Fanoušci, kteří přijali pohled do Batmanova světa realistickou optikou Christophera Nolana, by se na tohohle padoucha mohli dívat skrz prsty. Killer Croc totiž není žádný extravagantní kuplíř, kterému dělá potěšení se po vzoru Temného rytíře převlékat za své oblíbené zvířátko. Naopak se jedná o oběť genetické vady, která ho postupně mění v neovladatelné monstrum. A to nejen na pohled, ale především zevnitř.
Výška: 2,5 m
Váha: přes 300 kg
Barva očí: rudá
Poprvé se objevil v: Detective Comics #523 (únor 1983)
Autoři postavy: Gerry Conway a Don NewtonImage
Na první pohled může Killer Croc připomínat jiného komiksového zlosyna, a sice jistého Curtise Connorse alias Lizarda, jednoho z předních protivníků Spider-mana z konkurenčního vydavatelství Marvel Comics. Zatímco ale Connors byl geniální vědec, kterému mutaci v ještěra přivodila nehoda, Croc se spíše než na mozek spoléhá na své zvířecí pudy. Genetická mutace mu zajistila nadlidskou sílu, téměř nezranitelnou šupinatou kůži a bystré reflexy. Přestože tedy není žádný génius, jako vůbec nejsilnější zástupce gothamského podsvětí se od něj většinou drží zpátky i ostatní Batmanovi protivníci. Protože i když Croca oklamat není nic těžkého, nikdo nechce riskovat, že by na to náhodou přišel a chtěl se mstít.Komiksy
Další rozdíl od svého marveláckého protipólu tkví v tom, že Killer Croc trpí svou genetickou dysfunkcí odjakživa. Narozen jako Waylon Jones byl Croc vychováván u své alkoholu se poddávající tety – matka zemřela při porodu, otec se ho zřekl. V dětství neměl vůbec žádné přátele; dospíval pozoruhodně rychle a zprvu „menší“ porucha pigmentu přerostla v růst obřích tesáků a drápů. Jones si nejdříve vydělával ve wrestlingu bojováním s krokodýly (tehdy si také vymyslel svůj zločinecký alias), časem ale objevil mnohem větší zisk v krádežích a přepadeních, které ho díky jeho schopnostem dosadily až na samotný vrchol gothamského podsvětí.Častokráte se pouštěl do konfliktu se samotným Batmanem a nejednou si také poseděl v Arkhamském ústavu. Nejdříve našel útočiště v městské kanalizaci, kde se dokonce spřátelil s tamějšími bezdomovci. Vyhnán Batmanem si však našel cestu do luisianských bažin po bok tajemného Bažináče (Swamp Thing).
Batman věděl o Crocově lokaci a rozhodl se ho nechat žít v poklidu. O několik let později se však Croc vrátil do Gothamu a byl vystaven viru, který ještě vyzdvihl zvířecí část jeho osobnosti. Čeští čtenáři se s Killer Crocem mohli setkat v u nás vydané komiksové sérii Ticho, ve které už se jedná o neovladatelné monstrum, jehož lidská stránka je téměř zcela nenávratně pryč.
Filmy a TV
- Killer Croc se objevil v několika epizodách klasického animovaného Batmana i jeho novějšího nástupce. I zde se jedná o bývalého wrestlera, který se dal na dráhu zločinu. Jeho typicky zelená šupinatá pokožka je zde však nahrazena šedou, díky níž Croc vypadá spíše jako z betonu (i zde je jeho kůže neprůstřelná). Posléze se objevil i v seriálu Batman vítězí z roku 2004, kde už je více vyobrazena jeho krokodýlí část. Přestože se zde Killer Croc vyskytl v pouhých čtyřech epizodách, pro seriál ho nadaboval populární americký herec Ron Perlman, ve světě komiksových adaptací znám především jako představitel Hellboye konkurenční společnosti Dark Horse.
- Přestože je to asi ta poslední postava, kterou byste zde čekali, Killer Croc se mihnul i ve světě výše zmíněného Christophera Nolana, konkrétně v jedné epizodě animovaného filmu Batman: Gotham Knight. I zde se jedná o jedince s genetickou vadou, který kvůli lékařským studiím pobyl většinu svého života v Arkhamu. Později se stal pokusným králíkem Jonathana Cranea alias Scarecrowa. Při velkém útěku z Arkhamu, který popisuje Nolanův Batman začíná, Croc uprchl do gothamské kanalizace, kde si ho však Scarecrow opět našel a pokračoval ve svých pokusech. Poté, co na něm aplikoval svoje Sérum strachu, se z Croca stal neovladatelný netvor. Při jeho souboji s Batmanem, kdy svého soka pokousal a infikoval sérem, byl Croc nakonec pravděpodobně usmrcen.
Naprosto skvělá postava, která nevím proč má takové hodnocení jaké má, asi protože vypadá jako příšera. V posledních komiksech je však vyobrazen spíše jako Anti-hrdina.