"Lesby nebereme": Bridgerton má problém s rasismem, homofóbií a bodyshamingem

"Lesby nebereme": Bridgerton má problém s rasismem, homofóbií a bodyshamingem

12.7.2024 20:57


Netflixovský seriál Bridgerton má problémy se svým fandomem. Počínaje peticemi proti LGBT+ románkům po rasistické poznámky, kterými trpí herci. Některé jeho hvězdy dokonce kvůli tomu začali trpět psychickými problémy.


Když Bridgertonovi poprvé vtrhli na o Vánocích 2020 na obrazovky Netflixu, všichni je oslavovali, jak skvěle přetváří obraz regentské Anglie. Bylo to skvělé historické drama v kabátku pro 21. století. Taneční sály plné tmavých obličejů tančících na písně Ariana Grande či Beyoncé. Jenže není všechno zlato, co se třpytí. Již od první série někteří kritikové tvrdí, že kvůli woke castingu trpí příběh.

Hlavní roli musí hrát vyzábliny, nebo tak nám to aspoň tvrdí (Foto: Netflix)

Ve třetí sérii někteří diváci napadali Nicolu Coughlan, která ztvárňuje hlavní roli Penelope Featheringtonové. Ne kvůli jejímu hereckému výkonu, ale kvůli její postavě. Čelí řadě štiplavých komentářů. Třeba ji označili za velmi statečnou, když se jako plnoštíhlá žena pouští do odhalených scén. Například kritička The Spectatoru napsala, že ta špetka rovnosti a diverzity není dostatečná, abychom uvěřili tomu, že prince uloví tlustá dívka.

Ale toxicita se nezastavila u Couglan. Když se scénáristé rozhodli změnit Michaela na Michaelu Stirlingovou, čímž se z Francescy stane lesba, vznikla proti tomuto kroku petice. Tu podepsalo již přes 40 000 lidí. Na sítích Reddit a X (dříve Twitter) se to jen hemží příspěvky na téma „Tohle není můj Michael“. A komentáře u petice, u které se píše, že není homofobní, jsou plné nenávisti.

Asi není lesba, spíš jen přelétavá (Foto: Netflix)

Instagramová stránka showrunnerky seriálu Shondy Rhimes se hemží ošklivými zprávami. „Necpěte nám tu inklusivitu do krku! Tuhle sérii si nepustíme!“ Jenže i před první sérií se objevovaly projevy plné nenávisti. Když byl do role Simona Basseta obsazen Regé-Jean Page, vznikl hastag s názvem NeníMůjVévoda. Fanoušci knih si prostě jako Simona představovali někoho jiného. A kolik nenávisti se pak sneslo na jeho hlavu, když se rozhodl po své sérii Bridgertonovi opustit.

Herečka Ruby Barker, představitelka Mariny Thompsonové, se dokonce několikrát psychicky složila. Od fanoušků série se dočkala rasistických komentářů a výsměchu. V rozhovoru z roku 2021 prohlásila, že někteří fanoušci chtějí, aby ženy určité barvy pleti hrály pouze určité druhy postav.

Rozmanitý dvůr (Foto: Netflix)

S rasistickými komentáři se setkala i Charithra Chandran, která si v druhé sérii zahrála Edwinu Sharma. „Přátelé mi říkali, že jediný důvod, proč mě obsadili do Bridgertonových, je to, že jsem hnědá. To zabolí,“ prohlásila. A i fanoušci začali dštít hejty na její hlavu. Prý využila svého času na obrazovce, aby zastínila svou kolegyni Simone Ashley, která si zahrála Kate. Hvězdou na obrazovce, zdá se, může být jen jedna barevná žena. Na víc asi není místo.

Fanouškům se zkrátka nezavděčí nikdo. Jenže jestli tato nenávist není způsobena tou šílenou řadou změn, které Netflix a Shonda Rhimes přináší do milované knižní série. A taky do samotné historie. Protože v 19. století byla prostě britská smetánka bílá a heterosexuální (alespoň na oko). Co si myslíte vy?

Zdroj: TheGuardian.com


Jít na Bridgerton | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!