Jim McGill ukázal, že na to má

Jim McGill ukázal, že na to má

8.4.2015 20:23


Po ohlášení spin-offu se zaměřením na Saula Goodmana, fanoušci Breaking Bad se rozdělili na dvě části. Jedni jásali a ti druzí byli naštvaní, protože chtěli spin-off věnující se Mikeovi. Tvrdili, že Saul na to nemá. Ten však všem pochybovačům ukázal ve své one man show, že byl tuze podceňován.


Hlavní příběh seriálu Better Call Saul se odehrává v roce 2002, tedy šest let předtím, než se začne odehrávat samotné Breaking Bad. Jak ale bylo zvěstováno ještě před začátkem seriálu, mohli jsme se těšit i na události, které se odehrávají během a i po Breaking Bad, což potvrdila i úvodní scénka prvního dílu, ve které jsme viděli Saula ze současnosti. Nepředbíhejme však událostem a pojďme se podívat, jak si vedla první řada.

S'all good, man

Seriál se nezaměřuje jen na Saulovu současnost, ukáže nám i řadu momentů ze Saulovy minulosti. Dozvíme se tak, co Saul dělal předtím, než se dostal do Albuquerque a zjišťujeme, že jeho přezdívka – Saul Goodman – má mnohem delší historii, než jsme si mysleli. A také nám Jim prozradí podstatu jeho přezdívky, kterou používal již během svých podvodů, které podnikal se svým kamarádem Marcem. Osudné se mu však stalo chicagské okénko.

James McGill se nám představil jako dravý a začínající právník, který doufá v příchod velkého případu. Své čekání vyplňuje jako ex offo, čímž sbírá cenné zkušenosti. Jenomže Jim nechce roky čekat, a tak nabídne své služby Kettlemanovým, které v následujících měsících nečeká nic dobrého. Ti však o jeho služby nemají zájem. Jim se ovšem nevzdává a díky dvojici podvodníků se Kettlemanovic přízeň pokusí získat znovu, místo jejich přízně se však dostává do svárů šíleného Tuca Salamancy a jeho gangu, kde se seznámíme i s Nachem Vargou, a Jim tak jen dostává další životní lekci. Zachraňuje ho jeho prořízlá pusa, která nás baví celou první řadu.

Díky Kettlemanovým Jim dostává šanci postavit se na vlastní nohy, ale nebyl by to Jim, kdyby nepřišel s nápadem, jak z toho vytěžit, co možná nejvíce a díky jeho skvělému plánu se stane hrdinou města a pracovní nabídky se jen hrnou. Může například pomáhat miliardářovi založit nový stát nebo pomoci šílenému vynálezci patentovat oplzlý záchod. Nakonec se však ukáže, že by se Jimovi mohlo dařit jako právníkovi pro seniory a jak později zjistíme, Jim se díky tomu opravdu dočká svého touženého případu. Jenomže ne vše půjde podle plánu.

Jak je to s tou Chuckovou alergií?

Seriál není jen o vývoji Jimovy kariéry, je také o vztahu dvou bratrů, kteří jsou každý zcela jiný. Na jedné straně je tady Jim, který většinu svého života podváděl lidi se svým kamarádem Marcem, na straně druhé je tedy brilantní mozek Chuck, který má právnickou firmu, v posledním roce však začal trpět alergií na elektřinu, tedy alespoň to o sobě tvrdí.

Vlastně díky Chuckovi se Jim dostává k právničině. Kdysi podal Jimovi záchranou ruku a Jim se nejspíš ve svém starším bratrovi zhlédl a začal na sobě pracovat. Dal se dohromady a udělal si právnické zkoušky a to za Chuckovými zády. Jeden by očekával, že starší bratr bude na Jima hrdý, ale opak je pravdou, což se ukáže během seriálu. To právě Chuck je pro Jima ten největší zloduch.

Tvůrci nám také naservírují začátek Jimova přátelství s Mikem, kdy nás čeká plno vtipných scének z parkoviště, kde se spolu každý den potkávají.

S postavami to seriál nepřehání

Stává se jen málokdy, že si seriál vystačí jen s jednou hlavní postavou. V případě Better Call Saul musíme uznat, že se s postavami dost šetří a to i na poměry Breaking Bad. Až do páté epizody lze říct, že seriál stojí a padá na Saulovi. Následuje jedna epizoda věnovaná Mikeovi, díky které se dozvíme, jak se do Albuquerque dostal právě Mike. Trochu svého prostoru následně dostane i Saulův bratr Chuck. Ostatní postavy se objevují spíše sporadicky. Jedinou hlavní ženskou (ano opravdu jedinou!) postavou je v seriálu Kim Wexlerová, která však hraje spíše třetí housle. Naopak zcela zbytečně vyznívá dějová linka s Nachem, který se v seriálu objevuje jen okrajově.

Těžko říct, zda tento systém postavený na Saulovi může fungovat i v delším horizontu, ale tentokrát to tvůrcům vyšlo na jedničku. Tím, že tvůrci oznámili, že se v seriálu může objevit prakticky kdokoliv z Breaking Bad mohou držet fanoušky napnuté v každé epizodě.

Pospíchej pomalu…

První řada Saula a Breaking Bad mají (nejen) jedno společné. Obě spěchají pomalu. Tempo Better Call Saul nepatří rozhodně k nejrychlejším, seriál nepřekypuje akcí, nechybí však dostatečná dávka napětí. Fanoušci Breaking Bad si seriál užijí nejspíš mnohem víc, než noví diváci, ale není nic lehčího, než si v následující roční přestávce doplnit vzdělání a podívat se na Perníkového tátu. Seriál by totiž do budoucna mohl obsahovat plno věcí, o kterých se Saul zmínil již v Breaking Bad.

Verdikt

Better Call Saull je rozhodně milým překvapením. Pomalé tempo mu vůbec neubírá na kráse, spíše naopak první řada perfektně připravuje půdu pro Jimovu proměnu v nebojácného právníka, kterého známe z Breaking Bad. Pokud fandíte filmům, rozhodně vás potěší nespočet hlášek, které Jim během první řady použije. Jimova upovídanost baví a rozhodně vám nebude vadit, že téměř celou dobu sledujete Jimovu krasojízdu, kterou jen krátce naruší Mikeův příběh, díky čemuž tak tvůrci dokázali zavřít pusy všem Mikeovým fanouškům, protože naznačili, že se plánují věnovat i vývoji jeho postavy, i když ne v takové míře.

Hodnocení první řady: 85 %

Nezapomeňte i vy ohodnotit seriál BETTER CALL SAUL

Foto: AMC


Jít na Better Call Saul | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!