Příběh Saula Goodmana se uzavřel a s ním i celé universum

Příběh Saula Goodmana se uzavřel a s ním i celé universum

23.8.2022 21:58


Je dokonáno. Seriál Better Call Saul pomalu dokráčel do svého cíle a tím tak uzavřel linii všech hlavních postav.


Vince Villigan a Peter Gould na sebe mohou být hrdí. Podařilo se jim dotáhnout další projekt do úspěšného konce. Po šesti sezónách jsme se dozvěděli, jaký osud postihl Saula Goodmana, který působil i v původním seriálu Breaking Bad. Po závěrečné epizodě nezbývá nic jiného, než uznat, že to tvůrci měli skvěle promyšlené.

V případě obou seriálů nám tvůrci ukázali výjimečnou proměnu hlavních postav, kdy se z naprostých slušňáků stali gangsteři první kategorie. Dobře. Nalijme si čistého vína. Jimmy nebyl nikdy úplný klaďas. Odjakživa ho to táhlo k podvodům a rychle vydělaným penězům. Ale i to se nám v seriálu stupňovalo. Dokonce se na samém začátku seriálu snažil budovat svou právnickou kariéru.


Mezi koncem Breaking Bad a začátkem Better Call Saul byl rozestup jen dva roky. Tvůrčí tým si tedy nevzal žádnou pětiletou přestávku, ale dal se do práce hned po konci původního seriálu. O to víc nás překvapuje, jak skvěle dokázali tvůrci vše promyslet. Jeden by řekl, že Saulův příběh museli mít nahrubo vymyšlený dopředu. Zpětně totiž vše působí jako jedna velká skládačka, která každou odvysílanou epizodou odkrývá nový dílek, který jen zapadá do mozaiky.

Saul se s námi rozloučil ve velkém; Foto: AMC

Tempo celého seriálu je poměrně poklidné. V případě první řady si člověk říká, že mohli být tvůrci i o něco drsnější už tam. Ale takhle zpětně plní svůj účel dokonale. Skvělé uvedení do světa Saula Goodmana, který v té době ještě nosil své původní jméno. Další řady již jen přilévají do ohně. Řadu šestou již můžeme označit za expres s jasným cílem. Ukončit vše, co se ukončit dá. Přesně to se, finálové řadě daří na výbornou. Postupně přicházíme o jednu z hlavních postav za druhou. Ve druhé části šesté řady se pak už vesměs věnujeme Saulovi a zároveň nám děj zpomaluje, abychom se mohli zaměřit na Saulův úpadek.

Saul v současnosti totiž začne porušovat všechna pravidla. Místo toho, aby se držel v ústraní, se dokonce rozhodne okrádat lidi společně s novým parťákem, což se mu stane osudným a Saul je zatčen. Tady nám tvůrci naposledy ukáží, jaký je Saul dobrý vyjednavač, když si dokáže vyhádat poměrně nízký trest, ale nakonec nás Saul šokuje a řekne o sobě celou pravdu. Díky tomu ho čeká v podstatě doživotí.
Na druhou stanu stejný trest, i když na svobodě, čeká na Kim. Ta se Saula rozhodla opustit po vraždě Howarda. Může žít sice normální život, ale na první pohled je jasné, dělá práci, která ji moc nebaví, tlachá o věcech s kamarádkami, které ji nezajímají a ještě ke všemu žije poměrně nudný život. Její úprk z Albuquerque ji vlastně stál vše, co jí bylo v životě milé a bude s tím muset žít až do konce života.

Better Call Saul je ještě ke všemu specifický tím, že nám nenabídne přehršel postav. Nesnaží se tříštit děj a vše, co se v seriálu odehrává, má nějakou spojitost se Saulem. Koneckonců i dějová linie s Mikem se všemi možnými způsoby snaží sklouzávat k Saulovi. Ve výsledku je poměrně škoda, že Mike v celém seriálu nedostal více prostoru, ale nebyl to seriál o něm. Po celou dobu sledujeme jen dvě zápletky, které se mezi sebou neustále prolínají, což jen podtrhuje celistvost příběhu.

Kim nakonec přežila finále; Foto: AMC

Co se dá seriálu vytknout je uspěchaná proměna Saula z Better Call Saul do Saula z Breaking Bad. Tady vlastně ani žádná proměna vidět nebyla. Prostě střih a společně s Kim byl pryč i Saul z Better Call Saul. Jeho rozjezdu se mohli tvůrci věnovat o trochu déle. Vzhledem k celkovému počtu epizod pak především závěr působí hodně uspěchaně. Tady by si příběh zasloužil lepší rozvržení.

Jak se Better Call Saul líbilo vám?

Zdroj anotačního obrázku: AMC


Jít na Better Call Saul | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!