Riddler

RiddlerDalší z klasických protivníku Batmana přišel pod náš drobnohled. Tentokrát je Riddler (nebo chcete-li Hádankář) alias Edward Nigma alias Edward Nashton. Přinášíme podrobný popis jeho vzniku a soubojů s Batmanem.

Jméno: Edward Nashton

Výška: 183 cm

Váha 81 kg

Barva očí: Modrá

Vlasy: Černé

Poprvé se objevil v: Detective Comics #140 (říjen 1948)

Autoři postavy: Bill Finger, Dick Sprang

Edward v mládí miloval všelijaké skládanky a hlavolamy. Byl ve všech odvětvích velmi dobrý. Jednoho dne oznámila učitelka v hodině, že se bude konat soutěž v puzzlí. Edward se rozhodl, že odstoupí ze všech zásad fair-play, vkradl se do jedné školní místnosti a hledal odpovědi. Druhý den tuto soutěž hladce vyhrál. V ten den poprvé poznal chuť vítězství nad všemi konkurenty bez ohledu na nepoctivost.

Po ukončení vzdělávání pracoval jako poslíček v jedné z mnoha amerických společností. Tuhle práci však později ze srdce nenáviděl. V té době se roztrhl pytel s podivnými padouchy v Gothamu, ať už to byl Joker, Two-Face nebo další jiní. Rozhodl se toho využít a změnil svou identitu na jméno Edward Nigma (slovo Enigma označuje hádanku) a stal se zněj Riddler (Hádankář). Jako komplice si našel dvě ženy, které používaly pseudonymy Query a Echo. Riddler byl spíše na kódy bankovních sejfů atd. Edward zanechával na místech činu různé stopy v podobě skládanek či hádanek. Tyto skládanky a hádanky dával komisař Gordon Batmanovi, ten to vše rychle vyřešil a to vedlo k celkem rychlému dopadení Riddlera. V Arkhamu už na něj samozřejmě čekali. Na rozdíl od svých „kolegů“ z oboru zřejmě nebyl psychopatickým vrahem. Nikdy by nikomu nevzal zbytečně život. Na krátkou dobu odstoupil ze své trestné činnosti. Chce převzít kontrolu nad starobylým démonem. To se mu však i díky Batmanovi nepovedlo. Poté se vrací zpět ke svým normálním zvyklostem.

Mezitím svou zločineckou dráhu započal Bane. Riddler položil bomby ve zvonici kostela. Do zvinice vtrhl Baneův gang a Riddlerovi vpravili do těla jed. Do zvonice přichází Batman a musí bojovat s mnohonásobně silnějším Riddlerem. Batman je slabý na to, aby ho porazil. Riddler se tedy dává na útěk. Ještě v ten den policie obdrží hádanku. Riddler chce jed nalít do řeky. Batman samozřejmě opět Riddlera najde, ale stále jej nedokáže porazit. Překvapivě byl zastaven až Banem. Riddler se dostává opět do Arkhamu, ale ne na dlouho. Bane umístil bomby do zdi Arkhamu. Riddler díky tomu prchá a nejen on, s ním spousta dalších zločinců. Riddler vnikne do jedné televizní show a všechny přítomné má jako rukojmí. Batman nemá čas se zahazovat s bláznem, a tak za Riddlerem posílá Robina. Akce je velmi riskantní, ale nakonec končí úspěšně.

Po nějaké době Riddler opouští Arkham. Setkává se, se svými komplici Query a Echo. Unášejí Clueamastera (měl podobné způsoby jako Riddler) a kolem něj rozestaví bomby. Batman má 50 minut na to, aby Clueamastera našel. To se daří a poté je Riddler znovu odvezen do Arkhamu. Tam musel čekat hodně dlouho, než se opět dostal ven. Pomohlo mu k tomu zemětřesení v Gothamu. Ve zruinovaném Gothamu nemá nikdo čas a ani chuť na jeho hádanky, a tak opouští Gotham. Bloudil například v Manchesteru nebo v Alabamě. Po návratu do Gothamu spojí své síly s Clueamasterem. Všechny plány však končí nezdarem. Poté Nigma čelil brutální pravdě. Onemocněl rakovinou mozku. V žádném případě nebyl schopen normálně fungovat. Měl jen jednu šanci, sledoval Ras Al’Ghula do jedné z jeho studen. Jak někteří víte, svoje studny používal Ras Al’Ghul k nesmrtelnosti. Riddler se tedy vyléčil. Mohl pokračovat v dalších svých akcí, které však Batman zatím vždy vyřešil.

Ve filmu Batman navždy jej ztvárnil Jim Carrey. Neuvěřitelné triky s hůlkou se naučil sám. Mnozí tvrdí, že podal skvělý výkon, podle mě však tento film zahnal do jiných vod. Právě díky Jimovi už asi navždy budou autoři naších televizních programů psát za titulek Batman navždy – Americká komedie. Carrey prostě Riddlera pojal jinak.
Žádné hlasy s komentářem. Buď první!