Nepříjemné mrazení v Channel Zero od scenáristy Hannibala

Nepříjemné mrazení v Channel Zero od scenáristy Hannibala

30.10.2016 12:55


Jednou z letošních nenápadných podzimních novinek je hororová mysteriózní antologie Channel Zero, za kterou stojí Nick Antosca, scenárista kvalitního seriálu Hannibal. Co si pro vás přichystal a čím se inspiroval? To se dozvíte v následující novince.


Channel Zero je dalším přírůstkem do rodiny televizních hororů, poslední dobou docela oblíbených. A podobně jako Outcast nebo The Exorcist těží ze známé tematiky vymítání démonů, tak si Channel Zero bere na mušku jiný populární fenomén, a to krátké fandovské hororové povídky zvané „creepypasta“. Našincům to asi nic neřekne, ale v Americe jsou poměrně rozšířené, například na Creepypasta Wiki je jich prý až 12.000.

Tyto povídky si v „dávných dobách“, kdy neexistovaly sociální sítě, uživatelé vzájemně přeposílali a kopírovali na fórech nebo v e-mailech, proto se jim začalo říkat „creepypasta“, což je variace na slova „copy & paste“, čili „kopírovat a vložit“. Určitým poznávacím znakem creepypasty jsou současné reálie, běžné věci a všední život, který naruší něco nečekaného. Něco šokujícího nebo děsivého, co by se zdánlivě mohlo stát každému, třeba při nějaké banální činnosti. Mnoho těchto příběhů vychází z tradičních městských legend (urban legends), některé jsou údajně inspirovány skutečnými zážitky a jejich autoři jsou často anonymní. A nejde vždy jen o texty, patří sem třeba i fotky nebo krátká videa. Viz například následující video, které vám asi připomene žánr found footage.

Thumbnail Play icon

Troufneme si tvrdit, že i když horory nejsou vaše denní káva, určitě jste slyšeli alespoň o jedné bytosti, která se v creepypastě často vyskytuje. Narážíme na postavu Slender Mana, která je notoricky známá. Ale o něm Channel Zero není. První série s podtitulem Candle Cove se stejnojmennou creepypastou od Krise Strauba pouze inspirovala, protože krátké creepypasty by jako ucelený seriál nefungovaly.

Hlavním hrdinou je dětský psycholog Mike Painter, který v roce 1988 prožil osobní tragédii, když ztratil své dvojče Eddieho v tragickém případu zmizení a vražd celkem pěti dětí. Nyní se vrací do rodného města, aby zkusil záhadu konečně objasnit. Stále ho pronásledují vidiny a útržkovité vzpomínky na tehdejší události, které nebyly nikdy objasněny. A co je ještě podivnější, v těch vzpomínkách figuruje i jakýsi divný dětský televizní pořad.

Hlavním tvůrcem seriálu je Nick Antosca, který fenomén creepypasty zná a nechal se slyšet, že by rád ztvárnil na obrazovce ty příběhy, které se mu osobně líbí. V oboru není žádným nováčkem, psal například scénáře k seriálu Hannibal, k fantasy dramatu Believe, či k hororu Forest (Les sebevrahů) o děsivé moci japonského lesa, kde hraje známá Natalie Dormer (Game of Thrones, Tudorovci). Do hlavní role první řady si vybral Paula Schneidera a po prvních třech epizodách můžeme říci, že nezvolil špatně.

Schneider je uvěřitelný a dokáže balancovat mezi polohou profesionálního psychologa a uzavřeného člověka, který se ještě nevyrovnal se svou minulostí. Zajímavostí je, že tento herec nikdy nestudoval na filmové škole herectví, ale střih. Doposud vystupoval převážně v nezávislých filmech (například po boku Brada Pitta v Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem), na festivalu v Tribece byl oceněn jako nejlepší herec za snímek Začít nanovo. Z jeho seriálové tvorby stojí za pozornost komediální Parks and Recreation, novinářský The Newsroom nebo drama/thriller The Divide (Zlom). Mimochodem, Schneider kdysi prohlásil, „že odmítá hrát v blbostech,“ na druhou stranu také sympaticky otevřeně přiznal, že nezná žádného herce (včetně sebe), kterému by se dařilo toto předsevzetí naplňovat.

Jeho psychicky zranitelnou matku hraje Fiona Shaw (teta PetunieHarryho Pottera), zástupkyni šerifa potom Luisa D'Oliveira (The 100) a zřejmě nejznámější herečkou v obsazení je Natalie Brown, která vystupovala v mnoha seriálech (The Strain, iZombie, Being Human, Happy Town, Dark Matter) a zde hraje matku malého děvčete a kamarádku hlavního hrdiny.

Zajímavostí také je, že sérii režíroval jen jeden režisér, konkrétně celkem neznámý Craig William Macneill (The Boy, krátkometrážní Late Bloomer), což napomohlo tomu, aby měla stejný styl a atmosféru. Podle prvních tří dílů lze konstatovat, že se mu podařilo zachovat i určitou věrnost duchu předlohy. Channel Zero není žádným krvákem (ale jak uvidíte, autoři se krve nebojí), postavy zoufale neběhají před maskovanými útočníky, ani nehláškují – pokud čekáte toto, musíme vás zklamat.

Tempo plyne hlavně zpočátku celkem pomalu, ale s postupně dávkovanými znepokojivými flashbacky a napínavými nebo překvapivými momenty. V několika pasážích se tvůrci snaží navodit dojem klidu a realističnosti, aby ho vzápětí rozbili něčím šokujícím. Vynikající je v tomto ohledu hned úvodní scéna prvního dílu (jako lákadlo funguje výborně), ale velmi nečekaná je například i jistá pasáž s telefonem za bílého dne, nebo jedna zdánlivě normální dialogová scéna ve druhé epizodě, která dokáže velmi překvapit a otřást vaší jistotou v motivy určitých postav.

Trailer

Thumbnail Play icon

První šestidílná řada právě běží a pokud neovládáte angličtinu, můžete se na ni podívat s českými titulky, které pro vás překládáme. Fanoušci se mohou rovnou těšit na řadu druhou, protože stanice Syfy svému hororovému projektu věří natolik, že od začátku rozhodla o natočení dvou řad. Té druhé s podtitulem The No-End House se dočkáme na podzim 2017 a hlavní hrdinka (Amy Forsyth) v ní navštíví bizarní Dům hrůzy.

Sledujete Channel Zero? Co na něj říkáte?


Jít na Channel Zero | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!