Spor s Red Hot Chili Peppers

Spor s Red Hot Chili Peppers

1.9.2009 0:00


Název seriálu Californication je slovní hříčkou, která vznikla spojením slov Kalifornie (nepotřebuje komentář) a fornication (soulož). Ideální název vzhledem k ději, jenže ne zcela originální. Stejný název použila pro své starší album a titulní píseň i kapela Red Hot Chili Peppers. A dodnes se s tvůrci soudí.


Kapela Red Hot Chilli Peppers vydala v roce 1999 album Californication, které bylo velmi úspěšné, prodalo se více než 14 miliónu kopií a dostalo se dokonce i mezi 500 nejlepších alb historie ve slavně anketě časopisu Rolling Stones. Když se objevil v roce 2007 seriál Californication, kapela ihned našla několik věcí, které se jí nelíbily.

První je samozřejmě stejný název, na který ale samotná kapela také nemá patent, protože se objevil poprvé už v roce 1972 v článku magazínu Time. Šance kapely na výhru v tomto bodě klesají, protože si tento název nijak neregistrovala, a proto ho tak může využít prakticky kdykoliv.


Součástí žaloby jsou ovšem i další body. Jedna z vedlejších postav seriálu se jmenuje Dani California, která se ovšem vyskytuje hned ve třech písničkách na albu. A je to samozřejmě i název písničky, kterou Red Hoti vydali před několika lety. V jedné epizodě také zazní věta „It´s the edge of the world and all of western civilization“ (je to kraj světa a celé západní civilizace), což je i kousek textu z písníčky Californication.

Celý spor se točí také hlavně kvůli tomu, že může dojít k záměně při vyhledávání. Amazon nebo iTunes nabízejí na CD soundtrack ze seriálu, který může zmást ty, kteří hledali jejich album.

Spor se táhne od listopadu 2007 a zatím nebyl vyřešen.

Thumbnail Play icon

Jít na Californication | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře