Robin

RobinNejvěrnější Batmanův parťák, který to s Temným rytířem táhne už od roku 1940 – jedno léto po zrození samotného Batmana. Však se taky během sedmdesáti let pod jeho černou škraboškou muselo vystřídat hodně mužů a překvapivě také žen.

Dick Grayson

Celé jméno: Richard ‚Dick‘ John Grayson

Výška: 1,86

Váha: 79,38 kg

Barva očí: Modrá

Vlasy: Černé

Poprvé se objevil v: Detective Comics #38 (jako Robin, červenec 1939), Tales of the New Teen Titans #44 (jako Nightwing)

Autoři postavy: Bill Finger, Bob Kane, Jerry Robinson (Robin), Marv Wolfman, George Perez (Nightwing)

Image:

Vedle klasicky křiklavé soupravy sestavující se ze žlutého pláště, červeného trička a zelených šortek se Dick se svým budoucím alter-egem Nightwinga skrývá pod černým kevlarovým trikotem s modrým symbolem okřídleného dravce od hrudi přes celé paže. Stejně jako si Batman všechny své hračky schovává do opasku, Nightwing využívá úložiště svého vybavení v rukavicích, kde jsou mu doslova po ruce nejrůznější slzné a sonické granáty, omračovací pistole a v botách pak třeba i špionážní vybavení jako minipočítač nebo speciální vysílačka. Nechybí ani staré dobré batarangy.

Comics:

Dvanáctiletý cirkusový akrobat polocikánského původu se k Batmanovi přidal po zabití jeho rodiny, Létajících Graysonů, mafiánským bossem Tonym Zuccem. S Temným rytířem si pak rychle padli do oka. Batman mohl využívat Dickovy jak akrobatické, tak detektivní vlohy. Zároveň si jeho přítomností jaksi vybíjel komplex nešťastného děctví a jelikož mladý Robin ztratil rodiče podobně jako Bruce, odrážel v jeho osudu, který mu přichystal, osud svého vlastního dvanáctiletého já.

V pozici nejzdatnějšího detektiva prvního Robina dokáže předčít snad jedině jeho učitel Batman. Vychován rodinou akrobatů je pak Dick velice mrštný a v nejrůznějších soubojích velice efektní. Tyto speciality si postupně přisvojili i Robinové následující, žádný z nich navíc neoplývá žádnými superschopnostmi.

V sedmnácti letech se Dick od Batmana odpoutává a odchází ke skupině mladých hrdinů Teen Titans. Tam ho na chvíli vezme pod ochranná křídla samotný Superman a taky mu pomůže s vymyšlením nové superhrdinské přezdívky, Nightwing. Pod tímto jménem se nadobro dostává z Batmanova stínu a buď s Teen Titans nebo na vlastní pěst prožívá spoustu vlastních dobrodružství.

Filmy a TV:

Jason Tood

Jméno: Jason Peter Todd

Výška: 1,83m

Váha: 81,64 kg

Barva očí: Modrá

Vlasy: Černé

Poprvé se objevil v: Detective Comics #526 (Květen 1983) – jako Robin

Autoři postavy: Gerry Conway i Don Newton

Image:

Opět klasická červeno-žluto-zelená výstroj s černou škraboškou a písmenem R na levé straně hrudi. Z vybavení dále univerzální Robinův opasek včetně batarangů a ostatních vymožeností, ve své budoucí roli padoucha se však neštítí střelných zbraní ani výbušnin. Po vzoru prvního Robina ovládal Jason akrobacii a základy detektivní práce, je navíc i výjimečný válečný stratég.

Comics:

Jasonův původ se prvně velice podobal tomu Dickovu, především cirkusovým prostředím, ve kterém oba žili. Tento příběh byl však vymazán a z přívětivého chlapce se stalo problémové dítě, na které Batman narazil, když mu zrovna kradlo pneumatiky z Batmobilu. Temný rytíř v něm objeví veliký potenciál, který by však mohl být namířen i nesprávným směrem, a tak se ho ujme, jakožto nástupce prvního Robina.

Druhý Robin nebyl u fanoušků příliš populární, a tak se ho tvůrci rozhodli v knize A Death in the Family prostřednictvím Jokera poslat na věčnost. O dvacet let později se však Jason vrací, přijme identitu záporáka jménem Red Hood a na docela dlouhou dobu dělá bývalému ušatému parťákovi pěkně dusno. V těchto příběhových liniích je také znám pod přezdívkou „Red Robin“.

Tim Drake

Jméno: Timothy Drake

Výška: 1,55 m

Váha: 52 kg

Barva očí: Modrá

Vlasy: Černé

Poprvé se objevil v: Jako Tim Drake – Batman #436 (srpen 1989), jako Robin – Batman #457 (Prosinec 1990)

Autoři postavy: Marv Wolfman a Pat Broderick

Image:

Téměř stejný oblek jako ty předešlé, přesto podstatně temnější a mohutnější – kápě je z vnější strany černá, trenýrky vystřídala plnohodnotná kaťata a typická červená vesta vyztužená brněním. Vedle klasického bojového vybavení jsou Timovou specialitou shurikeny a akrobatická tyč. Svými vyšetřovacími schopnostmi snad ještě překonává Dicka Graysona, navíc je to také počítačový specialista.

Comics:

Jako velký fanoušek Batmana a původního Robina Dicka Graysona Tim velice bedlivě pozoroval kariéru těchto hrdinů a díky svým detektivním schopnostem nakonec odhalil jejich pravou identitu (na jedné tajné videokazetě spatřil Robina použit čtyřnásobné salto, což na Zemi dokáže jen málo lidí, včetně Dicka).

Po smrti Jasona Toodea pak Tim přichází za Dickem, v té době už Nightwingem a snaží se ho přesvědčit, aby se opět vrátil k Batmanovi, který nějakého Robina prostě potřebuje. Ten nakonec souhlasí, avšak s Brucem se nepohodnou a navíc padnou do pasti Two-Face. Zachránit je tak musí Drake, který od Alfréda obdrží původní Dickův kostým. Poté Nightwing znovu odchází a Tim Drake se stává v pořadí již třetím Robinem. Přestože si Drake další alter-ego už nevymyslel, stejně jako Nightwing si vybojoval vlastní komiksovou sérii, ve které potírá zločin buďto sám nebo ve spolupráci s Teen Titans.

Stephanie Brown

Image:

Stephanie nosila původní oblek Tima Drakea, jenom v něm vypadala mnohem líp. :)

Zbraně a jednotlivé dovednosti pak zůstávají po vzoru předchozích Robinů.

Comics:

Stephanie byla dcerou jednoho z gothamských gangsterů, což ji také přimělo vydat se na dráhu superhrdiny pod jménem Spoiler. Pak se však zakoukala do Tima Drakea, a když ten jednou s rolí Batmanova sidekicka na popud otce sekne, Stephanie na chvíli přebírá jeho místo u Temného rytíře. Tomu však do oka příliš nepadne a když ho nová Robin přestane akceptovat jako nadřazenou autoritu a soustavně neposlouchá jeho rozkazy, Batman ji propustí. Nedlouho poté se však Stephanie dostává do spáru padoucha jménem Black Mask, který ji uvězní a mučí, čemuž Robin záhy podlehne. Po této děsivé události Tim nedbá otcových příkazů a opět se stává Robinem.

Robin z alternativních světů