Vize páté řady po její první epizodě

Vize páté řady po její první epizodě

10.1.2012 16:00


Přestože na internetu je ke zhlédnutí již několik týdnů, oficiálně byla epizoda JFK to LAX na stanii Showtime poprvé uvedena teprve minulou neděli, kdy tak zároveň byla konečně oficiálně odstartována i celá pátá řada seriálu Californication. Jak na nás ale právě její první epizoda zapůsobila a co očekáváme od celé nadcházející série?


O čem má být pátá série?

Předesílám, že toto není otázka spoilerová, nýbrž čistě hypotetizující. Na její zodpovězení si však zároveň musíme nejdřív položit otázku jinou: o čem byl seriál Californication ve svých prvních čtyřech sériích? Vedle nesčetných úsměvných situací, peprných hlášek a necenzurovaného sexu se totiž jednalo především o příběh muže, který přišel o vlastní rodinu, odcizil se jí. A i když ji pak ve velmi nečekaném a romantickém zvratu získal zpět, celá situace se začala postupně opakovat a on o ni přišel znovu.

V průběhu série čtvrté se pak Hank Moody právě s tímto faktem postupně smiřuje a snaží se ve svém životě postoupit dál. V psaní scénáristy a tvůrce seriálu Californication Toma Kapinose je přitom esenciální to, že přestože ve finále čtvrté řady uzavírá veškeré rozběhlé příběhové line, vlastně je zároveň vůbec nerozřešuje. Žádný z hrdinů zde v podstatě nedosahuje žádného ze svých původních cílů (kromě Hankovy snahy vyhnout se vězení, což ale nemohl přímo ovlivnit). Karen se tak Hankovi už znovu získat nepodaří a ani Charlie už se nevrací k Marcy, přestože s ní čeká dítě.


Pokud tedy chápeme první čtyři řady seriálu Californication jako jeden uzavřený příběh – přestože v mnoha ohledech nenaplněný (což je opět základní prvek celého seriálu jakožto „realistické balady“), pak lze sérii pátou chápat jako nepřímé pokračování takového příběhu. A to nejen kvůli jejímu tříletému časovému skoku, ale i proto, že původní postavy předchozích čtyř řad už zde nemají žádnou motivaci k tomu se ke svým předchozím příběhům vůbec vracet.

Tím nechci říct, že by pátá řada byla zbytečnou, ale pokud mi v jejím úvodním dílu něco vyloženě chybí, pak je to stanovení nějakých nových cílů pro její postavy. Právě to totiž Tom Kapinos, alespoň tedy v první epizodě, záměrně vynechává a celý díl vyplňuje povrchními pozlátky, které se v seriálu variují už pátým rokem. Krásné ženy, peprné využití anglického jazyka, podivní klienti a vedlejší postavy ploché jako žehlící prkno – tedy tlustý pán v letadle skutečně musí vypadat jako John Candy, musí být neohrabaný a se špatným smyslem pro humor, stará paní skutečně musí připomínat Ruth Gordon, musí mluvit jako kanál a musí mít silné zažívací problémy, a nový přítel Beccy si prostě musí škrtit víno a pak ještě chtít řídit, aby na něm nezbyla ani špetka sympatičnosti.

Hlavním hrdinou proti své vůli

První epizoda nám samozřejmě nastínila hned několik cest, kudy by se pátá série mohla vydávat. Samozřejmě se bude řešit klient a jeho přítelkyně, se kterou se Hank „potkal“ v letadle. Samozřejmě se bude řešit Becca a do jisté míry i Karen (když ale Hank lehce nadnese možnost, že by ji opět dostal zpět, Karen to rezolutně zamítá – a upřímně, kdyby ne, pro seriál by to byl obrovský krok zpátky).

Jenomže tím, že Kapinos nedefinuje „nové verze“ svých starých postav blíže, celá úvodní epizoda páté řady v sobě nese jakousi hořkou pachuť. Jakoby seriál Californication skončil a veškeré jeho vedlejší postavy si rozdělily nové ustálené role a konkrétně Hank Moody z něj zároveň trvale vystoupl. Hankův návrat do Kalifornie tak lze samozřejmě chápat i jako návrat této postavy do seriálu Caifornication. Hank se do něj sám vrátit nechtěl. Chtěl zůstat v New Yorku a vést klidný a „neformální“ život. To až Tom Kapinos spolu s nedočkavými fanoušky ho donutili rozejít se s přítelkyní, načež mu pro jistotu i zapálili byt.

A když právě tuto skutečnost o svém bytě Hank v závěru epizody zjišťuje a uvědomuje si, že se tak jeho pobyt v Kalifornii bude muset značně prodloužit, sahá po sklenici od Charlieho, uvědomujíc si, podobně jako divák, co v následujících jedenácti epizodách zřejmě bude následovat. Má z toho ale radost? Asi takovou, jako John McClane pokaždé, když uvízne ve větrací šachtě domu plného teroristů…


Jít na Californication | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!