Praha oslaví 20. výročí kultovního Matrixu projekcí filmu s doprovodem orchestru

Praha oslaví 20. výročí kultovního Matrixu projekcí filmu s doprovodem orchestru

12.6.2018 14:30


Americký skladatel Don Davis uvede v Praze českou premiéru projektu Matrix Live – Film in Concert. V sobotu 8. září bude osobně dirigovat velký symfonický orchestr ve velkém sále Kongresového centra Praha. Koncert se uskuteční u příležitosti 20. výročí od natáčení filmu.


„Don Davis napsal pro Matrix doslova revoluční soundtrack, který mají čeští fanoušci poprvé možnost slyšet kompletně v živém provedení,“ řekl spoluorganizátor akce Nikola Bojčev – ředitel festivalu Film Music Prague, který se na akci podílí. „Jsem poctěný, že jsem dostal pozvání do Prahy. Česká metropole je kulturním centrem Evropy a vím, že má skvělé publikum. Těším se na tuto spolupráci,“ dodal skladatel Don Davis.

Davis získal za soundtrack k filmu Matrix prestižní cenu BMI a také nominaci na Grammy nebo na cenu Mezinárodní asociace kritiků filmové hudby (IFMCA). Úspěch filmu Matrix je podle kritiků spojený mimo jiné právě s originální hudbou Dona Davise, který pro toto kultovní sci-fi složil více než 90 minut. Projekt Matrix Live – Film in Concert je tak na rozdíl od řady jiných projekcí filmů s doprovodem orchestru skutečnou hudební lahůdkou a zároveň velkou výzvou pro 120 profesionálních hudebníků na pódiu.

„Dáváme si velmi záležet na kvalitě zvuku tak, aby si fanoušci koncert skutečně užili. Chceme, aby získali daleko víc než pouhou projekci filmu na obřím plátně. U projektu Matrix Live hraje hudba nejdůležitější roli,“ dodal za organizátory Nikola Bojčev. Vstupenky jsou k dostání na webu: www.matrixlive.cz.

Film Matrix natočili tehdy bratři (dnes sestry) Wachowští. Hlavním hrdinou je programátor Thomas Anderson, který žije druhý život jako hacker Neo. Série událostí ho přivede k setkání se skupinou lidí vedenou Morpheem (Laurence Fishburne). Díky nim je Neo vytažen z falešné reality do skutečného zničeného světa, kde se nepíše rok 1999, ale 2199 a lidstvo vede válku s inteligentními stroji, které samo vytvořilo. Neo si uvědomuje, že je součástí Matrixu.

Americký skladatel, dirigent a tvůrce filmové hudby Donald Romain Davis se narodil 4. února 1957 v kalifornském Anaheimu. V devíti letech se začal učit hře na trubku a klavír a od dvanácti let začal psát vlastní hudbu. Nejblíže měl k jazzu a rockovým žánrům. Během studií oboru hudební teorie a kompozice na Kalifornské univerzitě v Los Angeles se mu ale otevřely nové obzory a našel zálibu v avantgardní moderní hudbě.

Po absolvování univerzity pokračoval ve studiu kompozice s Henri Lazarofem a studiu orchestrace pod Albertem Harrisem, a právě prostřednictvím Alberta Harrise se seznámil s televizním skladatelem Joem Harnellem, kterého Davisova práce a talent ihned zaujaly. Don Davis se ve dvaadvaceti letech stal jedním z Harnellových spolupracovníků při komponování hudby k The Incredible Hulk.

Následovala spolupráce se skladatelem Markem Snowem na seriálu Hart a Hartová (ke čtyřem epizodám napsal hudbu Davis sám) a postupně se tak Donu Davisovi začaly otevírat brány do světa televizní a následně i filmové hudby. Jeho první prací pro film byla hudba ke sci-fi Hyperspace (1984). Poté komponoval hudbu především pro televizi, kde dosáhl vrcholu prací na seriálu Beauty and the Beast (1987–90), za který získal v roce 1990 první cenou Emmy. Druhá cena Emmy přišla v roce 1995 za seriál Strážce moře (seaQuest DSV, 1993–96). V televizních projektech pokračoval i nadále, až jej oslovili bratři Wachowští, aby složil hudbu pro jejich režijní debut Past (Bound, 1996), čímž zahájili svou budoucí spolupráci, která vyvrcholila na přelomu tisíciletí prací na kritiky i fanoušky ceněné hudbě k trilogii: Matrix (1999), Matrix Reloaded (2003) a Matrix Revolutions (2003).

Tato trilogie je dodnes nejslavnějším a nejúspěšnějším filmovým projektem Dona Davise a byl také jeho vstupenkou k postupu z televizní úrovně na úroveň hudby filmové. Jako příklady vyjmenujme např. komponování hudby k filmům Za nepřátelskou linií (2001), Jurský park 3 (2001), Elita (2001) a samozřejmě nesmí chybět práce na úspěšné animované sérii Animatrix (2003).



Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!