Nebezpečí na internetu: Znáte tři největší hrozby?

Nebezpečí na internetu: Znáte tři největší hrozby?

21.4.2022 18:00


Většina lidí tráví velkou část svého života online, a to jak v osobním, tak profesním životě. Naučili jsme se být neustále připojení a jen málokdo z nás si uvědomuje, jaká nebezpečí na internetu skutečně hrozí. Víte, které jsou tři největší hrozby?


Phishing

Phishing je v poslední době velmi oblíbenou technikou hackerů, před kterou varují především banky. Jejím účelem je vylákat z uživatelů citlivá data, jako jsou například hesla, rodné číslo, údaje o platebních kartách, čísla bankovních účtů apod. Nejčastěji se objevuje ve formě podvodných e-mailů. Může vám přijít zpráva, kde je výhodný finanční produkt či půjčka za 0 % úrokem. Vyplníte údaje a už jste v problému.

Podvodná e-mailová zpráva vypadá jako zpráva od důvěryhodných organizací, jako je například vaše banka. V této zprávě vás společnosti žádají o ověření nebo potvrzení některých informací z vašeho účtu.

Jakmile podobnou zprávu dostanete, v žádném případě neklikejte na žádný odkaz. Ten vás přesměruje na falešné webové stránky, kde po vás útočníci žádají, abyste zadali citlivé informací o vašem účtu, což může vést až ke krádeži identity nebo peněz z vašeho účtu.

Jak se chránit před phishingem?

Podobné praktiky na internetu bohužel není možné kompletně vymýtit, proto je klíčové tyto zprávy včas rozpoznat. V prvé řadě buďte obezřetní. Nikdy neotvírejte přílohy a neklikejte na odkazy v nevyžádaných e-mailech nebo na sociálních sítích. Vybírejte si silná hesla a nikomu je nesdělujte.

Kontrolujte URL webových stránek, a pokud se vám zdá podezřelá, raději na ni nechoďte. Nikomu nesdělujte své citlivé osobní údaje po telefonu nebo e-mailu. Pravidelně aktualizujte svůj počítač a telefon a chraňte se antivirovým programem, který má anti-phishingovou ochranu.

Malware

Malware je v podstatě jakýkoliv typ škodlivého softwaru, který se snaží infikovat váš počítač nebo mobilní zařízení. Nejčastějším důvodem, proč hackeři malware využívají, je získání citlivých dat a hesel. Šíří se hlavně přes internet a pomocí e-mailů. Jedním z typů malwaru je i výše zmíněný phishing. Mezi další typy patří spyware, trojský kůň nebo počítačový červ.

Jak se chránit před malwarem?

Malwarem se vám do zařízení může snadno dostat prostřednictvím webových stránek, stažených hudebních souborů nebo programů. Chránit se před ním můžete pomocí antimalwarového softwaru.

Počítačový virus

Asi každý z nás už někdy slyšel o této hrozbě. Počítačový virus je program nebo část kódu, který se spustí na vašem zařízení, aniž byste o tom věděli. Má za úkol získat kontrolu nad vaším systémem. Může se snadno přenášet z počítače na počítač pomocí sítě.

Počítačové viry se nejčastěji schovávají v nejrůznějších běžně používaných programech. Můžete jej také obdržet v e-mailu nebo si jej stáhnout z internetu. Jakmile stažený program nebo soubor spustíte, spustí se i virus. Ten pak může provádět změny ve vašem počítači.

Jak se chránit před počítačovými viry?

Proti počítačovým virům se můžete chránit pomocí antivirových programů. Nezapomeňte, že je třeba chránit i vaše mobilní zařízení, do kterého se může virus dostat například pomocí nejrůznějších aplikací. Proto nikdy nestahujte aplikace nebo programy z neznámých zdrojů a neotvírejte podezřelé e-maily nebo jejich přílohy. Nyní již je možnost napadení virů i vaší chytré televize a možná se v blízké době s příchodem internetu věcí dočkáme toho, že viry budou moci ohrozit například i tepelná čerpadla nebo ledničky.



Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!