batmana pro poslední léta se pak staly vynikající filmy režiséra Christophera Nolana, který chytře odmítl navázat na poněkud rozpačitou tvorbu Schumachera a místo toho odstartoval naprosto nový příběh. Od začátku – film, který nese název Batman začíná totiž zobrazuje jak hrdinovo dětství, tak poněkud rozpačité začátky jeho superhrdinské kariéry. Druhého filmu Temný rytíř se dočkáme letos o prázdninách a ingredience, jež Christopher Nolan do filmu namíchal tentokrát i nyní působí více než zajímavě: Christiana Balea ještě posílí Heath Ledger jako arcipadouch Joker nebo Aaron Eckhart v roli znetvořeného záporáka jménem Two-Face…