Killer Croc

Killer CrocFanoušci, kteří přijali pohled do Batmanova světa realistickou optikou Christophera Nolana, by se na tohohle padoucha mohli dívat skrz prsty. Killer Croc totiž není žádný extravagantní kuplíř, kterému dělá potěšení se po vzoru Temného rytíře převlékat za své oblíbené zvířátko. Naopak se jedná o oběť genetické vady, která ho postupně mění v neovladatelné monstrum. A to nejen na pohled, ale především zevnitř.

Skutečné jméno: Waylon Jones

Výška: 2,5 m

Váha: přes 300 kg

Barva očí: rudá

Poprvé se objevil v: Detective Comics #523 (únor 1983)

Autoři postavy: Gerry Conway a Don Newton

Image

Na první pohled může Killer Croc připomínat jiného komiksového zlosyna, a sice jistého Curtise Connorse alias Lizarda, jednoho z předních protivníků Spider-mana z konkurenčního vydavatelství Marvel Comics. Zatímco ale Connors byl geniální vědec, kterému mutaci v ještěra přivodila nehoda, Croc se spíše než na mozek spoléhá na své zvířecí pudy. Genetická mutace mu zajistila nadlidskou sílu, téměř nezranitelnou šupinatou kůži a bystré reflexy. Přestože tedy není žádný génius, jako vůbec nejsilnější zástupce gothamského podsvětí se od něj většinou drží zpátky i ostatní Batmanovi protivníci. Protože i když Croca oklamat není nic těžkého, nikdo nechce riskovat, že by na to náhodou přišel a chtěl se mstít.

Komiksy

Další rozdíl od svého marveláckého protipólu tkví v tom, že Killer Croc trpí svou genetickou dysfunkcí odjakživa. Narozen jako Waylon Jones byl Croc vychováván u své alkoholu se poddávající tety – matka zemřela při porodu, otec se ho zřekl. V dětství neměl vůbec žádné přátele; dospíval pozoruhodně rychle a zprvu „menší“ porucha pigmentu přerostla v růst obřích tesáků a drápů. Jones si nejdříve vydělával ve wrestlingu bojováním s krokodýly (tehdy si také vymyslel svůj zločinecký alias), časem ale objevil mnohem větší zisk v krádežích a přepadeních, které ho díky jeho schopnostem dosadily až na samotný vrchol gothamského podsvětí.

Častokráte se pouštěl do konfliktu se samotným Batmanem a nejednou si také poseděl v Arkhamském ústavu. Nejdříve našel útočiště v městské kanalizaci, kde se dokonce spřátelil s tamějšími bezdomovci. Vyhnán Batmanem si však našel cestu do luisianských bažin po bok tajemného Bažináče (Swamp Thing).

Batman věděl o Crocově lokaci a rozhodl se ho nechat žít v poklidu. O několik let později se však Croc vrátil do Gothamu a byl vystaven viru, který ještě vyzdvihl zvířecí část jeho osobnosti. Čeští čtenáři se s Killer Crocem mohli setkat v u nás vydané komiksové sérii Ticho, ve které už se jedná o neovladatelné monstrum, jehož lidská stránka je téměř zcela nenávratně pryč.

Filmy a TV