Episodes & Shameless – dva nové seriály od Showtime

Episodes & Shameless – dva nové seriály od Showtime

15.1.2011 0:00


9. ledna 2011 odvysílala americká televizní stanice Showtime vedle první epizody čtvrté řady Caiforication i první díly dvou zbrusu nových seriálů, o kterých jsme se poprvé mohli dozvědět například i ve speciálním promu na lednové pořady z říjnu minulého roku.


Prvním z těchto seriálů je komediální Episodes, který Showtime do svého programu zařadila na neděle ve 21:30, tedy hned po premiérových epizodách Californication…

Přestože největší reklamu Episodes dělá Matt LeBanc, představitel Joeyho z kultovního seriálu Přátelé – a který zde hraje sám sebe, LeBlanc ve skutečnosti není hlavní postavou seriálu, nebo alespoň ne v jeho první epizodě, ve které se objevil jen na několik málo úvodních minut.


Hlavními hrdiny Episodes jsou ve skutečnosti dva uznávaní britští scénáristé v podání Stephena Mangana (Billy Elliot, Green Wing) a Tamsin Greig (Black Books, Doctor Who), jejichž populárního seriálu si po vysloužení několika prestižních ocenění všimne i velký americký producent a nabídne jim, aby přijeli do slunného Los Angeles a pracovali i na americké verzi tohoto svého pořadu. Tvůrčí pár nabídku s nadšením přijme, původní entuziasmus se však pomalu vytrácí, když čelí tváří v tvář nelítostnému kolosu americké televizní produkce.

Episodes je sice komediální seriál, ne však v tom smyslu, že by vás konkrétními scénami dostával do kolen, jak jsme na to zvyklí třeba právě u našeho Californication. Místo toho jemně satiricky popichuje svět showbusinessu „televizního Hollywoodu“, ze kterého vzešel i on sám. Velkým plusem je zde také přimíchání trochy klasického britského humoru na americkém písečku, plus se do budoucna můžeme těšit i na to, co do rozehraného plánu přinese očekávaný Matt LeBlanc.

Druhým ze seriálů, který v neděli startuje zase půl hodiny po Episodes, je právě s tímto svým předchůdcem v až úsměvně ironickém vztahu, přestože z pohledu jejich produkční televize asi ne zrovna úmyslném. Zatímco totiž Episodes je o britském seriálu, který hodlá zpracovat americká produkce, druhý z nových pořadů na Showtime s názvem Shameless je skutečně takovým remakem sedm let starého stejnojmenného seriálu z Velké Británie.

Dramatický seriál o svérázné rodince Gallagherů z dílny Paula Abbotta uvedla Showtime jeden den před tím, než seriál původní vstoupil 10. ledna 2011 na kanálu Channel 4 do své již osmé řady. V hlavní roli americké verze se představil William H. Macy (Jurský park 3, Magnolia) či Justin Chatwin, který svou roli převzal po Jamesi McAvoyovi, prakticky jediném známějším herci z originálního seriálu (ztvárnil hlavní roli ve tři roky starém americkém blockbusteru Wanted).

Vyjádřit se však po první epizodě k Shameless bohužel není tak snadné, jako tomu bylo u Episodes. Amerika přebírá britské seriály vcelku často, momentálně si ale (snad kromě Kanclu) nedokáži vybavit jediný z nich, který by mohl ve srovnání s originálem nějak obstát (právě naopak, při vzpomínce na americký IT Crowd, Life on Mars či i teprve připravované Skins se mi otevírá kudla v kapse). Nová verze Shameless se sice sama o sobě jeví kvalitně, bohužel se ale drží onoho nepěkného zvyku rekonstrukce originálních epizod téměř scénu po scéně, při čemž se nějaká vlastní individualita bude v budoucnu hledat asi jen stěží. Třeba nás ale američtí Nestoudní ještě překvapí…

A co říkáte na nové seriály z dílny Showtime vy?


Jít na Californication | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!